Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

| Интервю
Снимка: БТА-архив

"Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов. Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие".

Това коментира пред БНР Анета Божидарова от Агро.тв. 

Според нея тази ситуация говори за по-голям проблем - недоверието в институциите. По думите ѝ винаги БАБХ е удобният виновник. Но тя попита и къде са били животновъдните браншови организации. По думите ѝ техният глас е бил изключително слаб и неадекватен, затова и е бил заглушен от популистките настроения. 

Александра Гинева от специализираното издание Агри.бг пък е убедена, че в основата на всичко стоят парите. Според нея за случая с чумата във Велинград не трябва да се хвърля вината само върху БАБХ или върху земеделския министър. 

"Къде бяха МВР, службите? Можем ли да си представим, че една държава се оставя да се управлява от група хора, които бранят овцете, български знамена се вееха, патриотични песни се пяха, сякаш отиваме на епопеята на Шипка", попита журналистът. По думите ѝ в основата на тези протести са били политически представители на една от партиите, която не влезе в НС. Според нея ситуацията във Велинград е дала добра отправна точка за предизборна кампания, независимо кога ще настъпи такава. 

"Непризнавайки българските проби, непризнавайки българските ветеринарни власти, непризнавайки дори клетите французи в Монпелие, просто отричаме всички и всичко, което оттук нататък означава само едно - див популизъм и все повече проблеми и санкции за държавата", прогнозира Гинева в предаването "Преди всички". 

Биляна Вачева от Агри.бг изтъкна от своя страна, че наслояването на липса на доверие, особено на местно ниво, към регионалните подразделения на БАБХ е много силно. 

Сушата и напояването беше другата важна тема за земеделието през изминаващата година. Биляна Вачева отбеляза, че последните 2 години са показали какво е вършено преди това, т.е. нищо. По думите ѝ напояването го няма заради съсипаната инфраструктура и подценяването на промените в климата. Според нея това са два коловоза, които трябва да вървят заедно. Тя смята, че могат да се намерят пари за подмяна на инфраструктурата

Журналистите посочиха кои важни неща в земеделието са се случили през 2024 г. и кои не са успели. Като положителен пример бяха отбелязани започнатите проверки за виртуални животни. Но отново нямаме Закон за браншовите организации, нямаме поземлена реформа, нямаме Закон за аграрната камара, нямаме ред и правила, по които да се движи секторът. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Александра Гинева, Биляна Вачева и Анета Божидарова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58