Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Васильонова, КНСБ: Не може високият стандарт да бъде пречка за конкурентноспособен бизнес

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

Костадин Костадинов, Аграрна камара: Това ще е бич в ръцете на инспекторите

| Интервю
Снимка: Зорница Близнашка

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат.

Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване на пълния размер на директните плащания на база стопанство. Това ще е реално утежнение за голяма част от земеделските производители, обясни пред БНР Костадин Костадинов от Аграрната камара.

В нашата страна условията в трудовото законодателство са много по-тежки в сравнение с тези в ЕС. Голяма фирма или голямо стопанство ще се справи, но по-малките – едва ли, изрази мнение той и даде примери с множество бюрократични условия в процеса на работа, които се въвеждат.

"Имате връчен електрически инструмент за работа и трябва да имате отговорник, който да го проверява всеки ден и той трябва да има изкаран точно определен курс. За един земеделски производител – ще кара на полето ли, ще кара курсове ли? Това е малка брънка от цялата верига ангажименти."

Валентина Васильонова

Социалната условност не беше самоцел. Тя е плод на дългогодишна работа в ЕС да се изсветли сектора, смята Валентина Васильонова от Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ.

"Да се даде възможност секторът да стане по-привлекателен за работа. Критичният момент дойде с ковида, когато сезонните работници станаха критично видими и важни. Те са може би 10-ина милиона, които редовно кръстосват границите на европейските страни."

По думите ѝ, голяма част от тези работници работят именно при нарушения, които тя определи като "условия на съвременно робство".

Не може високият стандарт да бъде пречка за конкурентноспособен бизнес, подчерта Васильонова в предаването "Преди всички".

"Да, ще има шок в началото, но причината за това е, че двете години, в които имахме възможност да коментираме какво означава тази социална условност – тя не е наказание, ние ги пропуснахме."

Костадин Костадинов

Това ще е бич в ръцете на инспекторите, предупреди Костадин Костадинов, като акцентира върху субективността.

"Когато един инспектор влезе на проверка – 24 страници, точки, евентуално един подпис на длъжностна характеристика… Много са нещата, които обхваща тази социална условност и много са нещата, които не са понятни за голяма част от земеделските производители."

Прекаленото утежняване на административните условия на пръв поглед може да изглежда прекалено, призна Валентина Васильонова, но добави:

"Не мога да приема, че като общество трябва да се съгласяваме с по-ниски социални стандарти, ако това е тезата на бизнеса. Методиката с нищо не прекалява, регламентът – с нищо."

Оказва се, че в много малко страни са направени консултации със социалните партньори за въвеждането на социалната условност, уточни тя.

"Фермерите няма да бъдат изненадани от проверките на Инспекцията по труда. Те са регулярни, но сега обхватът ще нарасне. Инспекцията по труда нищо не знаеше за социалната условност, а самата методика в крайния си вариант излезе около Коледа. Държавата като си пасува, ние, като организации защитаващи производителите, трябва да им обясним на прост език", коментира в заключение Костадин Костадинов. Според него "всичко пада на гърба на земеделските производители".

Двете мнения в детайли по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51