Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парадоксът е в това, че разработчиците определят генералния ИИ като заплаха за човечеството, изтъкна тя

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Дори ИИ, който в момента имаме, не можем да го контролираме изцяло, затова се говори за мораториум, обясни футурологът

| Интервю
доц. Мариана Тодорова
Снимка: БТА

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност.

Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН.

"Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния ChatGPT, за който твърдят, че има някакви мисловни процеси и проблясъци на съзнание. Аз се съмнявам, че е така", подчерта тя.

По думите ѝ, последната версия "наистина показва причинно-следствено мислене" и "надскача досегашните ограничения да обработва само наличната информация – търси нова и може да се учи на такава, каквато не е наблюдавал, но това все още не е съзнателен ИИ, който мисли".

"Ако го накараме да проведе разговор с вас, може би ще се затрудни да даде неочаквани и непредвидими коментари. Те ще са прекалено логични."

Тези големи езикови модели вече са на няколко компании и стават все по-прецизни. Навлизат в определени сфери – стават изключително добри и полезни в медицината, правото, астрономията, фармацията, тоест специализират знания в конкретна област, обясни доц. Тодорова.

"Не се досещам човешка сфера, в която да не може да се ползва. Дори в психологията и психоанализата. От друга страна се засягат доста морални и етични въпроси."

"Живеем наистина в парадоксален свят. Разработчиците и тези, които най-силно съдействат за това да стигнем до генерален ИИ – с някаква форма на съзнание, мислене, изразена воля и усещане за самостоятелност и субективност, тоест някаква същност, изкуствен вид (някои от учените смятат, че това може да се случи до 1000 дни), от друга страна всички те казват: това е голяма заплаха за човечеството. Ясно съзнават, че има огромни рискове и очакват някой друг да намери решението – политици, философи, но всъщност те са тези, които задвижват процесите", коментира футурологът в предаването "12+4".

Законодателството не може да се развие с темповете на самата технология, отчита доц. Мариана Тодорова. Вече има хиляди казуси, свързани с интелектуална собственост, а регулациите все още не са влезли в действие и не те са тези, които биха могли да ни предпазят, посочи тя.

Учени, сред които Нобелов лауреат, "бащата" на невронните мрежи, говорят за мораториум, за забавяне на темповете, за да може когнитивно да настигнем ИИ и да знаем как да го управляваме и контролираме, защото на този етап не можем, каза доц. Тодорова.

"Дори ИИ, който в момента имаме, не можем да го контролираме изцяло. Бихме могли да го спрем, но не можем да проникнем в сложната архитектура на невронните мрежи и там да се намесим какво той да прави. Защото е доказано, че той действа като черна кутия, както нашият мозък."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27

Успешна година за криптопазарите. Съвет от експерт: Инвестирайте с хоризонт от 4-5 години!

Изпращаме успешна година за криптопазарите , с над двойно покачване на цената на биткойн. Това каза пред БНР Валентин Михов, лектор за криптопазарите във Финансовата академия. След избирането на Доналд Тръмп се очаква обръщане на 180 градуса на политиката на САЩ и регулаторните органи към този актив , в противовес с рестриктивната..

публикувано на 31.12.24 в 16:20

Читалище „Отец Паисий-1927“ в село Извор има нужда от спешен ремонт

235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор. От края на 2023 г. ръководството на читалището по всевъзможни начини се опитва да събере необходимите средства. Събраната сума до момента е около 40 хиляди лева. Кампанията за набиране на средства продължава, така че който желае може да направи дарение от 2..

публикувано на 31.12.24 в 10:05
Георги Първанов

Все повече българи си идват от чужбина, расте вносът на чуждестранни работници

Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската..

публикувано на 30.12.24 в 08:32

Гръцкият премиер представи програма за завръщане на младите хора по селата

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина. Това заяви премиерът Мицотакис в интервю за гръцките медии...

публикувано на 29.12.24 в 13:43