Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Важно е дефицитът да бъде до 3% и да имаме балансиран бюджет"

Димитър Георгиев: Убеден съм, че няма да се стигне до най-високите мита по отношение на ЕС

"В дългосрочен план очаквам цената на петрола отново да се понижи"

| Интервю
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В дългосрочен план очаквам цената на петрола отново да се понижи. Такава прогноза направи пред БНР Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари.

Той коментира чувствителния скок в цените на горивата у нас. Само за месец поскъпването по бензиностанциите е с до 10 стотинки на литър.

"Има временно поскъпване на цената на петрола на международните пазари. Това се дължи преди всичко на новите, много сериозни санкции, които американската администрация наложи на Русия по отношение на износа на петрол и на газ. Санкциите са свирепи и имат голямо влияние и значение. Това поскъпване, според мен, е краткотрайно. 

Никъде няма сериозни проблеми по отношение на производството на петролТръмп иска да превърне САЩ в мощен производител и износител". 

Има няколко големи теми, които Китай, Русия и САЩ, а в по-малка степен и ЕС, ще решават заедно, посочи Димитър Георгиев.

"Умерен оптимист съм, че 2025-та ще бъде годината, в която ще приключи конфликтът в Украйна. Това може да се постигне и чрез увиване на примката около руския лидер и руската икономика".

Георгиев коментира изказването на Тръмп за въвеждане на високи мита за внос на европейски стоки в САЩ.

"Не може да обиждаш така най-важния си партньор. Но това е начинът, по който Тръмп преговаря. Започва с радикални искания, с обиди, с желание за големи мита, за да може после да постигне нещо по средата. Убеден съм, че няма да се стигне до най-високите мита по отношение на ЕС". 

Анализаторът съобщи, че преди няколко часа Тръмп е казал, че няма да наложи мита на Китай. 

"Това е тотален обрат. Най-вероятно е получил нещо друго срещу това.

Оставам оптимист, че политиката по митата на Тръмп като цяло няма да е толкова силна, колкото той постоянно заявяваше и няма да видим търговска война, а леко повишаване на митата". 

Не е проблем временно да се бърка в резерва, коментира Георгиев случващото се у нас.

"България е с най-ниския дълг в цяла Европа. Но е хубаво всички сектори, които зависят от държавата, да знаят, че не може всяка година с двуцифрен процент да се увеличават заплати, пенсии, социални помощи.

Важно е дефицитът да бъде до 3% и да имаме балансиран бюджет. 

Данъците не трябва да се пипат. Проблемът е в разходите, не в приходите. И заплати, и пенсии растяха с повече, отколкото растеше инфлацията. Трябва да има едно известно задържане на ръста, в отделни сфери - и замразяване на разходите". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08