Това заяви пред БНР Светла Несторова, член на УС на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.
"През последната година българската пенсионно-осигурителна система премина няколко доста сериозни проверки и анализи. Те бяха направени от различна гледна точка. От една страна като част от процеса на присъединяване на България към ОИСР. Ние бяхме един от първите сектори, в които организацията влезе, за да направи оценка и анализ", напомни тя и очаква скоро да излезе доклад.
Тя подчерта също, че е приключил и дългият процес на вътрешна проверка на системата и нейната стабилност от страна на икономическия и социален съвет, където участват почти всички заинтересовани страни. Третият анализ е на МТСП, който беше само на първия стълб – това, което НОИ събира и изплаща.
По думите ѝ анализът на парламента и на ОИСР дават вътрешна и външна гледна точка на всички сегменти на системата. Те са доста единодушни, което ни дава възможност да заключим, че и тези преценки са верни, обобщи Несторова.
Тя изтъкна, че и от двете страни системата е преценена като изключително стабилна и прозрачна:
"Вноските се събират по начина, по който следва, управляват се по начина, по който е предвидено от закона. Всичко е прозрачно. Наблюдава се на ежедневна база от регулаторите в страната. Системата получи изключително положителна оценка в своята цялост".
Несторова обаче допълни, че докладите съдържат и препоръки за това как системата да се развие:
"Тук стават ясни доста бързо няколко основни посоки, в които са ни необходими промени. Промените изискват сериозна политическа воля и сериозна политическа стабилност".
В предаването "12+3" тя посочи, че първата и основна посока за развитие на системата е, че трябва да се отворят вратите, за да може да започне да инвестира парите на хората по по-адекватен начин, така че да увеличи резултата от техните спестявания и доходността, която хората получават. Според нея сегашният вариант на инвестиране на тези пари е прекалено консервативен и затворен. Не ни дава възможност да печелим за хората от собствените им пари, посочи тя и обясни как се инвестират парите на хората в момента.
"Огромната част от тези средства се намират на практика в държавни ценни книжа и носят една доста скромна доходност".
Светла Несторова подчерта още, че не може един 20-годишен човек и един 60-годишен да имат едни и същи инвестиционни хоризонти, амбиции и цели. Според нея това трябва да се промени:
"Би следвало за хората, които се намират от 20 до към 40 години, парите да бъдат инвестирани динамично, да могат да се ползват динамични инвестиционни инструменти, които носят много по-висока доходност. Разбира се, че са по-рискови отколкото са абсолютно консервативните, но динамичното инвестиране и печалбата са пряко свързани. Понеже хоризонтът е много дълъг, това дава време движенията на пазара да бъдат в крайна сметка изравнени и когато човекът навърши 45-50 години той би имал много повече средства в своята сметка, отколкото би имал, ако от началото парите стоят в касичка".
Всички препоръки са насочени към това да се премине към по-разчупен и динамичен модел на инвестиране. Според нея мярката не търпи отлагане, а политическо разбиране по въпроса има.
Пенсионният модел е успешен, само когато е солидарен, подчерта Несторова. Тя цитира доклад на НОИ, според който у нас в момента 100 работещи издържат 70 пенсионера, което по думите й е много лошо съотношение. По стария начин, по който в първия стълб се случват нещата, а именно от вноските на работещите да се плащат пенсиите, това не може да издържи дългосрочно, категорична е тя и добави, че това води до увеличаване на дефицита в бюджета и до нарастваща роля на държавата.
"Дефицитът в последните 3 години се удвои – от 11 млрд. отиде на 22 разходът, сега ще отиде на 24. Държавата участва като трети осигурител в целия този процес".
По думите ѝ именно затова са измислени и капиталовите пенсии – тези с натрупване (втория и третия стълб на пенсионното осигуряване). Това позволява човек да натрупа сам за себе си средства, които да се събират в негова индивидуална сметка.
Другата посока на препоръките е свързана с няколко парадоксални политически решения, взети в последните 10-15 години, коментира Несторова.
"През последните години няколко пъти се взимаха решения, които на практика създадоха конкуренция между първия и втория стълб", посочи тя и обясни с пример сегашната ситуация. Според нея хората трябва да могат да вземат решение дали да получават само първа пенсия или първа и втора именно в момента на пенсиониране, когато сумите и натрупванията са ясни.
Тя вижда постепенно разбиране в политическите партии: "Тази отговорност, която все изглежда дългосрочна и е добре някой друг да поеме, на практика чука на вратата".
Несторова обясни какво представляват първият, вторият и третият пенсионен стълб. За нея третият стълб е най-смисленият, важният и най-малко популярният и разбираният от хората.
"Третият стълб е шансът на хората да имат достойни доходи след пенсиониране и да не разчитат на поредния министър на финансите за подаяния".
По думите ѝ при него нищо не се губи, а освен това всичко се изплаща и децата го наследяват.
С един клик на телефона хората могат да проверят онова, което се е натрупало в частните осигурителни компании, отбеляза още Светла Несторова.
Цялото интервю на Стефан Кунчев със Светла Несторова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.
Въвежда режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък и близките села "Пиперков Чифлик" и частично в с. Слокощица. Това обявиха в края на работния ден днес от Общината и оператора "Кюстендилска вода". Не се сочи откога влиза в сила режимът, най-вероятно още от тази вечер. Водата ще се пуска от 6.00ч. до..
Влезе в сила обявеното от Израел спиране на военните действия в части от Ивицата Газа за по 10 часа на ден с цел да бъде улеснена доставката на хуманитарна помощ. Израел обяви "тактическа пауза" в Газа Израел спира военните операции в части от Газа за 10 часа на ден Израел обяви, днес че е доставена хуманитарна помощ..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Протестиращите се..
Близо 30 000 декара е площта, засегната от големия пожар в Пирин на територията на общините Струмяни, Кресна и Сандански. Ситуацията продължава да е изключително сложна, въпреки че през целия ден хеликоптери обливаха с вода. Според комисар Джартов, ситуацията отново се е усложнила в късните следобедни часове и пожарът се е разразил много сериозно на..
Битката с големи горски пожари продължава на целия Балкански полуостров. Докато в Турция за пореден ден продължава борбата с пламъците край Бурса и Карабюк, вътрешният министър обяви започващи разследвания заради разпространяване на дезинформация относно пожарите. Според Али Йерликая засечените публикации създават недоверие в..
Избухна пожар в новострояща се жилищна кооперация в столичния квартал "Лагера". Пламъците са обхванали покрива и горните етажи на кооперацията на ул. "Смолянска" близо до кръстовището на булевардите "Aкад. Иван Евстратиев Гешов" и "Цар Борис III", предаде БНТ. Сигналът за пожара е бил подаден към 17.00 часа. На мястото на тежкия..
В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по-рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен с..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..