Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 30 хиляди са българите, които всяка година получават инсулт

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Ако се окаже помощ навреме, има 90 % шанс инсултът да се преживее без последици

Програма "Бързи герои 112"
Снимка: Здравка Маслянкова

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта, за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ.

Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите от "Ротаракт клуб" и лекарите невролози от старопрестолния град.

Над 30 хиляди са българите, които всяка година получават инсулт, а 7- 8000 от тях умират. През миналата година областната болница във Велико Търново е лекувала 250 пациенти с инсулт, смъртността не е малка.

Инсултът е водещата причина за смъртност и инвалидизация. Затова не само възрастните, но и децата трябва да знаят как да разпознават симптомите на инсулта, за да бъде потърсена навременна лекарска помощ в "златния час".  

70 общини в страната са се включили в образователната програма "Бързи герои 112", която се реализира от едноименната фондация. Обучени са 35 хиляди ученици, над 4500 преподаватели работят по програмата, към която се присъединява и община Велико Търново, разказа Елица Вълчева, ръководител на фондацията за България:

"Бързи герои 112" е животоспасяваща образователна програма и заедно с всички училища и детски градини в община Велико Търново целта е една – да повишим информираността на населението за основните симптоми на инсулт. Децата ще бъдат тези, които ще движат тази програма в общината. Децата са само канал, те са проводник на знанието. Важните ще бъдат техните семейства и най-вече техните баби и дядовци".

Програма

Децата ще имат пет безплатни занятия, в които техните обучени учители ще ги научат да внимават, когато близките им получат нарушение в говора, когато усмивката се изкриви, когато двете ръце не може еднакво да бъдат повдигнати и едната пада като отсечена. Подготовката на децата ще бъде и под формата и на забавни обучения, като те ще влизат в ролята на супергерои, поясни Елица Вълчева:

"Децата ще ги научим как да разпознават основните симптоми на инсулт, как да ги разделят от ежедневните ситуации, как да реагират адекватно, как да помогнат на совите близки в тази ситуация и как цялото семейство да се справи с проблеми".

Програмата се подкрепя от невролозите във Велико Търново, посочи д-р Ангел Ангелов от областната болница:

"Тази инициатива е много добра, защото много често децата са оставяни на бабите и дядовците. Случват се тези инциденти и е хубаво, когато близкият не може да говори или промени устният ъгъл, или не може да си движи ръката, или има силен световъртеж, да се обадят на 112 или да се обадят на мама и татко, за да се реагира и техният близък по най-бързия начин да дойде в болницата. Дори е по-добре да дойде и нищо да няма, отколкото да се забави".


Възрастовата граница на засегнатите от инсулт непрекъснато намалява, но се увеличава и подценяването на това тежко заболяване от младите хора, коментира неврологът д-р Ангелов:

"Имаме много млади хора, които идват и не са си мерили кръвното, имат висок холестерол, със сънна апнея през нощта, хъркат, т.е. наистина има неглижиране на рисковите фактори, които могат да доведат до инсулт“.  

Инсултът е едно от най-инвалидизиращите заболявания, затова е много важно медицинска помощ да бъде потърсена и оказана навреме, посочи д-р Ангелов:

"Инвалидизацията е по-голяма. Това е по-големият проблем, защото тези хора с връщат в дома си, остават на легло. При нас пътеката е от 5 до 10 дни и болният се връща на домашни условия и всички близки се чудят какво да го правят и как да се грижат за него".

Ако се окаже помощ навреме, има 90 % шанс инсултът да се преживее без последици, затова е важно и децата да го разпознават.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58