Три са кризисните центрове в София, с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още.
Дежурството на един от мобилните екипи, които правят обходи по софийските улици и предлагат на бездомните подслон, проследи Евелина Стоянова.
Екипът прави обход в централната градска част на София – по булевард "Мария Лиуза", ул. "Г. Раковски" и около Централна гара.
"24 часа, 7 дни в седмицата. Постоянно си имаме работа. Има много бездомни хора, които са желаещи – превозваме ги, настаняваме ги", казват Кирил Крумов и Петър Викторов, които правят обиколките и убеждават бездомниците, че е добре да получат подслон, вместо да останат на студа.
"Постоянно минаваме обходи на кризисните точки и ги питаме."
"В кризисните центрове е топло, чисто. Обясняваме им го."
Ежедневно се срещат и с откази на хора, живеещи на улицата, да ги заведат в центровете.
"Проверихме бездомен човек, който не иска да бъде настанен. Продължаваме. Записахме му данните. Пишем декларация, в която той отказва да бъде настанен в кризисен център."
"Спя на улицата, ама се оправям", разказва мъж, който е загубил жилището си, но не желае да отиде в кризисен център заради кучето, което го придружава.
На Централна гара екипът проверява първо вътрешността, след това оглежда подлеза. Натъкват се на желаещ да бъде настанен в кризисен център.
Оттам нататък от него зависи дали ще остане повече време или утре пак ще излезе навън, поясняват от спасителния екип.
От екипа имат стари познайници като Албена, която живее на пейка в района на гарата.
"Това е Албена. Много пъти сме я карали. Не иска да бъде настанена и това е."
"Много хора като ги питаме, са съгласни. Докато се върнем, човекът изчезва."
"Как да не е помощ? Да не съм на улицата. Да не съм на гарата, на студено. Топла храна, топла завивка – това е", споделя друг мъж, останал без дом заради семейни проблеми.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..