Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В прокуратурата се случва абсолютно прегрупиране"

Емил Георгиев: Сарафов е похарчен. Следващият главен прокурор ще е достатъчно удобен, дялан камък

"Пеевски ще може да управлява цяло правителство за първи път като опозиционер"

| Интервю
Адвокат Емил Георгиев
Снимка: Ани Петрова

"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен. Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха неговото развитие и кандидатурата му за главен прокурор."

Това мнение изрази в интервю за БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за всеки" за развоя около процедурата за избор на нов главен прокурор с единствен кандидат Борислав Сарафов.

Георгиев изрази съжаление, че "смислените изменения вчера не намериха нужното мнозинство", а в гласуването в правната комисия е имало "мнозинство на въздържалите се", подчерта той и се аргументира: за БСП и ИТН би било доста непопулярно да участват в правителство, а главен прокурор да бъде "неподходящият и непригодният от правна и морална страна Борислав Сарафов".

"Мога да си представя, че това е било поставено като условие – той да не бъде главен прокурор, но да се запазят всички останали възможности за въздействие и влияние над процедурата и кой да бъде следващият главен прокурор – той да бъде достатъчно удобен, дялан камък в прокуратурата."

Неслучайно е назначението на втория заместник-главен прокурор Ваня Стефанова преди дни, смята Георгиев, който изрази мнение, че "в прокуратурата се случва или е на път да се случи абсолютно прегрупиране".

Относно подкрепата на гласовете от партията на Ахмед Доган за кабинет и бъдещите действия по съдебната реформа Емил Георгиев коментира:

"Не се чувствам спокоен от това, тъй като това е политическата сила, която създаде и поддържаше модела КОЙ, докато той работеше в нейна полза. Те започнаха да говорят за модела КОЙ, когато се превърнаха в противници. След като дълго време бяха кусали меда, започнаха да усещат пробожданията на жилото. С действията си те показват, че са готови да търгуват."

Властта остава в Пеевски. Пеевски ще може да управлява и реално да разполага с цяло правителство за първи път като опозиционер на думи, заяви Емил Георгиев.

"Тъй като всичките в това правителство, под една или друга форма, са зависими от него. Поне действията им сочат натам."

По думите му "ако те не изпълняват, не слушат, ще видим как някои от тях ще се превърнат в разследвани, обвиняеми, а защо не и подсъдими".

Според Георгиев "тоягите най-вероятно ще бъдат вкарани в употреба, ако морковчетата, които се спускат на тази нова коалиция под формата на някаква неприкосновеност, не биват изяждани със съответния апетит".

Много е вероятно президентът да се окаже в ситуация законовата поправка, вече влязла в сила, да превърне процедурата по избор на главния прокурор в нещо несъществуващо, поясни адвокат Георгиев.

"Тя се прекратява ex lege и ВСС най-много да констатира това."

Запитан може ли да има откриване на нова процедура за главен прокурор и за председател на ВАС от този състав на ВСС, той отбеляза, че "това е единственото допустимо заключение при този развой", но не изключи питане до Конституционния съд за новата поправка – може ли по този начин да се прекратява действаща процедура.

"ВАС е доста добър кандидат да извърши това. Може Министерски съвет, защо не, в потенциалния кръг е."

Ако в пленарната зала не бъде приета поправката, според която изпълняващ длъжността няма право да се кандидатира, няма никаква пречка Сарафов отново да е кандидат, уточни Емил Георгиев.

Повод за оптимизъм почти няма, направи равносметка той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Началникът на президентската администрация в Киев Андрий Ермак и държавният секретар на САЩ Марко Рубио в Женева, ноември 2025 г.

Христо Римпопов за мирните преговори за Украйна: Пазарлък, който започва от крайни позиции

Това по-скоро е план на Русия за прекратяване на войната, каза пред БНР журналистът Христо Римпопов от Клуб Z за огласения от САЩ мирен план, състоящ се от 28 точки. Възникват сериозни въпроси относно разделението на американската администрация . И при Байдън имаше разногласия, но тук те вече избиват на повърхността , отбеляза той...

публикувано на 24.11.25 в 07:46

Стачка на летището в Брюксел отменя полети

Полетът на "България ер" от Брюксел за София на 26 ноември е отменен заради започващата днес тридневна стачка в Белгия, пише в сайта на международното летище в белгийската столица. Всички излитащи оттам полети за сряда се анулират, но полетът от София за Брюксел ще се осъществи. Отменени са за 26 ноември всички излитащи и кацащи полети от..

публикувано на 24.11.25 в 07:29

Протестна акция на КНСБ с искане за повишение на доходите с 10%

Основните структури на Конфедерацията на независимите синдикати в България ще проведат протестна акция пред служебният вход на Народното събрание по обяд. Акцията е под надслов "НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!"   В хода на приемането на бюджета за следващата година в парламента и преди второто четене тази седмица  от КНСБ се..

публикувано на 24.11.25 в 07:26

САЩ и Украйна с нова "рамка за мир"

Представителите на Съединените щати и Украйна продължават днес разговорите в Женева по плана за спиране на войната, след като по-рано беше постигнато съгласие за внасяне на промени в първоначалното предложение на Вашингтон, възприемано като благоприятно за Русия.  Двете страни заявиха, че са изготвили "актуализирана и усъвършенствана рамка за мир", но не..

публикувано на 24.11.25 в 06:55
Публикация в

В Бразилия разбиха мрежа за видеа с насилие над животни след сигнал от българска организация

Бразилската федерална полиция е разбила престъпна схема за продажба на видеа с насилие над животни с порнографски цели.  До арести на извършителите се е стигнало след сигнал, получен от българската организация, която алармира властите у нас за престъпленията на Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. При обиските в Бразилия са открити и..

публикувано на 24.11.25 в 05:35

НС ще определя правилата за разпределяне на 260 млн. лева за медицинския персонал

Очаква се днес управляващото мнозинство да внесе поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса, които да определят правилата за разпределяне на целевите 260 милиона евро за заплати на медицинския персонал в болниците у нас.  Законопроектът беше одобрен на първо четене в пленарната зала в четвъртък, а днес изтича срокът за предложения преди..

публикувано на 24.11.25 в 04:46

Днес изтича срокът за предложения за промени в проектобюджета на ДОО

До края на днешния ден изтича срокът за внасяне на предложения от страна на депутатите между първо и второ четене на проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Към момента няма внесени промени от парламентарните групи на управляващата коалиция и от ДПС-НН.  Хасан Адемов от "Алианс за права и свободи" предлага увеличаване..

публикувано на 24.11.25 в 04:40