Батшева – най-разпознаваемата по света израелска балетна трупа, навърши 30 години. Отбелязва го с реновиран вариант на спектакъла “Анафаза“, игран пред близо 300 000 зрители в Европа, Азия и Америка и получил наградата на Израел за високи постижения в културата, науката и спорта.
Сдържано и с достойнство хореографът Охад Нахарин представя трупата си. Всеки от артистите изпълнява свой номер не под звуците на музика, а на житейски разказ за това как е сигнал до балета и до трупата Батшева. Всичко това предадено с балетния език “гага“ – метод на радостта от движението, способността да се разбере как тялото трябва да възприема и предава движението и връзка с пространството, със самосъзнанието, с изграждането на взаимоотношения.
Спектакълът е построен като мозайка от отделни танци на солисти, дуа, триа, ансамбли. Невероятно впечатление прави един от номерата! Най-напред танцуват момиче и момче. След това хореографът предлага един от балетистите да повтори танца на момичето. Ефектът е впечатляващ! Според хореографа танцът лекува тялото и душата и той приема правилността и естествеността на животинските движения като модел на координация. Освен танцьорите, за които “гага“ е начин за изразяване, в този метод биват обучавани и хора, които не смятат да се реализират чрез танц, а също се ползва при раздвижване на болни. Затова части от трупата са канени на семейни и корпоративни празници, като има специален танц за поздрав на зрител с рождения му ден.
Често в края на спектаклите зрителите се канят на сцената да потанцуват в метода “гага“. Музиката, там, където има нужда от мелодия, се изпълнява на живо по време на спектакъла. Върху текста, на който се танцува, са работили култовият хореограф и живия класик на израелската литература Давид Гросман. Той е лауреат на награда “Букър“ за книгата “И влезе един кон в бара“, преведена и на български език от Емилия Юлзари. Охад Нахарин разказва, че всеки пасаж, със своя ритъм на изказване , а и с посланието, е предизвиквал бурни дискусии между двамата. Най-често майсторът на словото се е оказвал прав, а танцът се е престроявал под откровението на думите.
13-о издание на Фестивала на комедийния и сатиричния спектакъл се провежда в Габрово и съвсем в духа на града на хумора разсмива публиката, а и съседите, които гостуват на театралните вечери. Девет са заглавията в афиша на събитието, на което БНР е медиен партньор. Оценяват ги професионалисти, които на официална церемония утре вечер ще..
Националните награди за театрални постижения в областта на хумора и сатирата "Златен кукерикон" ще бъдат връчени тази вечер на церемония в Сатиричния театър. Отличия ще бъдат раздадени в пет категории. Призът за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев е присъден на актрисата Мая Новоселска. Наградите "Златен кукерикон" ще бъдат..
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..