Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Функционалността е въпрос на методи, а не на учебно съдържание"

Мариана Банчева: Образованието да е надпартиен и дългосрочен политически приоритет

"Ако всички ученици продължават по-нататък, матурите в десети клас се обезсмислят"

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Образованието трябва да бъде надпартиен и дългосрочен политически приоритет. Това заяви пред БНР Мариана Банчева от Института за прогресивно образование.

"Преди да говорим за промяна в една или друга програма, в един или друг формат за прилагане на изпити, трябва да се проведе големият разговор за това какво се случва в образованието и в нашата страна. Почти всичко може да бъде научено, но не по едно и също време и не по един и същи начин". 

Тя коментира намерението на МОН да се върви към отпадане на Националното външно оценяване след десети клас, както и към въвеждане на задължителна матура по математика след 12-и клас.

"Образованието е дългосрочен обществен договор между ключови участници в този процес. Всички решения в него трябва да се взимат с оглед на един по-дълъг период от време и на начина, по който ще се отразят върху обществото и икономиката на страната. 

Когато преди десет години се въведе Националното външно оценяване в десети клас, то се направи, защото се предполагаше, че една голяма част от децата няма нужда да продължават да учат в 11-и и 12-и клас, където обучението става строго профилирано и насочено към продължаване във висши училища. 


Навсякъде в системите в Европа има училища, които завършват с десети клас. Но тези деца след това не продължават да учат във висши училища. Те влизат на пазара на труда. 

Тук отваряме голямата тема какъв е смисълът да има профили и професионални паралелки, в които се учат неща, които могат да бъдат придобити като квалификация за една година в центрове за професионално обучение. Ако всички ученици продължават по-нататък, матурите в десети клас наистина се обезсмислят". 

Когато се полагат ключови изпити, няма значение дали са в 7-и, 10-и или 12-и клас, училището трябва да гарантира съотносим брой учебни часове, в които децата изучават тези предмети, посочи още тя в предаването "Преди всички". 

"Проблемите с математиката са много големи. И досега нямаме анализ защо децата се провалят още на изпита в седми клас. Ние ги отказваме да учат математика още в рамките на основното образование. Никой не се представя успешно на националното външно оценяване само с обучението в училище. 

Свързването на програмата с практическите неща и с възпитанието е интересен феномен в нашето образование. Програмата определя неща, които децата следва да знаят в края на даден клас. Функционалността обаче е въпрос на методи, а не на учебно съдържание". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Банките у нас с най-ниските лихви в Европа по кредити за домакинствата за покупка на жилище

Банковите услуги в България са сред най-достъпните в Европейския съюз, показва анализ на Асоциацията на банките в България (АББ).  Според него банките в България предлагат най-ниските лихвени проценти в Европа по новоотпуснати кредити за домакинствата за покупка на жилище в национална валута. Фокусът на анализа попада върху съпоставими по територия,..

публикувано на 21.05.25 в 13:25

В Сливенска област 1 046 зрелостници са се явили на матурата по Български език и литература

В Сливенска област 1 046 зрелостници са се явили на матурата по Български език и литература тази сутрин, съобщи временно изпълняващият длъжността ръководител на РУО Боян Аксаков. Денят във всички избрани за полагане на изпита училища е започнал без проблеми. Към момента няма информация за нарушения на изпитния процес, каза още Аксаков:..

публикувано на 21.05.25 в 13:23

"Български пощи" получават 9,5 млн. лв. за подготовка за преминаване от лев към евро

Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с функцията, която ще изпълняват пощенските клонове по обмяната на левове с евро. Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов обяви: "Както знаете, много български граждани ще..

публикувано на 21.05.25 в 13:14
В Пазарджик вицепрезидентът Илияна Йотова коментира пред журналисти актуални политически въпроси.

Йотова очаква положителен конвергентен доклад за присъединяването ни към еврозоната

Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че очаква положителна оценка на конвергентния доклад за присъединяването на страната ни към еврозоната, който се очаква да бъде обявен в началото на юни.  "Очаквам параметрите, които България изпрати на Европейската комисия, да бъдат признати от европейските институции и да получим положителен доклад...

публикувано на 21.05.25 в 13:14

Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за храните

Със 166 гласа ЗА и само 9 въздържали се (от МЕЧ) депутатите приеха на първо четене промените в Закона за храните. С тях се въвеждат определения за понятията "находище на минерална вода", "подземно водно тяло"  и "извор" за бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни цели. Целта е да се постигне..

публикувано на 21.05.25 в 13:05
Иван Сотиров

Иван Сотиров, общински съветник: Няма основания за нова криза в София

" Няма основания за нова криза в София , защото Столичният общински съвет прие рекордна план сметка, която е с десетки милиони по-голяма от план-сметката за сметосъбиране от миналата година, така че ако не сме свидетели на поредната политическа битка, която раздира Общинския съвет от самото начало, не се очаква нова криза". Това заяви пред БНР Иван..

публикувано на 21.05.25 в 13:02

МС отпуска 23 млн. лв. по 3 национални инвестиционни програми в образованието

23 милиона лева отпусна правителството по три национални инвестиционни програми в образованието – тези за  изграждане, надстрояване, пристрояване и реконструкции на детски градини и училища, за основен ремонт и изграждане на физкултурни салони и спортни площадки и програмата за саниране, обзавеждане и ремонт на студентски общежития. Парите са..

публикувано на 21.05.25 в 13:02