Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отвъд разделителните линии - ще има ли съгласие за правителство

Татяна Буруджиева и Димитър Ганев пред БНР

| Интервю
Снимка: ПП ГЕРБ

"Усещането, че ще има правителство, не е само от разговорите, а от факта, че толкова време след изборите стоим и чакаме политиците да решат този казус. Много ще е трудно този път да кажат на гражданите защо беше необходимо да чакаме два месеца, за да ни кажат отново, че няма да има правителство, защото има разделителни линии. Затова съм оптимист". 

Това коментира пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Татяна Буруджиева.

Татяна Буруджиева

Димитър Ганев от изследователски център "Тренд" коментира, че нито една от четирите формации, които преговарят в момента за редовен кабинет, нямат гаранции, че ще имат по-добри резултати на евентуални предсрочни избори, а и нямат сигурност дали няма да се появи нов играч, който да поразмести малко електоралните пластове:

"Те ясно осъзнават, че при нови избори няма да са в по-добра ситуация и няма да има с кого да седнат да преговарят, освен тези формации, които и в момента са на масата за преговори".

Ключово важен е бюджетът, защото изразява конкретни политики и най-логично е по него да имат различни позиции, обясни доц. Буруджиева и добави:

"Ако се разберат по бюджета, не виждам по какво друго не могат да се разберат".

Според Ганев присъствието на БСП в евентуално редовно правителство ще промени курса на България спрямо Украйна:

"Това, което ще промени, е промяна на геополитическите фактори и когато има някаква нова линия, свързана с Украйна, и то зададена от Вашингтон. Не очаквам Украйна да бъде сериозният проблем". 

Тезата, че БСП ще ни смени геополитическата ориентация се използва с пропагандни цели, смята Татяна Буруджиева:

"БСП е партия, която категорично поддържа и работи за нашето членство в ЕС, а знаем, че позицията за Украйна е въпрос на европейска политика. А и благодарение на БСП, като решение, влязохме в НАТО. ... А и най-втвърденият курс на БСП, доколкото съм запозната, е по-скоро за мир и дипломатическа активност, нещо, което ми се струва, че започва да изглежда като една бъдеща политика на Европа и на Америка".

Димитър Ганев

Двамата анализатори допуснаха, че може да не се подписва типичното коалиционно споразумение между четирите преговарящи формации за редовен кабинет, а да бъде измислена различна конструкция, "за да се оправдае ръководството на всяка от партиите пред избирателите ѝ".

Според тях "Продължаваме промяната" ще бъдат в ролята на "Демократична България" в правителството на Николай Денков, когато беше т.нар. сглобка с ГЕРБ:

"ПП държат линия по-дистанцирана от преговорите, по-дистанцирана от ГЕРБ. ... Целта е при евентуален провал на правителството ПП да се яви отделно на следващите избори и да стане монополен представител на демократичната общност", коментира Димитър Ганев.

Контролираният вот е по-голям проблем от купуването на гласове, бяха категорични двамата политолози.

Интервюто на Снежана Иванова с Татяна Буруджиева и Димитър Ганев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да видите във видеото. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И от НСИ-Русе протестираха срещу предвиденото увеличение на заплатите

Служители от Териториалното статистическо бюро в Русе излязоха на протест в обедната си почивка, недоволни от предвиденото 5% увеличение на възнагражденията им през следващата година. Владислав Кръстев, старши експерт в статистическото бюро в града, обобщи. "За нашата работа е необходимо висше образование, минимум бакалавър, икономическо..

публикувано на 20.11.25 в 13:57

Община Плевен ще проведе търг за предоставяне на пет коледни къщички по време на празниците

Община Плевен ще проведе втори публичен търг за предоставяне на пет коледни къщички по време на празниците в града. След първата процедура, договори са подписани за 19 къщички в Коледното градче, което отваря врати на 1 декември. Вторият търг ще се проведе на 21 ноември, петък от 13.00 ч. в Актовата зала на Община Плевен. Търгът е за къщички..

публикувано на 20.11.25 в 13:36

ЕК с мерки за подобряване на достъпа до допълнителни пенсионни схеми

Европейската комисия представи нов пакет от мерки за подобряване на достъпа до по-ефективни допълнителни пенсионни схеми в ЕС. Целта е да гарантиране на адекватен доход при пенсиониране чрез допълнение, а не заместване на държавните пенсии, които са основата на пенсионните системи във всяка страна членка. Сред предложените мерки е препоръка..

публикувано на 20.11.25 в 13:34
Делян Пеевски

Пеевски подкрепя предложението на ГЕРБ за 120 лв. коледни добавки за част от пенсионерите

Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски изрази подкрепа за предложението на ГЕРБ за 120 лв. коледни добавки за пенсионерите под прага на бедност и за закриване на правителствения авиоотряд. "Подкрепям го напълно. Изключително съм доволен и благодаря на г-н Борисов за подкрепата за закриването на авиоотряда. Парите ще отиват за..

публикувано на 20.11.25 в 13:32

"Прасето - касичка" - тема на словесни сблъсъци в пленарната зала

Метафората за прасе - касичка, която депутатът от ПП-ДБ Асен Василев започна с т. нар. от него "арт инсталация" пред парламента, се пренесе и в пленарната зала. Асен Василев за Бюджет 2026: Има пълни безобразия - 8 км път за 2 млрд. лева Йордан Цонев от "Ново начало" се обърна към Василев: "Каква ви беше политиката в "Митниците". За кои..

публикувано на 20.11.25 в 13:15
Държавни служители в НСИ протестират с искане за 20% увеличение на заплатите. Протестът е организиран от КТ

Служители от НСИ протестираха с искане за 20% увеличение на заплатите от 2026 г.

Служители от Националния статистически институт излязоха по време на обедната си почивка си на протест с настояване работните им заплати да се увеличат с 20 процента от началото на следващата година. Така според организаторите от КТ "Подкрепа" възнагражденията на близо 1000 служители ще се доближат до средната за страната. "На главните..

публикувано на 20.11.25 в 13:10

На първо четене: Одобриха проектобюджета за ДОО

Парламентът одобри на първо четене проектобюджета за държавното обществено осигуряване.  Подкрепа дадоха депутатите от ГЕРБ-СДС, БСП, "Има такъв народ", "ДПС - Ново начало" и независими депутати. Против гласуваха от парламентарните групи на ПП-ДБ, АПС, "Възраждане", МЕЧ.  "Величие" не гласуваха.  В края на дискусията министър..

публикувано на 20.11.25 в 13:06