Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР.
"Проблемът е, че липсват педиатри и в доболничната помощ, и в болничната и при общопрактикуващите лекари. Това е тежка специалност - от вземане на кръв и поставяне на абокат при кърмаче можем да стигнем и до най-тежкото - носенето на отговорност. Когато педиатър допусне грешка, е тежко съден от общество, близки и от собствената си съвест", коментира проф. Авджиева.
Спешен е проблемът с Окръжната болница във Варна – "Света Анна" и болница "Света Марина". В Света Анна" се затваря детска хирургия и няма детски хирурзи, били само двама.
"При спешен случай във Варна се отваря тефтерът и се гледа къде да отиде линейката. Става въпрос за третата по население област. Трябва да се събудят хората и ако тяхното мнение не се чуе и тази здравна агония не спре, ще имаме много такива болници в цяла България", коментира в предаването "Хоризонт до обед" д-р Антон Тонев, бивш депутат и председател на здравната комисия от ПП, сега съветник на кмета на Варна.
Според него краткосрочните решения са с кратък полезен период.
"Трябва нов мениджмънт на болницата и стимулиращо заплащане на лекарите", предлага той.
Преди дни е затворена педиатрията и на общинската Втора градска болница в София поради липса на специалисти. От Перник транспортират децата до "Пирогов", в Националната кардиологична болница са спрели операциите поради липса на сестри, а в ИСУЛ възстановиха костно-мозъчните трансплантации, след като с мъка намерили две медицински сестри.
И проф. Авджиева продължи списъка – през 2023 г. детското отделение във Враца затвори, в Свищов също имаше проблем.
"И при всяка кризисна ситуация се взимат половинчати мерки до следващият инцидент", припомни тя.
Тя посочи, че основният проблем да няма педиатри е много слабото финансиране на тази специалност:
"Още когато се въведе в системата "пътечна медицина", педиатричните пътеки бяха ниско финансирани. През годините се направиха опити да се увеличат, но какво е 20% за пътека, която е 300 лева. А клиничните пътеки са важни, защото болниците са дружества, които се самоиздържат. И с основните приходи от клинични пътеки трябва да платим заплати, лекарства и битови разходи".
Проф. Авджиева сподели, че педиатрите са "особено племе" - "работят за кауза и рядко заплатата е определяща, но все пак има граница". И припомни, че при малките пациенти за минути се влошава състоянието. Затова педиатрите са 24/7 на телефон.
Специалност "Педиатрия" годишно в страната взимат между 10 и 20 лекари. Има голям дефицит на специалностите в педиатрията – детски гастроентеролози, невролози, хирурзи и т. н.
"Честно да ви кажа, не се сещам с какво оптимистично да завърша. Надявам се, че тези млади хора, които обучаваме при нас, голяма част ще се върнат по родните си места, ще приложат наученото. Надявам се, че ще се промени цялата система на здравеопазване от пътечно заплащане до грижата за обучението на младите лекари", надява се проф. Даниела Авджиева.
Тя даде за пример как в чужбина всеки млад лекар получава определена сума годишно, която е за повишаване на квалификацията - курсове, обучение по специалността. И за подобен механизъм би трябвало да се помисли и у нас, за да се решат проблемите с недостига на педиатри.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
42-годишен мъж е загинал при тежка катастрофа в София. Инцидентът е станал на бул. "Цариградско шосе" минути сред 14:00 часа. Ударили са се два автомобила. Водачката на втората кола, участвала в катастрофата, е откарана в болница.
Държавната Университетска болница "Д-р Георги Странски“ в Плевен отчита значителен ръст в броя на лекуваните пациенти през изминалата 2024 година. В здравното заведение е осигурена денонощна медицинска помощ по 40 специалности. Данните показват, че през изминалата година са приети 43 258 нуждаещи се, което е увеличение с почти..
Предполагам, че изготвянето на новия бюджет ще е съобразено с друг процес в Министерство на финансите и това е Стратегическия бюджетен план, който се изпраща в Брюксел. А България вече е закъсняла с 3 месеца, каза Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите, в интервю пред БНР. "Този план обяснява защо не трябваше да се гласува..
Военномедицинската академия представи апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi и беше отслужен водосвет. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Всички усилия на българската държава през последните години са насочени към иновации и модернизация на военните ни способности. Модернизацията на..
Нараства броят отсъстващите по болест ученици в област Монтана. За последната седмица най-висока е заболеваемостта във възрастовата група 5-14 години. Бързо се увеличава броят на болните от грип в Монтанско Грипът поваля най-често децата в предучилищна възраст и началните класове. За изминалата седмица най-висока е заболеваемостта във..
Богатството на милиардерите в света е нараснало с 2 трилиона щатски долара през 2024 година – с три пъти по-бързи темпове, отколкото през 2023 година, или 5,7 милиарда дневно, според доклад на "Оксфам" - британска неправителствена благотворителна организация. Данните съвпадат с встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, който се очаква да..
Великотърновска област е в предепидемична обстановка за грип и остри респираторни заболявания. Най-засегнати са децата до 4-годишна възраст, отчетоха здравните власти. В област В. Търново за седмица двойно е нараснал броят на заболелите от грип и ОРЗ Регионалната здравна инспекция разпореди ежедневен филтър в детските градини, ясли и..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..
Рисково е, но е необходимо българското правителство да поиска конвергентен доклад. Това обясни пред БНР проф. Даниела Бобева, финансист, преподавател..