Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На вицепрезидента Ванс ще дадат роля, която да го превърне в голямата звезда на Републиканската партия, смята преподавателят

Асен Асенов: Европейските лидери трябва да престанат да се крият зад САЩ

"Европа потъва в световната икономика и финанси, във военния капацитет"

| Интервю
Асен Асенов
Снимка: Борислава Борисова, БНР
Чуй новината! Чуй новината:

"Доналд Тръмп наследи добра икономика, добра държава. Нека свикнем с хиперболизирането на ситуацията от страна на президента."

Това заяви пред БНР Асен Асенов, доктор по икономика, преподавател в Американския университет във Вашингтон.

"Истината е, че Америка се нуждае от промени, защото светът се променя. Америка е въвлечена в силна конкуренция. Истина е и това, че Америка даде много на света и трябва да си върне част от нещата."

Проблемите се трупаха с години – трупаше се държавен дълг - 36 трилиона долара, трупаха се дефицити по търговските баланси. Част от тези проблеми трябва да бъдат решени, поясни Асенов.

"Вече има много остри реакции и от страна на Канада, и от страна на Мексико", каза той във връзка със заявките на Доналд Тръмп за двете съседни държави.

И през двете граници: мексиканската и канадската, в САЩ влиза голямо количество фентанил – опиат, който коства 108 000 човешки живота и е огромна трагедия за страната, отбеляза преподавателят.

Задава се търговска война, ако не се стигне до компромис, подчерта Асен Асенов относно митата спрямо Канада.

"Той искаше да покаже на своите избиратели – аз съм с вас, изпълнявам си обещанията", посочи още Асенов след речта на Доналд Тръмп при встъпването му в длъжност на 20 януари. По думите му, американският политически цикъл е кратък - след 22 месеца идват нови избори и ако Тръмп не успее да изпълни обещанията си, републиканците може да загубят мнозинството си в Конгреса.

"Всички технократи бяха там. На него тези хора са му необходими, защото новата индустриална революция е революция на дигиталните технологии. Тези хора имат пари с помощта на държавата да направят още повече, за да се устои на конкуренцията на Китай", коментира Асен Асенов за присъствието на шефовете на технологичните гиганти на церемонията по встъпването в длъжност на новия американски президент.

Асенов определи водещия управленския екип на Доналд Тръмп като "правителство на лоялни хора и правителство на милиардери".

Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс на церемонията по встъпването им в длъжност като президент и вицепрезидент на САЩ, 20 януари 2025 г. Снимка: АП/БТА

За ролята и фигурата на вицепрезидента Джей Ди Ванс преподавателят изтъкна, че той е "амбициозен мъж с интересна биография, с огромен интелектуален потенциал, но в слънцето около Тръмп е трудно да си представим човек, който ще направи съществени промени".

"Със сигурност има огромна лоялност от негова страна. Той ще бъде от хората, които ще дават добри съвети на Доналд Тръмп. Самата Републиканска партия ще трябва да направи така, че той да бъде техният кандидат на следващите им президентски избори. Джей Ди Ванс е президентът на Сената, когато няма ярко мнозинство. Той ще бъде най-вероятно неговата връзка със Сената."

Асенов изказа предположение, че на Ванс ще бъде дадена роля, която да го превърне в голямата звезда на Републиканската партия и така няма да се повтори грешката на Джо Байдън.

Във визията на Доналд Тръмп има връщане към политиките от 19 век. Асоциацията е с Бисмарк и теорията за реалната политика, базирана на силата на оръжието и на икономиката, смята Асен Асенов.

"Когато си по-силен, имаш право да вземеш по-голямото парче от баницата. Нещо, което Америка не правеше в последните 30 години. В този смисъл идват нелеки дни за партньорите на САЩ, защото те ще трябва да се адаптират към такава политика."

С Китай и с Русия едновременно САЩ не могат да се преборят и трябва много внимателно да балансират, каза в заключение той.

Европа потъва в световната икономика и финанси, във военния капацитет на света. Европейските лидери трябва "да решат съдбата на Европа и да престанат да се крият зад САЩ", изрази мнение Асенов. Според него "ние самите трябва да си изчистим двора", а българските политици следва да проявят повече харизма и самочувствие и да скъсат с традицията на "поклон към едни или други външни политици".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лошото време и разрушителните торнада в взеха жертви в САЩ

Най-малко седем души станаха жертви на лошото време и разрушителните торнада в Съединените щати.  Десетки опустошителни торнада преминаха през американските щати Тенеси, Мисури и Индиана. След като засегнаха централната част на страната, бурите се насочиха на изток, като вчера те загубиха част от силата си. Предупрежденията за лошо..

публикувано на 04.04.25 в 09:51
Росен Желязков

Премиерът: Правителството ще остане нетърпимо към всяка форма на корупция

Правителството ще остане нетърпимо към всяка форма на корупция. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова за разследването на Европейската прокуратура за разширението на подземното газохранилище "Чирен". Бориславова попита дали липсата на реакция на..

публикувано на 04.04.25 в 09:44

Започва предизборната кампания в Румъния

В Румъния от днес започва предизборната кампания за президентските избори, които са насрочени за 4 и 18 май. За поста ще се борят 11 кандидати, сред които четирима независими и седем кандидати, издигнати от партии и коалиции. Изборите ще се проведат за втори път, след като в края на миналата година Конституционният съд на страната анулира..

публикувано на 04.04.25 в 09:37

Липсват 30 000 медицински сестри! Решението – защитена специалност

Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия Богданова, която ръководи Катедрата по здравни грижи към Факултета по обществено здраве на Медицинския университет. "Това поставя нашето здравеопазване в риск ", подчерта тя. Общият брой на..

публикувано на 04.04.25 в 09:27

Фериботната връзка Кипър - Гърция започва четвъртия си сезон

Фериботната връзка Кипър - Гърция започва четвъртия си сезон. Днес започват онлайн резервациите за предстоящите 22 двупосочни плавания от май до септември. Първият кораб по фериботната линия ще отплава от най-голямото кипърско пристанище Лимасол за гръцкото пристанище Пирея на 31 май, а последният ще акостира на острова на 3 септември. Цените..

публикувано на 04.04.25 в 09:21

Две изложби по повод 1 140 години от успението на Свети Методий

С изложбите "Азбука и история" и "Свети Методий Славянобългарски" ще бъдат отбелязани 1 140 години от успението на Свети Методий. Експозицията беше открита вчера в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Изложбата "Азбука и история" е част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към..

публикувано на 04.04.25 в 08:58

Георги Проданов: Нежеланата любов на Пеевски е неизбежна

Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение да продължи . Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той допуска, че "с всичките недостатъци и съмнения" в него, правителството може да изкара пълен мандат, но оценява..

публикувано на 04.04.25 в 08:51