Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мюмюне Мехмедова е общински съветник в общината, в която живее - Сен Жос

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година, когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата. 

Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за хранителни стоки, но често от добро сърце давала стоки на вересия на по - бедните си клиенти. И това в един момент я докарало до фалит. Тогава Мюмюне решава да търси препитание навън. В Брюксел идва сама, с един куфар и без да знае  езика.

"Не знаех изобщо френски език, но понеже тук има много турски кафета и аз знам турски език, тръгнах от кафе на кафе да питам дали им трябва сервитьорка. Започнах работа в едно кафе. Бях решила да науча езика. През деня ходех на училище, а вечерта работех. 

Бях без документи, работех "на черно"...Беше много трудно. За три месеца бях отслабнала 20 кг.", разказва нашата сънародничка.

Брюксел

Тръгвайки от нулата, но с постоянство и години наред упорит труд, Мюмюне Мехмедова успява да сбъдне мечтата си - да има свое заведение в Брюксел. Рискува, взима кредит и открива, първо - кафене, а след това и ресторант в един от централните квартали на града.

"Имах голяма мечта да направя нещо българско - български ресторант, българско заведение...С доста усилия открихме българската кухня. Преди да започна имах големи притеснения дали ще успея, дали ще мога. Но въпреки това опитах. Риск губи, риск печели."

Мюмюне Мехмедова е от онези енергични жени, които едновременно се занимават с няколко неща. Освен с ресторантьорския си бизнес г- жа Мехмедова развива обществена дейност, а от есента на 2024 г. и политическа. На отминалите избори за местна власт е избрана за общински съветник в общината, в която живее - Сен Жос. 

"Аз се кандидатирах на изборите за общински съветник и спечелих благодарение на нашия български народ. Кандидатирах се като представител от България. Искам да има малко помощ за българите, които живеят тук. Повечето се затрудняват с езика, с работата, с попълването на документи. Надявам се, да открием бюро за помощ на нашите хора".

Брюксел

Днес Мюмюне Мехмедова е един щастлив човек. След 18 години къртовски труд може да се каже, че е постигнала американската мечта, но не отвъд океана, а в сърцето на Европа. Има дом, семейство, деца, успешен бизнес. Но това, което й липсва е родината:

"Аз съм с надеждата, че някой ден, ще си живея старините в България. Всичко ми липсва. Там сме се родили, детските ми години минаха там. Тъгата я има. И някой ден на старини може би, ще си живея старините в България", казва Мюмюне Мехмедова.



Още по темата слушайте в интервюто на Даниела Големинова с Мюмюне Мехмедова за "Нощен Хоризонт"


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16