Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Масово 3-годишни деца не говорят при норма година-година и половина, алармира специалистът

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Половината деца, диагностицирани със СОП, всъщност са екранни деца, които не са се развивали адекватно, смята Ива Александрова

| Интервю
Снимка: Pixabay
Чуй новината! Чуй новината:

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си.

Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие.

"Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да играят – дейност, която е толкова естествена за всяко дете", обяснява тя в интервю за БНР.

Родителите на 3-4 годишни деца, които не проявяват интерес към това да играят с друго дете, трябва да потърсят помощ. Единственият период, в който здраво развиващо се дете не играе с друго дете, застанало до него, е между 2 и 2 и половина години, казва специалистът.

"Детската социализация започва много рано – първо в семейството: да свикнем, че мама излиза и се връща, татко излиза и се връща. На 2-годишна възраст децата са изключително интересни за наблюдение. На детска площадка ще видите, че те играят на едно и също нещо, седнали са едно до друго, но не играят заедно."

Социализацията продължава до 18-20-годишна възраст. Ако обаче ни липсва основата, има ли какво да надграждаме, пита Александрова.

Най-бързо електронното устройство влиза в живота на детето, ако то има проблем с храненето, отчита логопедът. По думите ѝ, преходният период – от кърма към пюре и дъвчене, е труден за децата и масово устройства се дават именно на половингодишна възраст, когато детето се захранва.

"На българските родители първата им мисия е детето да е нахранено. Може би от балканското ни ДНК, но детето трябва да яде. За да го направят, те слагат телефон. Детето застава като зомби и отваря уста."

Снимка: Pixabay

Друг проблем е огромната преумора на родителите, подчертава Ива Александрова.

"Първите 3 години да се гледа малко дете е изключително трудно занимание. Ако не се споделя тази отговорност, родителите толкова бързо влизат в състояние на бърнаут, че просто искат 10 минути никой да не хленчи около тях. Разбираемо е защо подават устройства в този момент."

Освен това, родителите не знаят с какво да занимават бебето и прибягват към чуждоезични програми – игри и занимания за други националности, посочва Александрова. Тя ги съветва вместо това да им четат книжки на български език.

Устройството замества родителя, замества човешкия контакт. А всички тези игри и занимания са така създадени, че да те "закачат" и това ги прави трудни за отказване, допълва логопедът.

"Пораженията са страшно големи и стават все повече. Това, което масово се вижда в начална училищна възраст – не могат да държат химикалка, не могат да пишат, да говорят, да се изразяват. Ние търсим първопричината в рамките на първата година."

Масово 3-годишни деца не говорят при норма година-година и половина. Изоставането в езиковото развитие с две години изключително трудно се наваксва, предупреждава специалистът.

Ако направим проучване, ще видим, че половината деца, диагностицирани със специални потребности, всъщност са екранни деца, които не са се развивали адекватно, коментира Ива Александрова в предаването "Хоризонт до обед".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23