Kак празниците осмислят живота ни, как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното, за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение.
Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си докосва най-дълбоките пластове на човешката душа.
Той сподели каква за него е била 2024 година, за литература и за празниците, които събират хората. Спираме поглед и върху преводите му на Йосиф Бродски и неговите рождественски стихотворения, в които Бродски разказва за значението на празника през призмата на човешките слабости, но и на божествената сила.
"От време на време трябва да повдигаме глава, да поглеждаме нагоре, да си даваме сметка, че животът не е само ядене и пиене, а има и по-висши и по-важни неща, каза за "Нощен Хоризонт" Бойко Ламбовски.
"В днешния ден, в който отново ставаме свидетели на войни, на покушения, на терористични актове, политически сътресения и обществени безумия - всичко това ни говори, че сме далеч от хармонията, от този Божи свят, за който копнеем и който е изпълнен с радост, светлина. Може би на земният свят не му е съдено да бъде такъв, а да бъде контрастно място и пространство..., често губим от поглед светлината, сподели Ламбовски.
По думите му смирението е също търсена добродетел, но уви - намирана рядко.
Ламбовски е автор на стихосбирки, на сборници с есета, публицистика и фейлетони, на разкази и детски коледни приказки.
Открояващите се теми в творчеството му са свободата, любовта, времето и войната. В поетическия му език доминират ярка образност, радикалност на изказа, специфична лексика и самобитност. Отличителни белези на стиховете му са абсурдистки и метафизични елементи, библейски образи, контрастност, интертекстуалност и различни нива на ирония.
Авторът има афинитет към пресъздаване на различни времеви периоди от историята на човечеството в произведенията си. В стихосбирките си изгражда темата за любовта винаги като интензивно чувство, което по екзотичен начин е преплетено със смъртта – така поетът прави оригинален самобитен прочит на темата за вечната връзка между Ерос и Танатос. Друга важна характеристика за творчеството му са лирическите персонажи, които той създава – част от парадигмата на „хората в ъгъла“ или маргиналните хора, подложени на пренебрегване и унижения.
Носител на наградите Владимир Башев за дебютната му стихосбирка "Вестоносец" (1986), Гео Милев за принос в съвременното изкуство (1997), Дървена роза за стихосбирката "Ален декаданс" (1991), награда на Съюза на българските писатели за публицистика за книгата му "Глупак в подлеза на света" (2007), специалната награда за поезия на Портал "Култура" (2020), Голямата награда за литература на Софийския университет (2021). Негови творби са преведени на много езици.
Ламбовски завършва Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София (1979) и Литературния институт "Максим Горки" в Москва (1987). Работи в Съюза на българските писатели, в Централния студентски дом на културата, бил е директор на Центъра за книгата към Министерството на културата, завежда отдел "Култура" във в. "Сега". Председател на българския ПЕН-център от 2013 до 2019. Водещ на предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев" на БНР. Бойко Ламбовски и Мирела Иванова са създатели на поетическото общество "Петък 13" и водещи на телевизионните предавания "Петък 13" и „Остров за блажени“ по БНТ (1994–1998).
По темата слушайте в звуковия файл.
В 26-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от празничния пролетен концерт “65 г. Детски хор на БНР “ в Зала “България“ - Софийската национална опера и балет прибави в репертоара си чудесен нов спектакъл за малки и големи – мюзикъла..
Квартет "Кварто" ще представи своя специална програма, посветена на утрешния Международен ден на ромите. Артистите от формацията са избрали за концертите името "Циганка". Иван Пенчев, ръководител на квартета, разказа пред БНР, че се е получил по-скоро един европейски проект. "Това са произведения, които всички обичат". В основата е..
13-о издание на Фестивала на комедийния и сатиричния спектакъл се провежда в Габрово и съвсем в духа на града на хумора разсмива публиката, а и съседите, които гостуват на театралните вечери. Девет са заглавията в афиша на събитието, на което БНР е медиен партньор. Оценяват ги професионалисти, които на официална церемония утре вечер ще..
Националните награди за театрални постижения в областта на хумора и сатирата "Златен кукерикон" ще бъдат връчени тази вечер на церемония в Сатиричния театър. Отличия ще бъдат раздадени в пет категории. Призът за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев е присъден на актрисата Мая Новоселска. Наградите "Златен кукерикон" ще бъдат..
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..