Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансов анализатор: Няма спад на жилищното кредитиране

Според БНБ няма прегряване на имотния пазар

| Интервю
Десислава Николова
Снимка: Стефан Кунчев

Няма спад на жилищното кредитиране след въведените от БНБ фини настройки през октомври.

Това каза пред БНР Десислава Николова, старши финансов анализатор в платформата "Моите пари", като уточни:

"За 2024 г. има 26% средногодишен темп на ръст на отпуснатите жилищни кредити. Но не е чак толкова голяма бройката на отпуснатите кредити и темпът на ръста се дължи по-скоро на това, че се увеличава средният размер на отпуснатия кредит, защото има много голям ръст в цените на имотите".

Тя обясни, че според БНБ няма прегряване на имотния пазар, ако обаче реши, че има такова - ще вдигне размера на минималните задължителни резерви.

"В условията на валутен борд БНБ няма много механизми, с които да влияе върху кредитирането. Следващата фаза, ако нещата излязат от контрол, е преминаване към увеличаване на минималните задължителни резерви, въпреки че видяхме преди години, че бяха увеличени. Това изсмука около 3 милиарда ликвидност от системата, но това по никакъв начин не повлия на кредитирането". 

По думите на Николова в момента банките имат много пари

"Банките печелят не от такси и комисионни, както някои си мислят, а печелят от ниските лихви по депозити и от обема по кредитиране".

Банките в България са с най-ниските лихви по кредитите в ЕС след Малта, изтъкна финансовата анализаторка, като уточни, че средната лихва у нас е 2,52:

"Причината, поради която са ниски лихвите по кредитите, е това, че банките формират тези лихви на база цена на привлечения ресурс. Докато са ниски лихвите по депозитите, ликвидността на банките е добра. ... Банката има интерес клиентите да обслужват безпроблемно своите кредити за максимален срок, защото при по-дълъг срок, по-голям ще е приходът от лихви, които клиентите ще заплатят".   

Според Николова българите са спестовни, но нямат познания да управляват парите си.

"Често допускана грешка е незаделянето на средства за авариен фонд. Дори доклад на ЕК го доказва. Минимум 10% от нетния месечен доход трябва задължително да бъде заделян по разплащателна сметка, като сумата не трябва да бъде по-висока от шестмесечния разход за покриване на основните разходи на домакинството. Това ще ви помогне и да не теглите бързи кредити при нужда".

Интервюто на Стефан Кунчев с Десислава Николова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите започнаха работа с декларации за 24 май

С декларации, посветени на 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, започна работата на парламента. 24 май не е празник на миналото, каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС "24 май е един от малкото консенсуси в българското общество. Това не е просто консенсус, това е..

публикувано на 23.05.25 в 10:59

Петър Петров: Изборът на председател на КЗК е предрешен

Депутатите удължиха времето за законодателна дейност до приключване на точка 1 от дневния им ред - избор на председател, заместник-председател и членове на КЗК. След това ще се състои и парламентарният контрол. Според депутата от "Възраждане" Петър Петров , изборът на председател е предрешен, тъй като абсолютно всички регулатори до момента се..

публикувано на 23.05.25 в 10:59
Петър Велков

Петър Велков: Много е важно кой ще участва в промените на учебните програми

Над 24 хиляди гимназисти се явяват на държавен изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. Какви са настроенията на зрелостниците може да чуете в анкетата на Андрей Борисов.

публикувано на 23.05.25 в 10:45

Започна аудиенцията на премиера Желязков при папа Лъв XIV

Започна аудиенцията на министър-председателя Росен Желязков при папа Лъв XIV. Негово Светейшество прие премиера в Апостолическия дворец във Ватикана. Премиерът води българската делегация на традиционната визита в навечерието на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската..

публикувано на 23.05.25 в 10:40

Съдът не даде ход на делото за плагиатство срещу адв. Петър Илиев

Служебен ангажимент на председателя на Народното събрания Наталия Киселова отложи разпоредителното заседание по делото за плагиатство срещу адвокат Петър Илиев. Разследването срещу него започна месеци след като беше номиниран за министър на правосъдието, на вътрешните работи и за вицепремиер при неуспешните опити на "Има такъв народ" да състави..

публикувано на 23.05.25 в 10:34

Лято и хранителни разстройства - какво стои зад диетите и свръхтренировките?

С наближаването на лятото се засилва тенденцията за намаляване на теглото и промяна във визията. Социалните медии и натискът от връстници са сред факторите за хранителни разстройства . Така се насърчава спазването на диети и злоупотребата с тренировки и физически натоварвания , което се отразява сериозно върху здравето, прави равносметка..

публикувано на 23.05.25 в 10:32

БТПП открива търговското изложение "Доверете се на българското"

Българската търговско-промишлена палата открива днес тазгодишното търговско изложение "Доверете се на българското". Форумът на българските стоки ще бъде до 1 юни в парка пред НДК. Пролетното издание на изложението на родни стоки и продукти ще срещнем потребителите с по-големи и с по-малки производители, част от които нямат търговски..

публикувано на 23.05.25 в 10:21