Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

| Интервю
Снимка: Ройтерс
Чуй новината! Чуй новината:

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. 

Това коментира геологът проф. Янко Герджиков от СУ "Св. Климент Охридски" в интервю пред БНР за нестихващите трусове на гръцкия остров.

"Въпросът е кой сценарий ще се развие. Към момента обективно не можем да дадем аргументирано мнение дали ще затихне, или ще доведе до катастрофата от 1956 г. Това в Санторини се нарича земетръсен рой – серия от трусове, пространствено групирани между Санторини и един по-северен остров в акваторията на Егейския басейн", обясни проф. Герджиков.

Той оприличи серията от трусове на тези в Източна Турция през 2022 г., но за разлика от там, на гръцкия остров не е имало първи силен трус:

"Възможни са два сценария. Причините за земетръсен рой - освен че е сеизмично активен и наситен с разломи, имаме магмена дейност и вулкани. Движение на флуиди в земната кора или разлом - ние не знаем. Най-лошият сценарий е да е свързано с разломи, като през 1956 г., с катастрофално земетресение и цунами. По-добрият е ако просто тази активност затихне във времето".

Според проф. Герджиков няма научни методи, за да се прогнозира дали ще има по-мощен трус

"Просто ги наблюдаваме. Знаем, че са плитки и са процеси на разтягане на земната кора. Но точният механизъм - научната общност ще намери", каза той.

Живеещият на Санторини Ради Радев съобщи, че са пуснати 3 извънредни самолета и последният е в 23.30 ч. Самият той е решил да напусне острова, защото се очакват големи свлачища в селото, където живее, а и няма яснота какво ще се случва. С него се е свързал българският консул и го е питал дали има нужда от помощ.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23