Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток

| Интервю
Снимка: БТА

Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в Априлци, Троянско и Тетевенско.

В Априлци някои хора посрещнаха Новата година без ток. Така беше и на Коледа. И днес в "Електрохолд" продължава масовото подаване на жалби с искания за обезщетения. 

"На Нова година бяхме без ток. Клиентите бяха много недоволни от това. Претърпяваме загуби", обясни пред БНР Галина Коева - собственик на къща за гости в Априлци.

Тя уточни, че от сутринта на 25-и декември не са имали ток. На някои места в града захранването е било възстановено на 28-и, на други - на 29-и, трети са нямали дори на 30-и. 

"На 31 вечерта в 20 часа клиентите се обадиха, че нямат ток. Електрозахранването бе възстановено на 1-ви към 10 часа", посочи Коева и обясни, че гостите им са посрещнали празника на свещи. 

По думите ѝ много резервации за Коледните празници са били отменени. Загубите са големи, обобщи тя и бе категорична, че ще искат обезщетение от дружеството.

"Казаха, че ще има обезщетение за около 20 хил. домакинства, но за туризма не съм чула нищо по този въпрос", каза Коева относно помощта от държавата. 

По думите ѝ при най-лекия вятър токът спира. "Електрохолд" трябва да се вземе в ръце за тези неща, каза тя и очаква намесата на държавата. 

Без държавата няма как да стане, тя трябва да упражни контрол върху тези дружества, потвърди и Силвия Църовска - собственик на хотел и ресторант в троянското село Бели Осъм. 

Тя посочи, че при тях проблемът с тока е започнал още вечерта на Бъдни вечер - след първото заваляване на снега. Не сме били без ток през цялото време, но всеки ден по няколко пъти го спираха и пуснаха, обясни Църовска. 

По думите ѝ това се е отразило лошо на бизнеса. "За наша сметка сме направили каквото трябва, а не "Електрохолд"", посочи тя и уточни, че двете ѝ къщи за гости са осигурени с генератори, които обаче са допълнителен разход. На мястото също не е имало и интернет, както и не е било възможно разплащането на пос терминал. 

"При малък вятър, дъжд, сняг - токът тук се спира постоянно", отбеляза Силвия Църовска. По думите ѝ ЕРП-то трябва да си разчисти трасетата покрай пътя в Бели Осъм. Всички проводници са оплетени в дървета, посочи тя. 

Браншът ще предприеме мерки, категорична бе Църовска. 

Увеличението на ДДС-то пак ще е за наша сметка, посочи още тя. 

Няма срок за подаване на жалби за обезщетения.

Цялото интервю на Добринка Добрева и Пламен Христов с Галина Коева и Силвия Църовска в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20