"Докато се захласвахме по леденото хоро, sms-ите валяха цял ден и поздравяваха хората с новите цени. Има горчива ирония, че това винаги се случва на празници. Явно всеки разбира празниците по неговия си начин", коментира пред БНР Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители".
"Разбира се, че нямаме особен избор. Мога да се обзаложа, че третият оператор ще направи същото до няколко седмици", подчерта той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
"Не е необходимо да се посочва причина. След като могат да го направят, просто го правят и точка. Всичко това е възможно заради трайно установената практика за срочни договори", заяви Николов и попита "защо в България е толкова трудно или невъзможно да имаш безсрочен, необвързващ договор за мобилна услуга".
В други страни, където има повече и реална конкуренция, има и компании, които печелят именно с това, че не обвързват хората със срокове, потребителите могат свободно да избират и конкуренцията работи, обясни Богомил Николов.
Притеснително е, че преди 10 години на нашата улица можехме да избираме между 10 доставчика на интернет и 5 на кабелна телевизия. Сега големите изкупиха малките, а конкуренцията в България от ден на ден намалява и нямаме особен избор, прави равносметка Богомил Николов.
"И като ви кажат – можете да се откажете без неустойка, те много добре знаят, че няма къде да отидете. Ако имаме политици на място и граждани, които да накарат политиците да ги слушат – не с гледане на телевизия, а с повече участие на избори, на площада пред Министерския съвет, докато не се научим да си заявяваме интересите, ще видим как политиците пасивно отстрани стоят и наблюдават тези процеси, които ощетяват българските граждани."
Ще стигнем до ситуация, в която ще бъдем тотално зависими от два-три бизнес оператора, които не могат да бъдат конкуренция помежду си, изказа опасения той.
Ролята на виртуалните мобилни оператори е да създават алтернатива, отбеляза Николов и напомни, че България единствена не в ЕС, а в цяла Европа и на Балканите няма такива виртуални оператори.
"Няма нищо по-лошо в една пазарна икономика от липсата на конкуренция."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..