"Няма как училището да свърши цялата работа - и да образова, и да възпитава - това е проблемът на нашето общество. Няма как то да е единственият виновник за успеваемостта на учениците и след това накъде се движи обществото".
Това каза пред БНР Неда Кристанова, директор на Института по образование към Министерството на образованието и науката (МОН), преди това Център за контрол и оценка на качеството в образованието, който от 2006 г. е координатор на изследването PISA.
"Влиянието на средата, в която се намира ученикът, е много силно. Примерът са телефоните в клас. В момента водим дебат дали да се забранят телефоните в час, или - не. Ние сме една от първите три държави, в които учениците казват, че или техните телефони ги разсейват в час, или пък телефоните на другите. Това се вижда от тестовете PISA. Това е просто действие - разбираме се и не се ползват телефоните, но не става така".
Има още много какво да направим, за да променим резултатите от PISA, които ни поставят стабилно в ниските нива на постижения, подчерта още тя и коментира:
"Трябва да се направи някаква стабилна програма какво да се промени, въпреки че МОН предприема някакви стъпки - в тестовете за 7-и и 10-и клас има все повече въпроси, които са с практическа насочена. Задачите на PISA са с много текст и трябва да се наблегне много на четенето - дори и по природните науки и математиката. Четенето е нещо, по което трябва да се работи в училището. И от нашето външно оценяване се вижда, че тези въпроси, които са с т.нар. свободен отговор, в който учениците трябва да напишат нещо, след като почетат, резултатите там са по-ниски от другите задачи".
Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ), които в края на декември публикуваха анализ "Разликите между PISA и TIMSS сочат ясно къде се "чупи" училищното образование", посочи, че
"Нещо се чупи в 5-и до към 7-и клас, тъй като много неща се променят в този етап на училищното образование. Минава се от един преподавател, който е по всичко, към много преподаватели. Другото е, че много по-бързо се академизира материалът - доста по-тежко учебно съдържание се въвежда след 5-и клас. Затова най-важна е четивността и грамотността, защото това е в основата на този провал".
"Фокус трябва да бъде поставен върху фундаменталните дисциплини – математиката, четенето и владеенето на език, върху които почива структурата на всички останали изучвани дисциплини, за да се предотврати общо изоставане", е заключението в анализа на ИПИ.
Училището трябва да коригира неравенствата във възможностите в семейната среда и да изравнява тези големи разлики между различните домакинства, подчерта Николов.
"България е европейската държава, която най-малко успява да коригира неравенствата в старта на учениците и не може да изравни тези резултати. Това е много ясна диагноза за фокуса на нашето образование и неговото умение да води до положителен образователен резултат".
По думите му резултатите от изследванията показват "провал на образователната система да доведе до поне качествено средно ниво и да изтласка учениците, които са на дъното, до базисно владеене на математика и на природни науки".
"Не само родителите на ученици, а като цяло и обществото - всички трябва да се съгласим, че образованието е най-важното и да видим какво можем да направим, за да върви напред държавата", категорична беше Неда Кристанова.
Според старши икономиста от ИПИ основното, което трябва да се промени спешно, е финансирането на училищата:
"Другото е реформиране на образователните програми в посока автономност на преподавателите и на отделните училища".
Интервюто на Явор Стаматов с Неда Кристанова и Адриан Николов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да видите във видеото.
Американският щат Калифорния ще търси споразумения с отделни партньорски държави, за да бъде освободен от ефекта на бъдещите ответни мита срещу САЩ, обяви губернаторът на щата Гавин Нюсъм. "Тарифите на Доналд Тръмп не представляват волята на всички американци. Името на 40 милиона жители на Калифорния, заявявам, че целта ни е да поддържаме..
Британският премиер Киър Стармър се опитва да убеди Доналд Тръмп да посети Шотландия това лято, за да се срещне с краля по време на опитите за сключване на търговско споразумение след наложените американските мита, пише вестник „Дейли телеграф“. Изданието се позовава на свои източници, според които „Даунинг стрийт“ е предоставил на Белия..
Украинският президент Володимир Зеленски омаловажи опасенията относно митата, наложени от президента на Съединените щати Доналд Тръмп, заявявайки, че определеният налог от 10% върху стоките на неговата страна не представлява значителна заплаха за икономиката на Украйна, предаде Ройтерс. Говорейки на пресконференция в петък, Зеленски..
Британският комедиен актьор Ръсел Бранд бе обвинен в изнасилване и сексуален тормоз между 1999 и 2005 г., съобщи Би Би Си. Обвиненията се отнасят до четири различни жени. Ръсел Бранд бе интервюиран многократно от полицията, откакто през септември 2023 г. започна разследване срещу него от вестници и телевизионни канали, което разкри множество..
Украинският министър на външните работи Андрий Сибига и българският му колега Георг Георгиев са обсъдили централата на НАТО в Брюксел начини а укрепване на сигурността в черноморския регион, предаде Укринформ, като се позовава на публикация в "Екс" на украинския дипломат номер едно. Сибига е информирал Георгиев за за напредъка в мирните..
Трима души са загинали, след като покрив на селскостопански склад се срути в град Кория дел Рио, близо до Севиля. Според разследващите, трагедията е резултат от силния дъжд и вятър, които са отнесли конструкцията. Починали са двама братя на 59 и 61 години, които са били жители на съседен град. Все още не е потвърдена самоличността на третия..
Кола с петима пътници падна в река Черна в Смолян, по чудо няма жертви. Лекият автомобил, управляван от 18-годишен младеж, излязъл от пътното платно, пробил предпазната ограда и се преобърнал по таван в коритото на река Черна в Смолян. Инцидентът е станал тази вечер малко преди 20.00 часа в района на спортна зала "Величко Чолаков" в посока..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...