"Докато не се изхаби фискалният резерв, привидно няма драма. Драмата е дългосрочна за това, че всъщност се правят много сериозни разходи, които не знаем как да финансираме, т.е. харчим пари, които не сме изкарали и в един момент си казваме – как ще платим за това. В един момент всички осъзнаваме, че не знаем как и откъде да вземем парите и започват много опасни ходове – фантасмагорични, нереални, пожелателни".
Това коментира пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, който е председател на партия "България може", относно все още неприетия бюджет на държавата за 2025 г.
Според него се задават няколко много сериозни проблема пред бюджета по отношение на приходите:
"Единият от тях е, че заради енергийната криза, в която навлиза цяла Европа, в един момент на улицата ще излязат малкият и среден бизнес, индустрията, синдикатите и ще кажат – "Плащаме изключително високи цени на тока". Енергийните предприятия са изкорубени - няма пари в тях. Това също ще натежи на бюджета. По Плана за възстановяване и устойчивост ще връщаме пари. Няма да ги има тези пари, които са заложени в бюджета. Т.е. по линия на приходите има много въпросителни".
А по линия на разходите има много популизъм, допълни също Илиев. Според него служебният финансов министър абдикира от отговорност:
"В мига, в който седнеш на този стол, няма никакво значение дали си служебен министър, дали в момента си казваш, че хоризонтът ти е 1-2 месеца и ще прехвърлиш горещия картоф на парламента. Ти трябва да знае, че ставаш лице на безотговорността, лице на заробването на средната класа".
На пожар се внасят предложения, посочи икономическият анализатор и даде пример с имотите. По думите му имотите ще се покачат с двайсетина процента с оглед на ДДС, което ще трябва да се плаща при продажба на имот. Според него в момента в "законодателната мъгла" минават неща, които ще "ударят" нормалните хора в България, които работят.
"Хазната няма пари и най-лесно е да вземе от онези, които нещичко правят в икономиката", обобщи той в предаването "12+3".
Според него не за първи път се внася закон за бюджета, който е незаконосъобразен. По думите му в България много пъти са се приемали различни закони без оценка на въздействието.
"Бюджетът за годината е направен по политически усмотрения без отговорност за това дали няма в средата на годината, дори по-рано – през април и май, да доведе до ситуация, в която България е в ликвидна криза. България няма да има пари, за да си посреща нуждите", посочи Кузман Илиев в случай, че се приеме предложения вариант на бюджет. Той смята, че ако има политическа воля да се приеме бюджет, то той ще бъде дори по-щедър от предложения:
"Няма политическа формация в България, която да си овладява нагона да харчи парите на българите – с чужда пита да прави помен. Най-лесното е да похарчиш едни пари, които ще трябва да ги връща средната класа".
По думите му дефицитът се финансира в 70% от банките. Дългосрочно правим по-дебели вратовете на банкерите, обясни анализаторът.
Според него другата "бомба", която предстои, е в пенсионна система. Илиев отбеляза дупката в НОИ и прогнозира:
"Когато там не достигат парите, ще има нещо, което е много близко до рефлекса на политиците – поглеждат към частните пенсионни фондове и си казват "Там има 25 млрд., как да не ги вземем, как да не ги национализираме. Това предстои. Отлагането на проблемите не ги решава".
Ние трябва да правим правилните неща заради нас, а не заради еврозоната, категоричен е Кузман Илиев и добави, че еврозоната не е панацея, а в нея има сериозни проблеми. По думите му всички тези мрачни прогнози могат да се разминат, ако мислим и действаме правилно.
Цялото интервю на Стефан Кунчев с Кузман Илиев в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.
Първият изтребител F-16 за българската армия вече е у нас. Той е част от първите осем, които до края на годината трябва да са в авиобаза "Граф Игнатиево". Първият от първите осем F-16 кацна на военното летище в ранния следобед. Капитан Красимир Велинов - първия сертифициран български пилот на F-16 представи на премиера Росен Желязков..
След системата за ранно предупреждение и оповестяване, когато властите кажат какво се е случило, следват препоръки и от местната власт, и от държавата какво трябва да се прави. Това обясни пред БНР Красимир Димитров, дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столична община . По думите му на сайтовете на общините би трябвало да бъдат поместени..
Суперкомпютърът Discoverer вече е готов да "отглежда“ изкуствен интелект. Екипът на "София тех парк" представи подобренията, който ще позволят по-голяма производителност на машината. Нови сървъри с общо 32 графични ускорители, нова клас памет ще могат да обслужват големи невронни мрежи и на тях да се "отглежда" изкуствен интелект, каза Петър Статев от..
Гърция влага 6 милиона евро за ремонт на отсечка след новия път през границата, при ГКПП "Рудозем - Ксанти". Делегация от областната управа в Смолян е била на официално посещение на гръцката областна администрация. Основен акцент на разговорите е било отварянето на пътя Рудозем – Димарио. Областният управител на Източна Македония и..
Във Велико Търново започна традиционната младежка инициатива за събиране на хранителни продукти за социално слаби семейства от града и региона за Великден. Кампанията "Купи и дари" се провежда в седем магазина за хранителни стоки във Велико Търново, където до 13 април са поставени колички, в които да бъдат оставени купените и дарени..
Окръжният съд в Плевен постанови най-тежката мярка за неотклонение към 65-годишния Георги Александров - "задържане под стража". Мъжът е обвинен за тежката катастрофа със загинало 12-годишно дете при село Телиш, Плевенско. В тежко състояние в болницата е дядото на детето. 12-годишно дете загина при тежка катастрофа в Плевенско..
ЕС подкрепя Международния наказателен съд и е категорично ангажиран с борбата за справедливост и срещу безнаказаността. Това каза говорителката на Комисията Анита Хипер в отговор на въпрос за очакваната визита на израелския премиер Бенямин Нетаняху в Унгария, за когото съдът е издал заповед за арест. Хипер припомни заключения на Съвета,..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..