Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дори и тези политици, които не ни харесват, ни уважат"

Милен Митев: Въпреки богатата си история, да гледаме повече в бъдещето

"Бих искал на финансирането на Националното радио да се гледа като на инвестиция"

| Интервю
Милен Митев
Снимка: Ани Петрова

Въпреки богатата си история, да гледаме повече в бъдещето. За това призова Милен Митев, генерален директор на БНР. 

На 25 януари Националното радио ще отбележи 90 години от създаването си. 

"Историята ни е доста богата, а нещата, с които се занимаваме, са доста разнообразни. Затова и начинът, по който ще отбележим тази годишнина, също ще бъде разнообразен и ще включва различни инициативи.

На 22-ри ще представим мултимедийна изложба, създадена от проф. Боян Добрев, която е посветена на БНР и неговата история. 

На 23-ти, в сградата на Националното радио, ще бъде открита изложба с художествени творби на ученици, които участваха в Национален художествен конкурс: "По стъпките на Сирак Скитник". 

На 25-ти, когато е кулминацията на честванията, ще раздадем традиционните годишни награди за журналистика "Сирак Скитник". Ще имаме и концерт на всички музикални състави на БНР.

Ще продължим през цялата година. В края на февруари ще бъде представен специален брой на списание ЛИК на БТА, посветен на БНР. Успоредно с това ще открием и фотоизложба с архивни фотографии на БТА и Държавния архив, посветена на историята на Националното радио.

Художествената изложба и фотоизложбата ще пътуват през годината във всички градове, в които имаме регионални програми".  

Честванията на годишнината на БНР се осъществяват с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Радиото определено не е архаично, посочи още Митев в предаването "Неделя 150".

"Може да е изключително модерно, но това зависи от всички нас. Трябва да използваме новите технологии, но без да губим това, което ни прави ценни и различни – авторитетът, който имаме пред аудиторията. Смятам, че за момента успяваме да намерим този баланс". 

Митев призна, че има и доста предизвикателства, с които Националното радио трябва да се бори. 

"Едно от основните е все по-трудното намиране на кадри".

БНР винаги е било синоним на качествената журналистика, посочи генералният директор и обясни, че по тази причина Националното радио стартира нова програма за обучение на студенти. 

"С университети първо в София, а след това и в страната. Надявам се по този начин да разпалим интересс към журналистиката като професия и към радиото като медия".

Той посочи, че има известно обезценяване на журналистическата професия. 

"Причините за това са комплексни. Но като краен резултат, журналистическият труд не се заплаща достатъчно добре. Смятам, че това важи в еднаква степен и за обществените, и за търговските медии. Заплащането вече не е основният мотивиращ фактор за хората да изберат професията на журналиста. Остават други фактори - като популярността, която журналистиката дава, както и идеализмът".

Ние не излъчваме картина и не успяваме да дадем такава популярност. За нас остава да търсим хората, които избират журналистиката, защото искат да променят света, да го направят по-добър, отбеляза още генералният директор на БНР. 

Спорът за бюджета на Националното радио зависи от това какви са задачите и функциите му, обясни той. 

"Обществената ни мисия не е достатъчно ясно формулирана".

Необходимо е да се преразгледа моделът на финансиране, убеден е Митев. 

Нещата не се променят поради липсата на стабилна политическа власт през изминалите четири години, смята той.

"Не бих искал да говоря за оптимизация, бих искал на финансирането на Националното радио да се гледа като на инвестиция".

Дори и тези политици, които не ни харесват, ни уважат, отбеляза още Милен Митев.

"Често пъти задаваме въпроси, които не им харесват и това е най-ясният знак, че Националното радио продължава да бъде независимо. 

Никой не си е позволявал да оказва пряк натиск по отношение на това, което се случва в радиото, откакто аз съм на този пост. До мен не е достигала информация за такъв и върху журналисти". 

БНР се позиционира много добре спрямо националните медии в останалите европейските страни, обясни генералният директор. 

"Някои наши колеги се сблъскват с много тежки проблеми по отношение на бюджет и финансиране, други - с тежки проблеми по отношение на политически натиск". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

РИОСВ: Общините от Великотърновско и Габровско да почистят сметищата

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново отново задължи общините от Великотърновска и Габровска област да установят и почистят нерегламентираните замърсявания с отпадъци на тяхна територия.  Четиринадесетте общини в двете области до 17 февруари трябва да направят графици за почистване на незаконните сметища в населените места, по..

публикувано на 08.02.25 в 21:49

Дете-чудо ще участва на фестивала "Санремо"

От 11 до 15 февруари ще се проведе 75-ият фестивал на италианската песен "Санремо". Специален гост ще бъде феноменалният 6- годишен пианист от Сицилия Алесандро Джервази. Той ще е най-младият музикант, който ще излезе на сцената на театър "Аристон", което е предвидено на 12 февруари. Джервази е от Бузето Палицоло. Свири на пиано до..

публикувано на 08.02.25 в 21:43

Хиляди хора протестираха в Шефийлд в знак на почит към Харви Уилгуус, намушкан с нож в училище в града

Хиляди хора участваха в шествие в английскя град Шефийлд в знак на почит към 15-годишния Харви Уилгуус, който почина, след като беше намушкан с нож в училище в града и като протест срещу високата престъпност с ножове във Великобритания. Харви Уилгуус почина от прободни рани в гърдите в католическата гимназия „Вси светии“ в Шефийлд в понеделник...

публикувано на 08.02.25 в 21:39

Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита

Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита, които президентът Доналд Тръмп може да наложи. Министърът на икономиката Куо Джих-хуей заяви, че властите на едноименния остров са се подготвили в случай, че такива бъдат наложени. Технологичните компании в Тайван, където се намира най-големият производител на..

публикувано на 08.02.25 в 20:58

Акциите на "Тесла" поевтиняха с 11% за седмица

Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за срива в стойността на акциите от "Блуумбърг" отдават на шокиращия спад в продажбите на "Тесла" през..

публикувано на 08.02.25 в 20:30

Парламентарни избори в Косово в неделя

Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение".  В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..

публикувано на 08.02.25 в 20:04

Отново шествия срещу крайната десница в редица градове в Германия

Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес.  В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..

публикувано на 08.02.25 в 19:56