Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От другата страна на Радиото: Даниела Големинова за живота в Брюксел

| Интервю
Снимка: Pixabay

"Брюксел е притегателно място за много българи - такива, на които в България по някакъв начин им е отесняло и искат да пробват своите възможности, умения и искат да научат нещо ново. Около 50 хил. българите живеят в Белгия, в Брюксел са около 15 хил.". 

Това разказа в интервю за предаването "Хоризонт до обед" журналистът от БНР Даниела Големинова, която в момента живее в Брюксел. 

Тя е част от БНР вече почти 26 години, като е започнала през 1999 г. в предаването "Нощен Хоризонт". Споделя, че за първи път се откъсва от Радиото, премествайки се да живее в Брюксел.

"Когато имам възможност, слушам Радиото. Приятно ми е. Следя новините на "Хоризонт". Информирам се основно от Радиото. Смея да твърдя, че Радиото е на нивото, на което трябва да бъде".

За мнозина Брюксел е един сив, скучен и бюрократичен град, защото основно го свързват с европейските институции, отбеляза Даниела Големинова, но допълни, че в действителност това не е така: 

"Той е много пъстър, многолик, многоезичен, мултикултурен град - това е магията на града - пъстро на сгради, на хора, на култури. Брюксел е много богат и на културен живот. Има много кина, театри, галерии. Там не можеш да скучаеш - винаги има с какво да се занимаваш, какво да видиш, има и много заведения, ресторанти, арт кафета". 

Тя сподели, че се е запознала с интересни българи. Те ми помагат да видя различните страни на Брюксел, посочи Големинова. 

В ефира на предаването "Хоризонт за вас" тя представи историята на българката Десислава Гигова, която живее в Брюксел вече 22 години. Тръгнала е от нулата, а в момента има арт кафе - галерия в сърцето на Европа. Там тя прави изложби и продава картини. Занимава се и с кулинария. Гигова намира себе си за успял човек, представител на средната класа. Разказва за решението си да се премести да живее в Брюксел, за живота там и мечтите, които е постигнала:

"Белгия ми даде възможност да сбъдна доста мечти. Една от мечтите ми беше да правя нещата, които много обичам, да се занимавам с изкуство и кулинария. Това са ми големите страсти".

Според нея хората в Брюксел имат различно отношение към изкуството и го ценят. Тя сподели, че не би се завърнала в България. 

Цялото интервю на Добринка Добрева с Даниела Големинова в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС е получил 1,6 млрд. евро от блокираните активи на Руската централна банка

ЕС е получил 1,6 милиарда евро от т.нар. извънредни печалби, генерирани от лихвите от блокираните активи на Руската централна банка, държани от централните депозитари на ценни книжа, съобщи Европейската комисия. Това е третото подобно прехвърляне към ЕС, след първия транш през юли 2024 г. и втория през април 2025 г. Настоящият транш обхваща..

публикувано на 11.08.25 в 14:25

Полицията в Гърция разкри голям склад за наркотици в предградие на Атина

След като вчера на пристанище Солун беше заловен кокаин на стойност над пет милиона евро, полицията в Гърция извърши арести и при разкриването на голям склад за наркотици в предградие на Атина.  В района на Мениди, западно предградие на Атина, се провежда голяма полицейска операция на специализирания отдел за борба с организираната престъпност...

публикувано на 11.08.25 в 14:10

Потребителската кошница е поскъпнала с 1 лев

Цените на някои основни храни на едро са се повишили през последната седмица. Поскъпване има при свинското месо, киселото мляко, сиренето и олиото, при някои плодове, при доматите и краставиците.  По тази причина потребителската кошница е поскъпнала с 1 лев - от 97 на 98 лева, обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата..

публикувано на 11.08.25 в 14:02

В Сливен регистрираха два случая на домашно насилие през уикенда

Два случая на домашно насилие регистрира полицията в Сливен през почивните дни. Насилниците са задържани.  При единия от случаите мъж на 34 години е упражнил насилие върху 30-годишна жена. Живеели са на семейни начала в Нова Загора. Мъжът е задържан за 24 часа.  Вторият случай е от Сливен. Извършителят е на 44 години, а жертвата на 46 години...

публикувано на 11.08.25 в 14:00

Бебе получи черепно-мозъчна травма след падане от люлка

Шестмесечно бебе с черепно-мозъчна травма след падане от люлка е настанено в спешната болница "Пирогов", съобщиха за БНР от лечебното заведение.  Към момента се правят изследвания, за да се уточни състоянието му.  Детето е транспортирано от болницата в Монтана до София с медицински хеликоптер.  Инцидентът е станал вчера в дом във Вършец,..

публикувано на 11.08.25 в 13:50

Заловиха 700 кг марихуана на Капъкуле

Турски митничари са заловили 700 килограма марихуана при опит да бъде вкарана в страната от България, съобщава БТА, като цитира вестник "Милиет".  Голямото количество канабис е било укрито в камион с турска регистрация, натоварен с бидони с боя, спрян на граничния пункт Капъкуле и претърсен с помощта на тренирани кучета.  Операцията е..

публикувано на 11.08.25 в 13:50
Нидал Алгафари

Нидал Алгафари: Политиците да спрат да приемат опонентите си като вечни врагове

Политиците трябва да спрат да приемат опонентите си като вечни врагове. Това каза пред БНР Нидал Алгафари, ПР специалист, писател и режисьор, като уточни: "На старата сграда на народното събрание го пише много ясно: "Съединението прави силата". Трябва да приемат онази максима, че няма вечни приятелства, а има вечни интереси, а вечните интереси..

публикувано на 11.08.25 в 13:37