Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Който отвори темата за либерализация на тока, ще загуби гласове"

Мартин Владимиров: Всички плащаме масрафа на едрия бизнес

"Живеем в планова енергетика, в която никой не плаща истинската цена на пазара"

| Интервю
Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС

ЕРП трябваше да покрият разходите, които са направили домакинствата, за да намерят алтернативен начин да се отопляват, докато са били без ток. Не е работа на държавата, която трябваше да накара ЕРП-тата да си свършат работата и да си изпълнят условията по договорите.

Това мнение изрази пред БНР Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията. По-важната тема обаче според него е тази за компенсациите на небитовите потребители.

"Небитовите потребители за пореден път успяха в пълен синхрон с държавата, който буди сериозни съмнения, да си издействат подкрепа за цените, които плащат на борсата, въпреки че няма в момента риск за високи цени на електроенергийната борса  - те се движат около този таван, за който те настояват."

Фондът за сигурност на енергийната система са нашите пари – той се пълни от данъците на електроенергийните производители и от въглеродните квоти, подчерта анализаторът.

Средствата от този фонд трябва да се използват за намаляване на енергийната бедност и ускоряване на декарбонизацията, а не за подкрепа на енергийно интензивни бизнеси, заяви Владимиров.

Според него, откакто съществува фондът, го използваме за косубсидиране на губещи предприятия - интензивно енергийни бизнеси, които не се модернизират и чакат държавата да покрие  рискове, свързани с пазара.

"Това напомня пореден епизод на завладяната държава и завладяната енергетика, в която частните предприятия и няколко големи олигархични кръгове се разпореждат с данъкоплатските средства."

Подобна подкрепа за бизнеса трябва да бъде предшествана от анализ на уязвимите бизнеси, застрашени от фалит и загуба на работни места. Средствата трябва да се насочат към малкия и среден бизнес, който винаги е уязвим, особено когато използва повече енергия, поясни Мартин Владимиров.

Второ, тази помощ следва да бъде одобрена от ЕС, защото сега противоречи на конкурентното право, посочи Владимиров, според когото "тези плащания са незаконни".

"Освен данъкоплатците, плаща цялата българска енергетика. Всички производители на електроенергия на практика плащат разликата, която генерират като печалба обратно във фонда за сигурност на енергийната система. При въглищните централи обаче таванът е толкова висок, че те не връщат никога средства. Вместо таванът да е еднакъв, имаме преференциално третиране на едни играчи спрямо други. Въглищните централи, както винаги, се косубсидират най-мащабно."

Пазарът на природен газ, който движи цените на електроенергията в Европа, в момента е доста уязвим, коментира Мартин Владимиров в предаването "Преди всички". По думите му може да се стигне до изпразване на газохранилищата в Европа тази зима, което ще вдигне цената на газа, а оттам и на електроенергията.

По-голямата част от помощите ще отидат в 50 предприятия, предупреди експертът.

"Когато няма риск за цената, която те плащат на борсата, те имат стимул да купуват скъп ток. Това може да доведе до повишаване на средните цени в България. Те могат да поискат каквато искат оферта от енергийните търговци. Бизнесът няма никакъв риск от такава транзакция. Бизнесът ще си получи парите обратно от държавата. Търговецът ще си получи високата цена. Всички останали ще страдаме от средно високите цени, включително държавата, която, за да натисне цената надолу при домакинствата, ще трябва да точи повече средства от бюджета или от фонда. Всички плащаме масрафа на едрия бизнес."

Ние живеем в планова енергетика, в която никой не плаща истинската цена на пазара – нито бизнесът, нито битовите потребители. Трябва да се върви към постепенна либерализация на пазара и за бита, категоричен е Владимиров, който припомни, че за първи път за тази либерализация е станало дума на 1 януари 2015 г.

Експертът изрази скептицизъм, "че това някой иска да го направи изобщо" и допълни, че винаги се чака промяна на геополитическата ситуация или смяна на конюнктурата в Брюксел, за да се издейства отлагане.

Между 20 и 30% от домакинствата ще срещнат трудности да си плащат сметките при либерализиран пазар. Помощта от фонда трябва да се насочи именно натам - около 2 милиарда лева от продажбата на въглеродни квоти биха били достатъчни за уязвимите домакинства. Всички останали домакинства "следва постепенно да бъдат изложени на пазарните условия". Много домакинства сега не искат да правят инвестиции в енергийни спестявания, защото плащат "доста ниски сметки на фона на доходите им", изтъкна експертът от ЦИД.

МЕ и МТСП се карат кой трябва да започне програмата за уязвимите групи, попадащи под дефиницията за енергийна бедност. Няма политическа воля и причината е проста - който отвори темата за либерализация на тока, ще загуби гласове, каза в заключение Мартин Владимиров.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Гугъл" е осъден да плати $314 млн. долара за злоупотреба с данни от мобилни устройства

Технологичният гигант "Гугъл" (Google), собственост на "Алфабет" (Alphabet), бе осъден във вторник да плати 314,6 млн. долара по колективен иск за използване на данни от мобилни устройства, базирани на "Андроид" (Android), без знанието на потребителите, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Искът е бил подаден през 2019 г. от името на 14 милиона..

публикувано на 02.07.25 в 09:09

Десетки арестувани на протест в подкрепа на Екрем Имамоглу в Истанбул

Протестът пред Общината в Истанбул, с който бяха отбелязани 100 дни от ареста на отстранения от длъжност опозиционен кмет Екрем Имамоглу, завърши с 42 арестувани, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая в профила си във Фейсбук.  Демонстрантите са задържани за отправяне на обиди към турския президент Реджеп Ердоган. Срещу..

публикувано на 02.07.25 в 09:05

Промени в наредбата за дроновете, транспортното министерство предлага по-строги мерки

Министерството на транспорта и съобщенията публикува за обществено обсъждане промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, които предвиждат по-строги мерки. Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове, в които изискванията са почти идентични с изискванията към центровете за..

публикувано на 02.07.25 в 08:26

Патриарх Даниил ще отслужи литургия в Бачковския манастир

Патриарх Даниил ще отслужи литургия в Бачковския манастир, след което участва в освещаването на Българо-Грузински духовно-културен център "Дарбази", създаден с подкрепата на грузинската общност у нас. Центърът е в памет на основателите на Светата обител Григорий и Абасий Бакуриани и грузинските богослови Йоан Петрици и Григорий - монаси от..

публикувано на 02.07.25 в 08:26
Цончо Ганев

Цончо Ганев: Потъваме в дългова криза още преди еврозоната

Влизането в еврозоната ще допринесе да потънем още повече в дълг, заяви пред БНР Цончо Ганев, заместник-председател на "Възраждане" и на парламента. За правителството разбирането за устойчивост на публичните финанси е да потънем още преди влизането в еврозоната в дългова криза , смята той. При 41 милиарда дълг преди настоящото управление..

публикувано на 02.07.25 в 08:11

Кампания за кръводаряване в големите областни центрове

Кампания за кръводаряване ще се проведе в кръвните центрове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград. Акцията започва в 8,30 часа и ще продължи до 12 часа, а нейни организатори са Българската асоциация на пострадали при катастрофи, фондациите "Ангели на пътя", "Ключът е любовта", "Стефан Стефанов" и Асоциацията за..

публикувано на 02.07.25 в 08:09
Джей Ди Ванс

Републиканците в Сената приеха мегазаконопроекта на Тръмп за федералните данъци и разходи

С решаващия глас на вицепрезидента Джей ди Ванс републиканците в американския Сенат приеха мегазаконопроекта на Доналд Тръмп за намаляване на федералните данъци и разходи, известен още като "Големия красив законопроект". Законопроектът беше приет с 51 на 50 гласа с помощта на вицепрезидента Джей Ди Ванс, след като трима републиканци гласуваха..

публикувано на 02.07.25 в 08:00