Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експертът по човешки ресурси Георги Първанов:

Все повече българи си идват от чужбина, расте вносът на чуждестранни работници

На пазара на труда: Бум на 13-15-годишни, които искат да работят + бум на пенсионери, които продължават трудовата си дейност

| Интервю
Георги Първанов
Снимка: Таня Милушева

Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%.

Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта.

Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС, заяви Първанов, който смята, че демографската ситуация се подобрява.

По думите му, продължава да се увеличава броят на хората, които се заселват у нас и за първи път имаме обърната тенденция, а прогнози очертават 2025 г. като първата, в която ще се види сериозна промяна в тази посока. Експертът цитира данни, изнесени от демографа Георги Бърдаров за 10 пъти ръст на заселилите се германци в района на Добрич.

30 000 - 40 000 души е бил вносът на работници у нас за тази година. С това общият им брой за последните години ще достигне шестцифрена стойност, каза Георги Първанов в предаването "Преди всички".

"Тотално не достигат сезонните работници. Голям е интересът е от тези с краткосрочна заетост. Българинът все повече отказва да работи нискоквалифицирана работа, дори да е добре платена."

Повечето производители трудно могат да се справят без да ползват сезонна работна ръка от страни извън ЕС, подчерта той.

Около 150 000 са трайно безработните, броят им се е застопорил, уточни Първанов.

Експертът отчита и друга тенденция: бум на млади хора, които искат да работят – 13-14-15-годишни, както и бум на хора в пенсионна възраст, които продължават да искат да работят.

Обяснението за първата група е в изтъняването на средната класа и това, че доходите у дома не достигат. Към това се добавя и желанието на младите хора за независимост, посочи Първанов.

Специалистът по човешки ресурси обърна внимание и върху огромната разлика между заплащането в районите с най-ниска средна работна заплата: 1500 лева, и почти 3200 лв. в икономически добре развити райони.

Първото тримесечие на 2025 ще бъде загубено и като възможност за усвояване на еврофондове, и като чужди инвестиции, изтъкна в заключение той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06