Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 30 хиляди са българите, които всяка година получават инсулт

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Ако се окаже помощ навреме, има 90 % шанс инсултът да се преживее без последици

Програма "Бързи герои 112"
Снимка: Здравка Маслянкова

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта, за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ.

Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите от "Ротаракт клуб" и лекарите невролози от старопрестолния град.

Над 30 хиляди са българите, които всяка година получават инсулт, а 7- 8000 от тях умират. През миналата година областната болница във Велико Търново е лекувала 250 пациенти с инсулт, смъртността не е малка.

Инсултът е водещата причина за смъртност и инвалидизация. Затова не само възрастните, но и децата трябва да знаят как да разпознават симптомите на инсулта, за да бъде потърсена навременна лекарска помощ в "златния час".  

70 общини в страната са се включили в образователната програма "Бързи герои 112", която се реализира от едноименната фондация. Обучени са 35 хиляди ученици, над 4500 преподаватели работят по програмата, към която се присъединява и община Велико Търново, разказа Елица Вълчева, ръководител на фондацията за България:

"Бързи герои 112" е животоспасяваща образователна програма и заедно с всички училища и детски градини в община Велико Търново целта е една – да повишим информираността на населението за основните симптоми на инсулт. Децата ще бъдат тези, които ще движат тази програма в общината. Децата са само канал, те са проводник на знанието. Важните ще бъдат техните семейства и най-вече техните баби и дядовци".

Програма

Децата ще имат пет безплатни занятия, в които техните обучени учители ще ги научат да внимават, когато близките им получат нарушение в говора, когато усмивката се изкриви, когато двете ръце не може еднакво да бъдат повдигнати и едната пада като отсечена. Подготовката на децата ще бъде и под формата и на забавни обучения, като те ще влизат в ролята на супергерои, поясни Елица Вълчева:

"Децата ще ги научим как да разпознават основните симптоми на инсулт, как да ги разделят от ежедневните ситуации, как да реагират адекватно, как да помогнат на совите близки в тази ситуация и как цялото семейство да се справи с проблеми".

Програмата се подкрепя от невролозите във Велико Търново, посочи д-р Ангел Ангелов от областната болница:

"Тази инициатива е много добра, защото много често децата са оставяни на бабите и дядовците. Случват се тези инциденти и е хубаво, когато близкият не може да говори или промени устният ъгъл, или не може да си движи ръката, или има силен световъртеж, да се обадят на 112 или да се обадят на мама и татко, за да се реагира и техният близък по най-бързия начин да дойде в болницата. Дори е по-добре да дойде и нищо да няма, отколкото да се забави".


Възрастовата граница на засегнатите от инсулт непрекъснато намалява, но се увеличава и подценяването на това тежко заболяване от младите хора, коментира неврологът д-р Ангелов:

"Имаме много млади хора, които идват и не са си мерили кръвното, имат висок холестерол, със сънна апнея през нощта, хъркат, т.е. наистина има неглижиране на рисковите фактори, които могат да доведат до инсулт“.  

Инсултът е едно от най-инвалидизиращите заболявания, затова е много важно медицинска помощ да бъде потърсена и оказана навреме, посочи д-р Ангелов:

"Инвалидизацията е по-голяма. Това е по-големият проблем, защото тези хора с връщат в дома си, остават на легло. При нас пътеката е от 5 до 10 дни и болният се връща на домашни условия и всички близки се чудят какво да го правят и как да се грижат за него".

Ако се окаже помощ навреме, има 90 % шанс инсултът да се преживее без последици, затова е важно и децата да го разпознават.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20