Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парадоксът е в това, че разработчиците определят генералния ИИ като заплаха за човечеството, изтъкна тя

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Дори ИИ, който в момента имаме, не можем да го контролираме изцяло, затова се говори за мораториум, обясни футурологът

| Интервю
доц. Мариана Тодорова
Снимка: БТА

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност.

Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН.

"Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния ChatGPT, за който твърдят, че има някакви мисловни процеси и проблясъци на съзнание. Аз се съмнявам, че е така", подчерта тя.

По думите ѝ, последната версия "наистина показва причинно-следствено мислене" и "надскача досегашните ограничения да обработва само наличната информация – търси нова и може да се учи на такава, каквато не е наблюдавал, но това все още не е съзнателен ИИ, който мисли".

"Ако го накараме да проведе разговор с вас, може би ще се затрудни да даде неочаквани и непредвидими коментари. Те ще са прекалено логични."

Тези големи езикови модели вече са на няколко компании и стават все по-прецизни. Навлизат в определени сфери – стават изключително добри и полезни в медицината, правото, астрономията, фармацията, тоест специализират знания в конкретна област, обясни доц. Тодорова.

"Не се досещам човешка сфера, в която да не може да се ползва. Дори в психологията и психоанализата. От друга страна се засягат доста морални и етични въпроси."

"Живеем наистина в парадоксален свят. Разработчиците и тези, които най-силно съдействат за това да стигнем до генерален ИИ – с някаква форма на съзнание, мислене, изразена воля и усещане за самостоятелност и субективност, тоест някаква същност, изкуствен вид (някои от учените смятат, че това може да се случи до 1000 дни), от друга страна всички те казват: това е голяма заплаха за човечеството. Ясно съзнават, че има огромни рискове и очакват някой друг да намери решението – политици, философи, но всъщност те са тези, които задвижват процесите", коментира футурологът в предаването "12+4".

Законодателството не може да се развие с темповете на самата технология, отчита доц. Мариана Тодорова. Вече има хиляди казуси, свързани с интелектуална собственост, а регулациите все още не са влезли в действие и не те са тези, които биха могли да ни предпазят, посочи тя.

Учени, сред които Нобелов лауреат, "бащата" на невронните мрежи, говорят за мораториум, за забавяне на темповете, за да може когнитивно да настигнем ИИ и да знаем как да го управляваме и контролираме, защото на този етап не можем, каза доц. Тодорова.

"Дори ИИ, който в момента имаме, не можем да го контролираме изцяло. Бихме могли да го спрем, но не можем да проникнем в сложната архитектура на невронните мрежи и там да се намесим какво той да прави. Защото е доказано, че той действа като черна кутия, както нашият мозък."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32