Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Фокусът ни ще бъдат независими малки артисти и лейбъли"

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

"Няма да подбираме артистите, които искат да правят при нас плочи"

| Интервю
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).
Снимка: Rakamakafon

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България, която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор, част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас.

"Основната ни идея е музиката да живее физически", сподели той в предаването "РадиоТочка" и добави:

"Още от 2015 г. има световно завръщане на грамофонната плоча. Това се дължи на много фактори, но мисля, че основният е, че на хората им липсва физическият допир до любимия им музикант".

Името Rakamakafon на фабриката, която ще бъде в софийското село Иваняне, го измислили на шега:

"Ние ще сме сериозни производители, но не искахме това да се съдържа в името на фабриката. Инвестиция я правим ние с партньорите ни и не е чак толкова голяма, колкото звучи, като кажеш фабрика за грамофонни плочи. Ще имаме една дуплекс машина, която всъщност са две преси за плочи със съответните им прилежащи машини, които са нужни за производството. Ще бъде една доста малка верига, но ще позволява производството на 20 000 плочи на месец, ако имаме късмет".

Най-чист и най-хубав звук възпроизвежда компактдискът (CD), обясни Григоров:

"Грамофонната плоча е физически носител, който има най-топъл ритуал на слушане и затова с моите приятели сме фенове на слушането на плочи, защото има ритуал. Като че ли с дисковете не е така. Грамофонната плоча изисква повече внимание и е парче от душата на артиста, което се пази много, много време".

Няма да подбираме артистите, които искат да правят при нас плочи, подчерта той:

"Искаме да се насочим към по-малки и по-независими артисти от Балканите, които имат по-малки издания. Искаме да се фокусираме в това, защото по-малките артисти много ги забавят. Това ще бъде приоритет в производството ни. Фокусът ни ще бъдат независими малки артисти и лейбъли".

Интервюто на Илия Вълков с Илия Григоров можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05