Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата почита Св. Силвестър, папа Римски и Преподобни Серафим Чудотворец

Снимка: Ани Петрова

На 2 януари православната ни църква чества Св.Силвестър, папа Римски, Преподобни Серафим Саровски Чудотворец и Свети Теоген, епископ Парийски.

Преподобният Серафим Саровски (в света Прохор Сидорович Машнин) е роден през 1754 г. в град Курск в уважавано търговско семейство. Баща му изгражда храмове, а майка му възпитава трите си деца, от които Прохор е най-малкият. Надарен с красива външност, бистър ум, прекрасна памет, ангелска кротост и голямо смирение той още в най-ранното си детство вдъхвал у мнозина увереността, че е избраник на Бога, убеждение, което се засилило още повече след двете чудеса, спасили необикновеното момче от неминуема смърт. Когато бил на седем години, Прохор паднал от самия връх на високата камбанария и останал невредим, а на десетата си година бил излекуван от болест чрез чудотворна икона на пресвета Богородица. Един праведен старец, казал на неговата рано овдовяла майка: „Блажена си ти, че имаш такова дете, което един ден ще стане силен застъпник пред Света Троица и горещ молитвеник за целия свят!“

Едва 19-годишен постъпва в Саровската света обител, където останал цели 54 години. Там бил постриган в монашество с ангелското име Серафим. 16 г. след встъпването си в манастира се оттеглил в отдалечена на километри отшелническа колиба, където се подвизавал 16 години - 1000 дни и нощи стоял изправен или на колене върху един гранитен камък сред гората с вдигнати нагоре ръце и молитвата, три години пребивавал в пълно безмълвие, години наред бил в доброволното затворничество. Добил духовна зрялост и прозорливост след 47 години аскетически подвиг, от края на 1825 г. той започва своето старческо служение.

Съвременниците на св. Серафим отбелязват, че той наставлявал с кротки думи, с любов и радост, които струяли от него. Към всички преподобният Серафим с умиление се обръщал с думите: "Радост моя!".

Светецът предал Богу дух на 15 януари 1833 г. На канонизацията му през 1903 г. присъствали около 300 000 вярващи, между които и император Николай II със семейство си. Мощите му се пазят в Дивеевския манастир, на който той е покровител.

След отправена молба от Българския патриарх Неофит при официалното му посещение в Москва, през пролетта на 2015 г. Московският и на цяла Русия патриарх Кирил изпрати чрез Нижегородски и Арзамаския митрополит Георги, придружаван от игуменката на Дивеевския манастир, мощехранителница с частица от мощите на св. Серафим Саровски, като дар за БПЦ и православните българи. На 2 януари – празникът на светеца - 2016 г. мощехранителницата с мощи на св. Серафим, бе тържествено пренесена в патриаршеския катедрален ставропигиален храм "Св. Александър Невски", където и до днес е оставена за поклонение от вярващите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хамас" е готов да освободи 34-ма заложници при първата фаза на потенциално споразумение с Израел

"Хамас" има готовност да освободи 34-ма израелски заложници при първата фаза на потенциално споразумение с Израел, е заявил високопоставен представител на групировката. Представителят, пожелал анонимност, е казал, че евентуалната група ще включва жени, деца, възрастни и болни. По думите му, ислямистите искат седмица, за да установят дали хората..

публикувано на 06.01.25 в 07:39
Володимир Зеленски и Доналд Тръмп

Зеленски: Първо среща с Тръмп, после преговори с Путин

Украинската армия предприе контранастъпление в руската Курска област в критичен момент от войната - две седмици преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че иска първо да се срещне с Тръмп, за да договорят мирен план, преди да пристъпи към каквито и да било преговори с руския лидер Владимир..

публикувано на 06.01.25 в 07:38
Литургия в църквата на район „Искър“ „Свети Наум“ в парк Дружба, 6 януари 2024 г.

Ограничено движение в софийския кв. "Дружба" заради церемонията по хвърлянето на кръста

В 13 часа в София на езерото в "Дружба" ще бъде официално отпразнуван Йордановден. Литийното шествие ще тръгне от храма "Свети Наум“ в 12 часа до езерото. От 11 до 14 часа движението по булевард "Кръстьо Пастухов" ще бъде ограничено заради церемонията по хвърляне на кръста, обясни изпълняващият длъжността кмет на район "Искър" Александър Иванов:..

публикувано на 06.01.25 в 07:28

Традиционен ритуал по водосвет на бойните знамена на Българската армия на Богоявление

В 11.00 часа започва традиционният ритуал по водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия. Той се прави по традиция на Богоявление. Богоявленският водосвет ще бъде отслужен от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил в съслужение със свещеници от Българската православна църква...

публикувано на 06.01.25 в 07:21

Празнуваме Богоявление - един от най-големите християнски празници

С тържествени богослужения православната ни църква чества един от великите християнски празници - Богоявление. Празнува се кръщението на Исус Христос в река Йордан, при което се открива троичността на Бог. Отслужва се Велик водосвет. Имен ден празнуват Бистра, Богдан, Богомил, Божан, Божидар, Бойко, Борис, Боян, Йордан, Найден, Теодосий,..

публикувано на 06.01.25 в 07:12

Над 600 души празнуват на Йордановден в Монтана

Над 600 души предстои да празнуват на утрешния Йордановден в община Монтана. На Богоявление мъжко хора ще се извие в ледените води на река Огоста. Спасилият кръста ще получи 150 лева. На Йордановден в Монтана ще бъде съчетана православната и народната традиция. С Велик богоявленски водосвет ще започне утре, в 11 часа, празника до пешеходния..

публикувано на 05.01.25 в 20:33
Руски войник стреля с пистолет към украинска позиция в руско-украинската гранична зона в района на Курск, 17 октомври 2024 г.

Курска област – "най-горещият" сектор на бойните действия между Украйна и Русия днес

Руската Курска област е била днес "най-горещият" сектор на бойните действия между Украйна и Русия, съобщават медиите в Киев въз основа на сводката на украинския генерален щаб.  В нея се говори за повече от 100 стълкновения по протежение на фронта в Донбас, край Харков и руския град Суджа. 42 от тях са били в и около украинския плацдарм на руска..

публикувано на 05.01.25 в 20:20