Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

4
Доц. Йосиф Аврамов
Снимка: Станислава Пирчева

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. 

В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи по-актуално от всякога. Но как да управляваме ефективно ресурсите си, ако не знаем какво представлява кредитната лихва, как да разпределим семейния бюджет или как да избегнем финансови измами?

С времето отговорността за нашето благосъстояние постепенно преминава от държавата към самите нас. За разлика от миналото, когато обществото разчиташе на социални гаранции и партийни структури, днес ние сами планираме своето бъдеще – от образованието и кариерата до достойните старини. Всеки важен житейски избор – закупуването на дом, образованието на децата или дори обикновена семейна почивка – изисква финансови решения.

И въпреки това, финансовата грамотност в България все още изостава. Според проучване на Европейската банкова федерация от 2019 г., тя е на значително по-ниско ниво в сравнение със западноевропейските държави. Това е и причината Министерският съвет през 2021 г. да приеме Национална стратегия за финансова грамотност, чиято цел е да изгради у населението основни познания за финансите – от планирането на бюджета до използването на дигитални финансови услуги.

Както казва Уорън Бъфет: "Цената е това, което плащате; стойността е това, което получавате". Финансовата грамотност не означава просто да броим парите си, а да разбираме тяхната стойност – как да ги използваме рационално, за да постигнем дългосрочна стабилност. Тя започва още в детството, когато се учим да използваме касичка, и продължава през зрелостта, когато планираме пенсионирането си.

Доц. Йосиф Аврамов, финансист и дългогодишен анализатор на икономически тенденции, пояснява какво означава да бъдем финансово грамотни в съвременния свят, какви са основите на личните финанси, за ползите и рисковете от дигиталните финансови услуги, както и за националните политики, които се стремят да повишат финансовата култура на обществото.

Той споделя своя опит за това как финансовата грамотност може да промени не само живота на отделния човек, но и бъдещето на цялото общество.

Ще научите за взаимовръзката между предприемачеството в Царство България и съвременните уроци за успех, като надникнем в историята на българската индустрия и предприемачество. Говорим за иновациите, предприемаческия дух и успехите на нашите предци, които вдъхновяват днешния бизнес. От доц. Йосиф Аврамов ще научите повече и за духа на българските предприемачи – от фабриките на Добри Желязков до индустриалните успехи на XX век.

Доц. Йосиф Аврамов

Йосиф Аврамов е доцент, доктор по икономика. Той понастоящем е ангажиран в международен проект в Института по информационни и комуникационни технологии при БАН. Йосиф Аврамов е преподавал в департамент „Телекомуникации“ в Нов български университет, Техническия университет, гр. София, Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и др. редица финансови дисциплини, в т.ч. финансов инженеринг, корпоративните финанси, банково дело, иновации и иновативен мениджмънт, учебни предмети, свързани с европейските програми и използването на финансови инструменти в тях. Той също е и предприемач, консултант, трейдър, както и основател на сдружение, регистрирано в обществена полза – Консултантски център по европейски програми „Люлин“ и на фондацията Международен фонд „Център по приватизация и чуждестранни инвестиции в България“. Доц. Йосиф Аврамов е председател на Националната предприемаческа и занаятчийска камара. Членува и в два творчески съюза: на Съюза на учените в България и на Съюза на българските журналисти.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31
Иво Прокопиев

Иво Прокопиев: Не се засягам особено на определението олигарх

" Тези ниски данъци , които не е ясно колко ще издържат в България, би трябвало всички да ги плащат и то с огромно удоволствие , защото България остана една от малкото държави в Източна Европа с плосък данък и с толкова ниско облагане, така че по-скоро би било абсурдно, ако някой се опитва да не плаща данъци". Това заяви пред БНР Иво Прокопиев ,..

публикувано на 20.06.25 в 18:27