Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство с мандата на ГЕРБ. С колегите – БСП и ИТН, водещо беше, че се обединихме около отговорността, държавническото поведения и важните теми за обществото, и най-вече избягване на нови избори.
Това каза в интервю пред БНР депутатът и председател на 50-ото НС Рая Назарян.
Тя сподели, че всички от партньорите са направили направихме компромиси:
"Борисов далновидно, отговорно и държавнически отстъпи, с цел държавата да е добре, защото за него това е приоритет. Ние участваме с най-опитните ни политици, доказали се като експерти и че могат да управляват процеси, да взимат най-добрите решения."
Назарян посочи, че целта е "да сложим край на политическата криза и да се постигат положи резултати за обществото и държавата".
А Борисов винаги ще участва, защото той е председател на парламентарната група "и всички решения ще се обсъждат с него".
Рая Назарян обясни, че в коалиционното споразумение за управлението е предвиден механизъм за взимане на решения и ще се носи споделена отговорност с всички участници.
Разпределението на втория ешалон постове започва във вторник.
"Тогава е първото заседание на органа - Съвет за съвместно управление с по 3 представители от страните, подписали споразумението и двама представители от АПС (ДПС на Доган), които ще са част от парламентарното мнозинство. За разпределянето на министерските постове подходът е на консенсус и нямаме квотно разпределение. Водеща ще е експертността, особено по министерствата, където има министър от една политическа сила, зам.- министрите ще са от други партии, за да има контрол и стабилност", съобщи Рая Назарян.
Единствено от посоката за влизане в еврозоната ГЕРБ-СДС няма да направят компромис, защото е правилната посока.
А за опозицията в НС тя коментира:
"ПП-ДБ започват да се фиксират, защото очевидно те още не могат преглътнат егото си от ниските изборни резултати. И сега ще развалят това, което отговорните политици постигнаха. Само ще говорят "откъде наднича Пеевски". Но стана ясно, че той наднича от техните телефони. Петков и Денков имат дългогодишна релация и заедно са гонили политически цели. Те успяха да се пакетират сега заедно и като опозиция, и ще им се налага да гласуват заедно. ПП правят опити да слагат етикети и да рушат. Да дестабилизират нормалния обществено-политически живот е тяхна запазена марка."
Рая Назарян коментира мотивите за избора на Даниел Митов за вътрешен министър, както и оставането на трима министри от служебния кабинет на Димитър Главчев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Днес е Месопустна Задушница е един от трите съботни дни в православния календар, отредени за всеобщ помен на починалите. Нарича се така, защото предшества Великия пост. В храмовете на Задушница се отслужва заупокойна литургия и обща панихида. На Задушница се посещават гробовете. Носи се варено жито, хляб, вино, и вода. Малък дар,..
Жителите на малкото градче Долна Оряховица в област Велико Търново се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Близо три години продължи инициативата и се увенча с успех. Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски На 19 февруари паметникът на Апостола на свободата беше открит и..
Министърът на транспорта Гроздан Караджов e освободил Георги Друмев като директор на "Холдинг Български държавни железници" и Юлия Варадинова-Милкова като член на съвета на директорите. Това съобщи БНТ, позовавайки се на Министерството на транспорта. Заповедта е депозирана за вписване в Търговския регистър. Със същата заповед министърът..
За днес в Столичната община са постъпили пет уведомления за провеждане на масови мероприятия, шествия и протести. За 17 часа е насрочено факелното шествие Луковмарш. През годините шествието, което в памет на Христо Луков - военен министър по времето на Царство България и привърженик на нацистка Германия - беше спирано от Столичната община..
От вирусните инфекции страда не само лигавицата в носната кухина, но и тази в синусите . Ако хремата се задържи по-дълго, не минава и създава по-сериозен дискомфорт, инфекцията засегнала синусите може да е предизвикала остър синузит , който ако не се лекува да премине в хроничен. "Вирусните инфекции са най-честите причини за синузит,..
С изложба "Приемственост" художествената галерия "Илия Бешков" в Плевен подреди картини на деца, които всяка събота рисуват в залите под ръководството на музейния педагог Невелина Янакиева. В най-голямата градска галерия продължава заниманията по проекта "Музеят е муза". Кметът на Плевен поздрави младите художници. Изложбат събра деца,..
Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани. Резкият спад на температурите в Кипър в петък с близо 10 градуса ще продължи с още..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...