Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внесените законопроекти за промени в ИК нямат разписани подробни оценки на въздействието, предупреди тя

Лилиан Никифорова: КС не би следвало да се влияе от политическите реалности

Ще е изключително лошо формациите в НС да не признаят решението на КС за изборите, смята експертът от ИРПС

| Интервю
Снимка: избори гласуване / Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

"Ще е изключително лошо след публикуването на решението на Конституционния съд, ако формациите в Народното събрание излязат и публично не признаят този резултат."

Това мнение изрази пред БНР Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната среда във връзка с очакваното произнасяне на Конституционния съд по делото, свързано с изборите.

Тя отчита също така като "изключително лошо" това, че независимите наблюдатели не са били допуснати до процеса, защото по думите ѝ са могли да допринесат за прозрачността му.

"По дефиниция КС не би следвало да се влияе от политическите реалности. И без това не ни е останало много доверие в целия процес", коментира Никифорова относно съмненията, че след сформирането на правителството контекстът за произнасяне на съда се променя.

Тя смята за "персонална грешка, а не по-голям план" изказването на експерта проф. Красимир Калинов във връзка с работата по делото и повторното броене на бюлетините, възложено от КС, преди съдът да е постановил решението си. 

Странно е бързането, след като петте внесени законопроекта за промени в Изборния кодекс бяха обединени в 123 страници, подчерта Лилиан Никифорова.

Притеснителна е индикацията за това бързане по отношение на становищата, обясни тя.

Тези законопроекти имат изключително много противоречия помежду си, което доказва, че партиите нямат обща визия как да се случва изборния процес, отбеляза Никифорова. По думите ѝ, в самите законопроекти има и вътрешни противоречия.

ЦИК има ключова роля. Ще видим какви становища ще внесе тя по така предложените законопроекти, изтъкна тя.

Много често те нямат разписани подробни оценки на въздействието, предупреди Лилиан Никифорова.

Някои от предлаганите проблеми са изключително големи – например нов тип технология за отчитането на гласовете – скенерите за броене на хартиените бюлетини, активната регистрация, въвеждането на преброителни центрове, коментира тя в предаването "Преди всички".

Няма изборен експерт в страната, който да може да обясни на какво се дължат проблемите с машините за гласуване, които се наблюдават през последните години, посочи още Никифорова.

Много е интересно, че всички законопроекти искат ЦИК да отразява моментното състояние в парламента, но нито един законопроект не засяга формирането на изборната администрация, набеляза друг проблем тя.

Логиката ЦИК да е постоянно действащ орган е и във времето между изборите и кампаниите тя да прави проверки и анализи, така че да подобрява изборния процес, но има непрекъснат отказ на ЦИК да изпълнява тези свои задължения, изтъкна Лилиан Никифорова. Според нея е необходим сериозен дебат по тази тема.

Макар част от законопроектите да предвиждат нови технологии, не се предлага намаляване на изборната администрация, открои друга дискусионна тема експертът.

"Нито един от вносителите не е предвидил намаляване на разходите за заплати."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

100 приоритета в управленската програма на правителство

В управленската програма на правителство са включени 100 приоритета, разпределени в 19 сектора с визия за пълен четиригодишен управленски мандат. Това заяви министър-председателят Росен Желязков, който представи отчет за свършеното от правителството по неговата управленска програма.  Премиерът и вицепремиерите отчитат изпълнението на управленската..

публикувано на 14.05.25 в 12:44
Теменужка Петкова

Петкова: Терзиев може да преструктурира бюджета и да осигури ръст на заплатите в транспорта

Финансовият министър Теменужка Петкова заяви, че ведомството ѝ не може да финансира разходи за персонал в столичното общинско дружество "Градски транспорт".  Петкова обясни, че в бюджета за тази година предвидените средства за субсидии и компенсации на общините за транспорт са 522 милиона лева, от тях 106 милиона лева са за София...

публикувано на 14.05.25 в 12:28

Законодателни промени целят да елиминират фалшивите арбитражни съдилища

На сайта на Министерство на правосъдието са публикувани законодателни промени, които да елиминират фалшивите арбитражни съдилища. Това обяви министър Георги Георгиев.  Правосъдният министър обяви война на имотната мафия За целта ще се създаде регистър на арбитражните съдилища, те ще правораздават само ако са регистрирани от..

публикувано на 14.05.25 в 12:28

ЕК обеща по-подробно обяснение за есемесите между Фон дер Лайен и шефа на "Пфайзер"

Комисията обяви, че ще "проучи внимателно" решението на Съда на ЕС и ще приеме ново решение, в което ще даде "по-подробно обяснение" на своята практика. "Ще продължим да спазваме стриктно съществуващата стабилна правна рамка, за да изпълним задълженията си. Оставаме напълно ангажирани с поддържането на откритост, отчетност и ясна комуникация с..

публикувано на 14.05.25 в 12:23
Среща в Рияд между лидерите на САЩ и Сирия в присъствието на саудитския престолонаследник.

Тръмп стисна ръката на сирийския лидер, очаква от него нормализиране на връзките с Израел

Американският президент Доналд Тръмп се срещна днес в Саудитска Арабия със сирийския лидер Ахмед ал Шараа, след като САЩ изненадващо обявиха, че вдигат всички санкции над ръководеното от ислямисти правителство и проучват възможности за нормализиране на връзките с Дамаск, предаде Ройтерс. Тръмп се срещна с Ал Шараа преди среща на високо равнище..

публикувано на 14.05.25 в 12:16

Парламентът прие в седмичната си програма изслушване по казуса с "Боташ"

Парламентът включи в програмата си за работа за четвъртък изслушване за сключеното споразумение с турската компания "Боташ". Освен енергийния министър Жечо Станков депутатите ще изслушат и бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, бившия изпълнителен директор на "Булгаргаз" Деница Златева и бившия служебен министър на енергетиката..

публикувано на 14.05.25 в 12:15

До 13 часа продължава протестът в столичния градски транспорт

До 13 часа е удължен протестът на работещите в градския транспорт на София. Тази сутрин служители затвориха гаражите и депата и нито едно превозно средство не излезе по разписание. Не беше спряно единствено движението на метрото. Протестът е организиран от КТ "Подкрепа" и КНСБ. Исканията на протестиращите са за по-високи заплати и по-добри..

публикувано на 14.05.25 в 12:06