За това алармират от инициативен комитет в село Богданлия, община Елин Пелин. От 8 месеца местните хора се борят за запазването на пасищата.
През януари 2024 г. Общинският съвет на Елин Пелин решава да бъдат извадени от специализирания слой постоянно затревени площи 200 декара пасища от землището на селото и дава предварително съгласие за промяна на предназначението им, обясни пред БНР Мариана Симеонова, която е част от инициативния комитет.
120 души са се включили в подписка. Всички жители на Богданлия са против това решение, подчерта тя.
За същите пасища има действащ договор с фермата на Богданлия, най-голямата в общината и единствена в района.
Промяна в Общия устройствен план предвижда разширяване на строителните граници на селото в тази територия, почти двойно на площта на селото, допълни Симеонова. По думите ѝ, това е "още едно село върху пасището".
Има финансов интерес, убедени са в Инициативния комитет в Богданлия.
Целта е тези земи да бъдат продадени на строителни предприемачи с цел застрояване. Тези пасища обаче попадат в заливната тераса на реката. В Закона за водите е забранено да се извършва строителство в заливните тераси на реките, коментира Мариана Симеонова.
Генерирани са документи с невярно съдържание, издадени от общинската администрация, заяви тя в предаването "Преди всички". От инициативния комитет оспорват посоченото в тези документи, че пасищата не се ползват по предназначение и твърдят, че така Общинският съвет е бил заблуден да вземе решението.
Сезирано е Министерството на земеделието на храните. От инициативния комитет са поискали от ведомството документацията, с която пасищата са извадени от специализирания слой постоянно затревени площи.
"Ако се окаже, че общината е внесла също заблуждаващи документи в МЗХ, то ние можем да претендираме за незаконно изваждане на пасищата от специализирания слой."
Налице е и неколкократен отказ на кмета на Елин Пелин да свика общо събрание на населението по Закона за прякото участие на гражданите, като последният е бил обжалван, стана ясно още от разказа на Симеонова.
"Трети път ни беше отказано от кмета по различни формални причини. Третия отказ вече сме го обжалвали и имаме решение на съда, че кметът е длъжен да назначи общо събрание. На това общо събрание хората ще изразят своята позиция, касаеща застрояването на пасищата и по закон кметът тогава е длъжен да се съобрази. Чакаме да мине законовият срок за изпълнение на това решение."
"Обясни ни се, че спираме растежа на селото, че не искаме детски градини и деца в селото. В селото много хора не идват, защото спира водата, редовно спира токът. Нямаме улици, дори канализация в нашето село", описа ситуацията Вяра Младенова. Тя изтъкна, че ги обвиняват, че са платени, политически зависими и че от фермата ги организират, а на въпроса им към местната власт защо точно пасищата трябва да се застрояват - отговор няма.
"Казаха ни, че сме само шепа хора, а селото искало да се застроява."
"Продължаваме по всички законови начини да търсим правата си, правата на селото, на земите и природата си. Покрай това нещастие ние се сдружихме много. Ще продължаваме, докато не успеем да спасим пасищата", декларира Младенова.
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..