Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Тези хора не са колекционери, а милиционери"

| Интервю
Митко Станков
Снимка: Личен архив

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност. Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са колекционери, а милиционери".

Това каза в предаването "РадиоТочка" Митко Станков, нумизмат, един от най-изявените български познавачи на ценни предмети, монети и антично изкуство, дълги години обвиняван от ГДБОП и Държавна сигурност, че ръководи престъпна група за износ на исторически ценности от България. През 80-те години колекцията му, оценявана тогава на над 50 млн. долара, е била иззета от държавата, а той за кратко е бил в ареста по обвинения, които и до момента не са доказани. Преди 30 години той се отказва от българско гражданство и сега живее във Виена, австрийски гражданин е и е единственият съдебен заклет експерт за антично изкуство в Австрия.

Той беше категоричен, че Законът трябва да се промени и да се направи както е в Европа.

"В България измислиха понятието иманяр за колекционерите, но към тях и събратята им т.нар. търсачи. Така се образува една категория хора - иманяри, които се занимават с търсене на антики", посочи нумизматът. 

"Най-голямата легенда, която съм чувал за себе си, е, че съм изнесъл в чужбина съкровището на Вълчан войвода - 30, 60 или 150 тона злато, които измисленият Вълчан войвода уж бил ги събирал, за да освобождава България. Това е много весела клюка, която разказват и продължават - има групи във фейсбук, сайтове и т.н.", сподели той и разказа, че много от предметите, които е притежавал, но са му били отнети, след това са били показвани в колекцията на известен колекционер, чието име не спомена, но посочи, че всички го знаят и добави, че Кирил Христосков е директор на въпросната колекция.  

Митко Станков обяви, че подготвя биографична книга, в която обеща да бъде разказано подробно всичко:

"Нямам намерение да крия нищо. Ще има много снимки".

Интервюто на Илия Вълков с Митко Станков можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01