БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет
През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник.За да отбележим тази значима годишнина, в това предаване ще ви върнем назад във времето със звуците, съхранени в Златния фонд на Радиото – гласове, истории и емоции, които започват да се пишат от самото създаване на медията.
То е посветено на легендарните истории, забавните моменти и златните архиви на БНР. Специален гост е Антон Митов – дългогодишен журналист и водещ в Българското национално радио.
"За да работиш в радиото, то трябва да ти харесва, аз дойдох да работя, защото тук ми харесаха гласа, бях в "Христо Ботев" в началото, след това като репортер в програма "Хоризонт". Имаше много свежи хора, те са живи част от тях и до днес, макар вече да не са в радиото. Аз започнах при Божана Димитрова.
В началото не ми даваха да правя нещо по-сериозно. Най-важният ми първи репортаж беше на тема - "Защо закъснява градският транспорт". Разказах за смешните неща в този случай, за неграмотните в този сектор - транспорта, но го махнаха това от репортажа, защото не можело да има неграмотни в администрацията. Това не ми хареса, преместих се при Гита Минкова, тя ми обърна повече внимание, възприе ме сериозно, така нещата тръгнаха", сподели за "Нощен Хоризонт" Антон Митов.
"След това години по-късно се преместих отново в програма "Христо Ботев", като започнахме с предаването - "Как си ти?" заедно със Сашо Авджиев и още други колеги. Аз водех, като предаването беше невероятно, имахме всичко, пускахме и забранена музика там", допълни Митов.
Антон Митов представя: Международно ли е международното положение
"Новият ми проект - "Антон Митов представя" е начин да говориш за политиката чрез хумора, чрез подтекста и заигравката. Заглавието ми дойде веднага, щом Кин Стоянов ми предложи да водя. Предаването е от 12,20 до 13,00 часа по програма "Христо Ботев".Каня гости, които не са популярни, не са от официалния мейнстрийм, като наскоро гост ми беше Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори.
Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC
А в "Златния фонд" на БНР има много ценни записи. Проблемът е, че не всичко е успяло да се запази от бомбардировките на американците над София, които са били жестоки. Пада бомба над Първо студио на БНР, там са били архивите, чиято идея да се пазят е била на Сирак Скитник, но бомбите унищожават голяма част от тях, сподели Антон Митов.
"Аз лично по време на Covid 19 пандемията организирах колегите да запишат цялата информация от пандемията, след време може филм да се направи по тези записи", допълни Митов.
Антон Митов разказва още за цензурата в националния ефир, задкулисните случки и забранената музика, както и за духа, който прави радиото незаменима част от културната ни идентичност.
БНР с една дума може да се опише така - "Разнообразие и независимост, свобода", обобщи Митов.
Антон Митов е започнал кариерата си през 1977 г., той е свързан основно с Програма "Христо Ботев" и е автор и водещ на предавания като "Как си ти?", "Антон Митов шоу" и "Антон Митов представя". В момента заема длъжността директор на "Архивен фонд" на БНР, където отговаря за събирането и съхранението на ценни записи от историята на радиото.
Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с Антон Митов в "Нощен Хоризонт".
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Бойко Борисов: А Дани Митов… трябва да ги омете всичките там. Всички, свързани с този случай с контрабандата. Но го казвам като мое лично..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...