Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В ранен стадий може да получим много по-добри резултати при лечение"

Проф. Свилен Маслянков: Скринингът за рак на гърдата трябва да придобие задължителна характеристика

"Имаме достатъчно болници и апаратура, липсва организация"

| Интервю
Проф. Свилен Маслянков
Снимка: Теодора Симова

В България няма организиран национален скрининг за рак на гърдата. За това алармира проф. Свилен Маслянков, ръководител на направление "Лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на гърдата" в Клиниката по хирургия на УМБАЛ "Александровска".

Проблемите, свързани с лечението на това заболяване у нас, ще бъдат обсъдени на национална конференция "За модерните подходи при лечение на рак на гърдата".

"Всички жени в определена възрастова група трябва да преминават през периодични прегледи и образни изследвания. По този начин се гарантира, че всеки потенциално застрашен пациент ще бъде "хванат".   

Имаме достатъчно болници и апаратура, но няма достатъчно подготвени специалисти. Липсва и организация как да се осъществява този скринингов процес". 

Проф. Свилен Маслянков е убеден, че преминаването през скрининг трябва да придобие задължителна характеристика.

"Ако не се явиш, да ти отпадат здравните застраховки и да се налага да заплащаш за всичко. В ранен стадий може да получим много по-добри резултати при лечение на болестта.

В големите населени места, където има университетски болници и множество различни медицински центрове, може да се направи образно изследване и ЯМР. Там хората по-лесно достигат до диагноза. Но не е помислено за жителите на малките населени места. 

Сега действащата система позволява на всеки личен лекар да дава на най-рисковата група пациентки – от 50 до 69 години – да отидат на снимка на всеки две години. Това обаче не е достатъчно". 

Той обясни в предаването "Преди всички"", че е застъпник на спазването на мултидисциплинарния подход при лечението на рак на гърдата.

"Хирургията е важна част от лечението, но не е единствената".

Проф. Свилен Маслянков разясни необходимостта от взимане на биопсия.

"Предварителното взимане на биопсия е безвредна манипулация. Прави се в амбулаторни условия. Здравната каса я финансира. По този начин звеното тръгва така, както трябва. За съжаление, в България това нещо се прилага едва при около 40% от случаите". 

Той посочи, че се работи в посока на унифициране на подходите за лечение и диагностика на заболяването.  

"Направихме и практически курсове в големите болници за младите колеги".

Проф. Маслянков отбеляза също, че е необходима корекция и правилно остойностяване на клиничните пътеки в областта на онкологията.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русе и Гюргево обсъдиха общи действия срещу изграждане на инсинератор за медицински отпадъци

Съдебно решение в Румъния прави възможно изграждането на инсинератор за медицински отпадъци в Гюргево и това ще е поредният екологичен проблем, който ще трябва да решават русенци.  Румънската компания, която иска да изгради инсинератор за медицински отпадъци на площадката на бившия химически комбинат "Верахим" в Гюргево, няма намерение да се..

публикувано на 14.10.25 в 20:12

Световна футболна квалификация и шествие за Палестина в Удине

В италианския град Удине покрай важната световна футболна квалификация тази вечер Италия - Израел започна демонстрация в подкрепа на Палестина. Мерките за сигурност в града са изключително високи. "Град Удине е блиндиран, нереален“ е обобщението на медиите. Регионалният телевизионен канал на РАИ 3 за област Фриули-Венеция показа празни улици, затворени..

публикувано на 14.10.25 в 20:08
Илюстративно изображение.

Водата във Великотърновско продължава да е негодна за пиене

Водата във Великотърновска област продължава да е негодна за пиене - заради мътността. Няма микробиологично замърсяване. Това показват резултатите на Регионалната здравна инспекция от взетите вчера проби в 16 пункта от водопроводната мрежа от язовир "Йовковци".  Резултатите от взетите вчера проби питейна вода във Велико Търново, Горна Оряховица,..

публикувано на 14.10.25 в 19:53
Американският президент Доналд Тръмп (вдясно) се ръкува с британския премиер Киър Стармър по време на срещата на върха за Газа в Шарм ел Шейх, 13 октомври 2025 г.

Стармър: Траен мир ще бъде не по-малко трудна задача

Британският премиер Киър Стармър, който се завърна в Лондон от Египет след подписването документа за прекратяване на сраженията в Газа, заяви пред депутатите в Камарата на общините, че "осигуряването на траен мир ще бъде не по-малко трудна задача“ и че допускането на медиите в Газа ще позволи да се разбере какво точно се е случило.  Киър..

публикувано на 14.10.25 в 19:51

Две нощи ще мият и почистват тунела "Блатино" на АМ "Струма"

Две нощи  - във вторник и в сряда през нощта, ще се почиства тунел "Блатино" на АМ "Струма", съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът ще преминава двупосочно в една от тръбите.  От 19:00 ч. н а  14 октомври до 7:00 ч. на 15 октомври за измиване на стените на тунел "Блатино" - при 56-и км на АМ "Струма", ще се ограничи движението в..

публикувано на 14.10.25 в 19:27

Започна разчистването на фрезования асфалт край с. Крушаре

Започна разчистването на депонирания фрезован  асфалт от ремонта на автомагистрала "Тракия“, в опасна близост до коритото на река Тунджа край сливенското село Крушаре. Причината за това станаха множество сигнали на граждани, включително и на БНР до Областно пътно управление  заради опасността струпаната асфалтова настилка да замърси реката, а..

публикувано на 14.10.25 в 19:14
Делян Пеевски

Пеевски: Управлението има нужда от преформатиране, чакам покана от Желязков

"Много внимателно се запознах с позицията на лидера на ГЕРБ г-н Бойко Борисов и споделям неговата оценка, че настъпи преломен момент за управлението на България" - т ова се казва в позиция на лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски. Борисов: Няма да счупим коалицията, но и няма да стоим тук по този начин Премиерът Желязков отмени..

публикувано на 14.10.25 в 19:09