Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Кръстев: Не парите на държавата са зле, а управлението на публичните финанси

| Интервю
Михаил Кръстев
Снимка: Стефан Кунчев

Зле е управлението на публичните финанси, парите на държавата не са зле.

Това каза пред БНР Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива.

"Ние генерираме рекордна приходна част всяка следваща година. Ако погледнем данните от Бюджет 2024, публикувани от Министерството на финансите, виждаме преизпълнение на приходната част по отношение на данъчните приходи. Това не е зле, това е много добре развиваща се икономика. ... Проблемът е в разписването на бюджетите - в разходната част и цялостното управление на публичните финанси. Там положението наистина е катастрофално".

"Не мога да се съглася, че има 18 млрд. лева "дупка", не мога да се съглася, че има 9% дефицит, не мога да се съглася, че държавата трябва да гони 3% дефицит, защото това е максимум. Не може 3% дефицит да ни е отправната точка за реализиране на държавната план-сметка", коментира той и обясни, че "дупката" в бюджета е такава, каквато я предвидите.

Според Михаил Кръстев на българските компании трябва да им се вдъхне увереност да инвестират в собствения си бизнес тук:

"Ако погледнем какви са данните на БНБ за инвестиции в собствен капитал, виждаме, че българският бизнес няма увереност да инвестира в разрастване на своята дейност в страната през последните години. Това е именно заради хаоса в управлението на публичните финанси"

Той подчерта, че вече работната ръка в България не е евтина и не е толкова евтино да правиш бизнес тук:

"България трябва да се интегрира все повече в европейските структури, включително в еврозоната, за да започне да привлича вече друг тип инвеститори, които търсят не евтина работна ръка и възможност да генериране на по-бърз растеж, а инвеститори, които търсят сигурност. Участието в единния европейски паричен съюз вдъхва сигурност". 

По думите му не може да се твърди, че преминаването към еврото води до инфлация:

"Има и статистика, че във всички досегашни държави, присъединили се към еврозоната, инфлационното отклонение е изключително ниско. Да не говорим, че България е в паричен съвет към еврото". 

Интервюто на Стефан Кунчев с Михаил Кръстев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 20 задържани фенове преди и след мача за Купата на България

Около 20 футболни фенове са задържани преди и след финала за Купата на България между отборите на Лудогорец и ЦСКА, който се игра снощи в София. Сред арестуваните е мъж, който се е опитал да продаде близо 20 фалшиви билета за Купата на България, научи БНР. Част от задържаните са носили в себе си забранени предмети, сред които боксове и..

публикувано на 23.05.25 в 11:32

Последствията от градушката в Севлиевско - унищожени посеви и щети по автомобили и покриви

Унищожени градински посеви, щети по автомобили и покриви - това са последствията от градушката, която удари севлиевските села в късния следобед вчера. В Батошево са паднали ледени късове с големината на яйце. Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села Градинските посеви на жителите на севлиевското село Батошево и околните..

публикувано на 23.05.25 в 11:28
ГПЧЕ-Видин

След матурите – започват баловете. Полицията зорко ще бди

След втория държавен зрелостен изпит започват първите балове за абитуриентите. Дванадесетокласниците ще се съберат за последен път с класовете си и ще отпразнуват своето завършване. На денонощие се предвиждат повече от 970 екипа да бъдат на терен и да следят за спазването на обществения ред. В Пловдив са осигурени всички мерки за..

публикувано на 23.05.25 в 11:21

Обявиха 24 май за Ден на българското културно наследство в Сиатъл

24 май беше обявен за Ден на българското културно наследство в Сиатъл. В прокламацията на кмета на Сиатъл Брус Харел се посочва, че "24 май отбелязва създаването на кирилицата, която се превръща в крайъгълен камък на грамотността и комуникацията за милиони хора в Източна Европа и Централна Азия". Подчертава се, че българската общност допринася..

публикувано на 23.05.25 в 11:10

Депутатите започнаха работа с декларации за 24 май

С декларации, посветени на 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, започна работата на парламента. 24 май не е празник на миналото, каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС "24 май е един от малкото консенсуси в българското общество. Това не е просто консенсус, това е..

публикувано на 23.05.25 в 10:59

Петър Петров: Изборът на председател на КЗК е предрешен

Депутатите удължиха времето за законодателна дейност до приключване на точка 1 от дневния им ред - избор на председател, заместник-председател и членове на КЗК. След това ще се състои и парламентарният контрол. Според депутата от "Възраждане" Петър Петров , изборът на председател е предрешен, тъй като абсолютно всички регулатори до момента се..

публикувано на 23.05.25 в 10:59
Петър Велков

Петър Велков: Много е важно кой ще участва в промените на учебните програми

Над 24 хиляди гимназисти се явяват на държавен изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. Какви са настроенията на зрелостниците може да чуете в анкетата на Андрей Борисов.

публикувано на 23.05.25 в 10:45