Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Тодор Капитанов и адв. Николай Стоянов от КНСБ:

Кои са най-честите нарушения на трудовите права у нас

Д-р Тодор Капитанов и адв. Николай Стоянов (от вляво на дясно)
Снимка: Кармен Манукян

Двама юристи от Конфедерацията на независимите синдикати в България са гости в "Нощен Хоризонт" - д-р Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ и адв. Николай Стоянов от отдел "Правна закрила на труда" по темата за най-честите нарушения на трудови права у нас.

Те разказват за видовете нарушения на трудовите права на работещите. Сред най-важните от тях са следните:

Стоя на работа след работно време. 

Трудът, който се полага извън установеното работно време, е извънреден труд. Извънредният труд е забранен, освен в ясно изброените от закона случаи, като например за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия и др. Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя.

Не ползвам обедната си почивка. 

Работниците и служителите имат право на почивки в работния ден. Те могат да бъдат една или няколко, като почивката за хранене не може да бъде по-малка от 30 минути. Почивките в работния ден по правило не се включват в работното време. 

Работя по време на отпуска. 

Всеки един служител има правото на поне 20 календарни дни платен годишен отпуск. Единственото право на работодателя е да отложи ползването на годишния платен отпуск поради важни причини, но не и да го откаже. Включително ползването на отпуск не може да бъде компенсирано и с парична сума. 

Назначен/а на една длъжност, а работя на друга. 

При сключване на трудовия договор работодателят е длъжен да връчи на работника или служителя длъжностна характеристика. Длъжностната характеристика конкретизира обема и кръга на изискванията към работника или служителя за изпълнение на длъжността, неговите трудови функции и задължения.

Работя без трудов договор. 

Преди да започнат работа, работниците и служителите трябва да получат екземпляр от трудовия си договор, подписан и от двете страни, копие от уведомлението за регистрацията му в НАП и копие от длъжностната характеристика. За да са сигурни, че работодателят им е коректен, работниците могат да проверят чрез издаден от НАП персонален идентификационен код регистриран ли е действително трудовият им договор, на какво работно време и върху какъв осигурителен доход са осигурени.

Нямам длъжностна. 

Нямам достъп до трудовата си книжка и други мои документи. !

Работникът или служителят при писмено искане има право да получава заверени копия от съхраняваните за документи, а работодателят е длъжен да му издаде и предостави необходимите документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение, в 14-дневен срок от искането.

Изпращат ме в командировка без мое съгласие. 

Работодателят може да командирова работника без негово съгласие за не повече от 30 календарни дни без прекъсване. Командироване за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, се извършва с писмено съгласие на работника или служителя.

Следва да се има предвид, че съгласно закона работодателят не може да командирова бременна жена, работничка или служителка в напреднал етап на лечение ин-витро и майка на дете до 3-годишна възраст, без нейното изрично писмено съгласие.

Не ми плащат командировъчните. 

Намаляват ми заплатата без мое съгласие. 

Законът предвижда, че изменение на трудовия договор (включително и размера на възнаграждението) се допуска само и единствено по писмено съгласие между страните.

В случай, че работникът или служителят не е съгласен с предложената от работодателя промяна в условията на трудовия договор (включително и размера на заплатата) и не подпише допълнителното споразумение, то не поражда правни последици. Остават да действат клаузите на подписания от двете страни

досегашните условия на трудовия договор или допълнителното споразумение към него.

Не ми плащат за извънреден труд. 

Налагат ми глоби. 

Работодателят категорично няма право и не следва да прави удръжки от трудовото възнаграждение за каквото и да било нарушаване на трудовата дисциплина. Налагането на подобни „глоби“ е грубо нарушение на трудовото законодателство.

Съгласно Кодекса на труда без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за: получени аванси; надвзети суми вследствие на технически грешки; данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение; осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи; запори, наложени по съответния ред; удръжки.

Това са част от по-важните теми, за които разказват д-р Капитанов и адвокат Стоянов.


Още по темата слушайте в интервюто на Кармен Манукян с д-р Тодор Капитанов, и адв. Николай Стоянов в "Нощен Хоризонт".



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50