Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

| обновено на 06.01.25 в 05:56 | Интервю
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.
Снимка: Таня Лий/Инстаграм
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана.

Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си традиции от България, Южна Кореа и Съединените щати. Подробностите разказа Таня Лий в последното за 2024 г. предаване "Нощен хоризонт" с водещи Зорница Близнашка и Мария Петрова.
Таня Лий говори с много топлина и хубаво настроение за интересната, но хармонична смесица, която се е получила в тяхното семейство.

"При нас сме една голяма смесица от Южна Корея, България и мъничко САЩ. Мъжът ми е от Южна Корея, аз съм от България, но пък съм израснала в САЩ в училищната си възраст. И той е учил в САЩ известно време. И така е голям миш-маш", споделя Таня Лий.

Коледа в България семейство Лий празнуват по традиционен български начин, докато в Южна Корея този празник включва задължително торта.

"Това, което, особено ако сме в България, е задължително, е да се видим с роднините на Бъдни вечер. Това си организираме с жената на брат ми. Мъжът ми – харесва му това събиране, защото в Корея не правят така. Коледа в Корея не е никак семеен празник. Те даже възрастните не го и празнуват, а младите обикновено празнуват все едно Свети Валентин – с гаджето си или ако нямат гадже, с приятели. Излизат навън. Черпят се. Най-интересното – на Коледа ядат торта. Каквато и да е, просто тортичка си хапват все едно за рождения ден на Исус Христос", разказва тя.


Корейското общество в България прави две коледни партита, които включват много музика и танци в изпълнение и на самите присъстващи за голяма радост особено на децата. А самата Таня има опит в празнуването на Нова година по български, американски и южнокорейски обичай.

"Преди в Щатите, когато бяхме, всъщност гледахме пускането на тази топка, която е тяхната емблема на Новата година, но никога не сме присъствали на тези събирания, защото имаше прекалено много хора и беше малко по-далече от нас. Ние бяхме до Ню Йорк. Събирахме се и там семейно с наши приятели българи и си празнувахме така по домашно дори Нова година. Сега вече, като съм семейна, за Нова година не правим почти нищо. Или празнуваме вкъщи семейно само ние, или се виждаме с тези близките ни роднини, които и те са с дечица, или с много близки приятели се виждаме. По принцип в Корея те празнуват Лунната Нова година. На нашата само ходят евентуално до океана или някъде на открито да видят изгрева просто", обясни Таня Лий.

Тя разказа също, че Лунната Нова година в Южна Корея е по-скоро семеен празник.


В България корейската общност отбелязва Лунната Нова година с традиционна супа, с която всеки човек пораства с една година.

"Корейците, които са в България, обикновено за тяхната Лунна Нова година, която всяка година е на различна дата, тя се изчислява по Лунния календар, правят едни партита. Те се събират. Правят парти в корейския ресторант и тогава се яде една специална супа. Тази супа е направена от оризови кексчета. Те не са сладки кексчета, те са просто като от оризово тесто. Тази супа се яде с цел да пораснеш с една година, защото начинът, по който те броят възрастта по Лунния календар, е малко по-различен. Когато бебето е в корема на майката, преди да се роди, то вече е на една година. В момента на раждането то вече е на една годинка навършена. След като се роди, започва да му се изчислява възрастта не спрямо датата, на която е родено, а спрямо Новата година. С изяждането на тази супа получаваш още една година", разясни Таня Лий.

Топлите отношения в България са впечатлили както Джегук Лий, така и неговите роднини, а Таня Лий пожелава на всички ни да успеем да запазим тази, според нея, отличителна черта за връзките между хората в българското общество.

"Като цяло на първо място най-важното е здравето, защото без здравето всичко върви по-трудно, а с него всичко е възможно. На българите бих пожелала и повече позитивно настроение, и повече грижа един за друг. Мисля, че това е нещото, което трябва да запазим, защото всъщност това е и нещото, което и чужденците забелязват при нас, като дойдат. Това е нещото, което и мъжът ми забеляза, и роднините, че ние някак си по-топло се отнасяме един към друг. Трябва да го съхраним и да го запазим, защото това прави живота смислен – хубавото отношение и грижата за другите, просто един за друг", подчерта Таня Лий.

Цялото интервю, в което има още информация за това как се празнуват Коледа и Нова година в Южна Корея - можете да чуете в звуковия файл.

Още любопитни и интересни факти за Южна Корея, България, езикови обучения и ежедневието на семейство Лий можете да видите в каналите на Таня Лий в YouTube, TikTok, както и на интернет страницата на езиковата школа, която е собственост на фамилията.

Автор на снимката с коледна украса: Pixabay/monicore.

Автор на снимката с торта: Pixabay/MartinL21.

По публикацията работиха: Мария Петрова, Зорница Близнашка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10