Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов заместник главен прокурор - може ли да замени Сарафов като титулярен обвинител номер едно

Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Борислав Сарафов, чийто избор като главен прокурор депутатите се опитват да спрат с приетите вчера на първо четене промени  в Закона за съдебната власт, от днес е с още един заместник. По негово искане , Прокурорската колегия единодушно назначи на поста Ваня Стефанова, в момента ръководител на Отдел 1 "Специализиран" във Върховната прокуратура.

Макар очакванията да бяха съдебните кадровици да се съберат за първи път за тази година чак следващия четвъртък, за когато е насрочен и изборът на нов главен прокурор, днес Прокурорската колегия се събра, за да попълни екипа на Сарафов. 

Откакто Мария Павлова стана служебен правосъден министър, до него е само бившият върховен съдия Елена Каракашева - факт, ползван като аргумент за единодушната подкрепа от единствените изказали се по време на кратко заседание Калина Чапкънова и Гергана Мутафова. Другият беше, свързан с професионалните и етичните ѝ качества:

"Нейната професионална подготовка би ѝ позволила ефективно да изпълнява тези функции. Г-жа Стефанова до този момент е поддържала висок етичен стандарт, който считам, че и занапред ще поддържа".

"Този ѝ профил е изключително необходим за работата в момента на Върховна прокуратура. Няма причина да смятам, че тя няма да се справи с поставените ѝ задачи".

Ваня Стефанова е работила като следовател и прокурор. През 2013 година стана заместник на Владимир Писанчев, който пое ДАНС след злополучния опит за председател на Агенцията да бъде сложен Делян Пеевски. 

Преди това тя работеше по делото, свързано с т.нар. "Костинбродска афера" с единствен подсъдим  Росен Желязков в качеството му тогава на главен секретар на Министерския съвет. В момента той е спряган като кандидат за премиер. Желязков беше оправдан още на първа инстанция,  а прокуратурата дори не протестира присъдата.

Заседанието на Прокурорската колегия, за извънредността на което говори дори и това, че се проведе в четвъртък, а не както винаги в сряда, продължи около пет минути и на него не бяха коментирани критиките към процедурата и номинацията на Сарафов за нов главен прокурор. 

Гласуването е насрочено за следващия четвъртък. Заради законодателната активност, свързана със спиране на избора на 16 януари, се заговори, че предложението за Стефанова е ход напред, ако Борислав Сарафов все пак не стане титулярен Обвинител номер едно, тя да поеме временно поста и дори да е кандидат в следваща процедура. 

Междувременно и.д. главният прокурор даде знак, че не се влияе от политическите критики и намерения и със специално писмо попита парламентарния шеф Наталия Киселова какво се случва с поисканите от него  имунитети на Лена Бориславова от ПП- ДБ и Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от ДПС - Доган, като ѝ напомня, че "НПК задължава разследващите да проведат досъдебното производство в предвидените срокове и да вземат своевременно всички мерки за законосъобразно разследване".

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицаи заловиха пиян шофьор в Лом

Полицаи заловиха в Лом пиян 64-годишен шофьор, карал с близо 2 промила алкохол. Малко след 12.30 часа вчера в Лом униформени спрели лек автомобил, управляван от 64 годишен шофьор. При извършената проверка с алкотест на водача от Лом, показала 1,95 промила алкохол в издишания въздух. Издаден му е талон за медицинско изследване, като..

публикувано на 01.06.25 в 13:49
Столична библиотека

Приказен карнавал на книгите в Столичната библиотека

В Деня на детето Столичната библиотека организира приказен карнавал на книгите на площад "Славейков". "Важно е да се чете, за да можем да имаме бъдеще" - казва Борислава Борисова, ръководител на Детския отдел в Столичната библиотека, която разполага със 72 000 книги. Малките читатели са над 22 000: "Децата са щастливи, когато..

публикувано на 01.06.25 в 13:32

Работник от външна фирма е пострадал при трудова злополука на територията на АЕЦ "Козлодуй"

Работник на външна фирма, изпълняваща дейности по договор с АЕЦ "Козлодуй", е пострадал на територията на централата вчера, съобщават на интернет страницата на ядреното дружество. Работникът е извършвал дейности с ъглошлайф без издаден огневи наряд и при неспазване на необходимите мерки за противопожарна защита. С това са нарушени стриктните..

публикувано на 01.06.25 в 13:25

ДСБ определя като своя стратегическа цел спечелването на президентските избори

Изпълнителният съвет на една от партиите в коалиция ПП-ДБ - "Демократи за силна България", излезе с резолюция, с която определя като своя стратегическа цел спечелването на президентските избори. За целта от формацията инициират кръгла маса с коалиционните си партньори от "Продължаваме промяната", "Да, България" и общественици, за да излъчат единна и..

публикувано на 01.06.25 в 13:20
На протеста на медиците в София -  26 май 2025 г.

Млади лекари и медицински специалисти отново излизат на национален протест

Да се въведе механизъм, който да контролира изплащането на минимално възнаграждение за младите лекари и за медицинските сестри, акушерките и другите специалисти по здравни грижи. Това е едно от исканията, които поставят организаторите на втория национален протест "Бъдеще в България", който ще се проведе утре вечер в шест от големите градове у нас...

публикувано на 01.06.25 в 13:03
Кадър от инцидента в Курска област.

Експлозии са причинили рухването на два моста в Русия

Среднощното срутване на два моста в руски области, граничещи с Украйна, при което загинаха 7 души, е предизвикано от "експлозии", съобщиха днес руски официални лица, според които става въпрос за "терористични актове", предаде АФП. В Брянска област на Русия взрив срути мост върху жп линия късно в събота, вследствие на което пътуващ към Москва..

публикувано на 01.06.25 в 13:01