Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година, когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.
Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за хранителни стоки, но често от добро сърце давала стоки на вересия на по - бедните си клиенти. И това в един момент я докарало до фалит. Тогава Мюмюне решава да търси препитание навън. В Брюксел идва сама, с един куфар и без да знае езика.
"Не знаех изобщо френски език, но понеже тук има много турски кафета и аз знам турски език, тръгнах от кафе на кафе да питам дали им трябва сервитьорка. Започнах работа в едно кафе. Бях решила да науча езика. През деня ходех на училище, а вечерта работех.
Бях без документи, работех "на черно"...Беше много трудно. За три месеца бях отслабнала 20 кг.", разказва нашата сънародничка.
Тръгвайки от нулата, но с постоянство и години наред упорит труд, Мюмюне Мехмедова успява да сбъдне мечтата си - да има свое заведение в Брюксел. Рискува, взима кредит и открива, първо - кафене, а след това и ресторант в един от централните квартали на града.
"Имах голяма мечта да направя нещо българско - български ресторант, българско заведение...С доста усилия открихме българската кухня. Преди да започна имах големи притеснения дали ще успея, дали ще мога. Но въпреки това опитах. Риск губи, риск печели."
Мюмюне Мехмедова е от онези енергични жени, които едновременно се занимават с няколко неща. Освен с ресторантьорския си бизнес г- жа Мехмедова развива обществена дейност, а от есента на 2024 г. и политическа. На отминалите избори за местна власт е избрана за общински съветник в общината, в която живее - Сен Жос.
"Аз се кандидатирах на изборите за общински съветник и спечелих благодарение на нашия български народ. Кандидатирах се като представител от България. Искам да има малко помощ за българите, които живеят тук. Повечето се затрудняват с езика, с работата, с попълването на документи. Надявам се, да открием бюро за помощ на нашите хора".
Днес Мюмюне Мехмедова е един щастлив човек. След 18 години къртовски труд може да се каже, че е постигнала американската мечта, но не отвъд океана, а в сърцето на Европа. Има дом, семейство, деца, успешен бизнес. Но това, което й липсва е родината:
"Аз съм с надеждата, че някой ден, ще си живея старините в България. Всичко ми липсва. Там сме се родили, детските ми години минаха там. Тъгата я има. И някой ден на старини може би, ще си живея старините в България", казва Мюмюне Мехмедова.
Още по темата слушайте в интервюто на Даниела Големинова с Мюмюне Мехмедова за "Нощен Хоризонт"
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..