В Хърватия днес се провеждат президентски избори - гражданите на страната ще отидат до урните за трети път тази година след парламентарните избори през април и европейските през юни, съобщи агенция Хина.
Общо осем кандидати ще се борят за петгодишния президентски мандат. Сред тях са настоящият държавен глава Зоран Миланович, подкрепен от най-силната опозиционна партия - Социалдемократическата партия (СДП), който се стреми към втори мандат, и кандидатът на управляващата десноцентристка Хърватска демократическа общност (ХДО) Драган Приморац, посочва БТА.
В надпреварата участват също Миро Бул от партия "Мост", Ивана Кекин, кандидат на лявата политическа платформа "Можем!", Бранка Лозо от "Дом и национален сбор" и трима независими: Мария Селак Распудич, Томислав Йонич, Нико Токич Картело.
Общо 3 762 224 гласоподаватели в Хърватия и чужбина имат право да участват в избора на държавен глава. За тази цел са организирани общо 6755 избирателни секции - 105 в чужбина (в 37 страни) и 6650 в страната (6527 редовни секции и 123 специални секции за моряците, затворниците и лицата в институции за социални грижи).
За разлика от парламентарните избори, когато гласуването в чужбина се проведе в два дни, на президентските избори то ще бъде в един ден.
Избирателните секции в Хърватия ще бъдат отворени в 7.00 часа местно време (8.00 часа българско време) днес и ще затворят в 19.00 часа местно време.
В допитванията преди вота води настоящият държавен глава Зоран Миланович, следван от Драган Приморац при разлика от над 10 на сто.
Ако никой от кандидатите не получи над 50% от гласовете, ще има балотаж на 12 януари догодина.
На Рождество на Пресвета Богородица Берковица отбеляза своя празник. Трима берковчани получиха награди за принос в развитието на общината Празничните прояви стартираха още през миналата седмица. Днес в храм "Рождество Богородично" Видинският митрополит Пахомий отслужи света литургия, а за здраве и благоденствие на жителите на града бе..
Нетаняху разпореди тази вечер пълна и незабавна евакуация на град Газа, след като по-рано днес беше обявено увеличаване на интензивността на въздушните удари там: "Всичко досега беше въведение към главното действие - сухопътно нахлуване на нашите сили в град Газа. Затова казвам на жителите му: "Слушайте ме внимателно, предупредени сте, напуснете..
Обединеното кралство може да спре визите от страни, които "не играят по правилата" и не се съгласяват на споразумения за връщане на мигранти, заяви новият министър на вътрешните работи Шабана Махмуд по време на среща на групата за обмен на разузнавателна информация "Пет Очи" в Лондон. Шабана Махмуд приветства в Лондон ръководителя на службата..
Съкрушително мнозинство във френското Национално събрание гласува против премиера центрист Франсоа Байру, който трябва да подаде оставка. Той се задържа на поста девет месеца, без да успее да прокара проектобюджета за справяне с растящия дефицит. Край на правителството на Франсоа Байру: 364 депутати са отнели доверието към премиера, това води..
Германия и Франция настояват в 19-ия пакет от санкции срещу Русия заради войната й срещу Украйна да бъде включен петролният гигант "Лукойл". За това съобщи Франс прес, като се позова на дипломати от Европейския съюз. Въпросният 19-и пакет се очаква да бъде обявен в петък, след като бъде координиран със Съединените щати. Съвместното..
Времето за преговори между Иран и Международната агенция за атомна енергия за цялостно подновяване на инспекциите в Ислямската република изтича, предупреди генералният директор на надзорния ядрен орган на ООН Рафаел Гроси, цитиран от Ройтерс. Той изрази надежда, че дискусиите ще приключат до няколко дни. Иран спря достъпа на агенцията до своите..
Опасно и бурно се разраства пожарът в Сакар планина между селата Младиново, Лисово и Костур в община Свиленград, където е обявено частично бедствено положение. Следобед стихията беше обхванала близо 1000 декара пасища и гори. Но вече се е разпростряла на 5000 декара и продължава да се разраства, съобщава областната администрация в Хасково...
Протестът на 13 септември е само началото , обеща пред БНР лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов. "На 13 септември организираме..
Проблем е, че има много версии за бития директор на ОДМВР на Русе. Този проблем се дължи до голяма степен на реакцията на ръководството на МВР,..
Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Даниел Вълчев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.