Асоциацията на българските спортни федерации (АБСП) не се борим за увеличаване на средствата на членовете ни, а за всички спортни федерации. Също така и за увеличаване на финансирането за клубовете и на програмата "Спорт в свободното време". Това заяви Иван Ценов, председател на новосформираната организация, в интервю пред БНР.
"Искането ни беше двойно да се увеличат парите, но сме склонни на компромис съобразно състоянието на бюджета. Следващата седмица отново ще имаме УС на АБСФ и се надявам до тогава да сме се срещнали с финансовия министър Теменужка Петкова и спортния Иван Пешев", допълни Иван Ценов.
Той посочи, че средният процент от БВП за спорт в ЕС е 0,8%, а в България е 0,3%, "което се равнява на 200 млн. лв. за спорта".
Ценов обясни, че има решение на УС на Асоциацията и федерации, които са членове, отказват да подпишат договорите:
"Защото в по-голямата част са като миналогодишните или занижени. Не може да се провежда подготвителна и тренировъчна дейност и спортните организации да си вършат работата, както трябва. А знаем каква е инфлацията."
Той посочи, че недоволни и ощетени са повече от 22 спортни федерации, "като започваме с БФС и е най-ощетен, защото получава най-малко пари за детско-юношески спорт".
"Другите са федерациите по плуване, баскетбол, художествена гимнастика, борба, лека атлетика – водещите федерации в България, които носят медали на страната и имат много картотекирани спортисти – над 150 000 състезатели", аргументира недоволството на федерациите Иван Ценов. И обясни, че главният критерий на ММС за финансирането е "парите вървят след медалите".
Той допълни, че федерациите с най-много пари са художествена гимнастика, борба и волейбол.
Според Ценов удължаването на бюджета от 2024 г. да действа до март т. г. затруднява федерациите, "защото ако подпишем договори, в края на годината ще е катастрофа, няма да има пари".
И напомни, че в момента има федерации, които имат състезания от вътрешния и международния календар, но са финансово затруднени.
"Ние винаги сме проявявали разбиране и от 35 години чакаме да приключи преходът и да се обърне подобаващо внимание на спорта, но има опасност спортът да приключи, преди да е приключил преходът. Имаме решение за протестни действия. Досега не подписваме договорите, предстои другата седмица пак УС на АБСФ - зависи дали ще сме се срещнали с министрите Иван Пешев и Теменужка Петкова, тогава ще вземем решение как да отстояваме правата си", обясни Иван Ценов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Предложението продажбата на активи на руската нефтодобивна компания "Лукойл" в България да става само чрез положително становище на Държавната агенция "Национална сигурност" и решение на Министерския съвет влиза в пленарната зала. То бе в записано в Закона за насърчаване на инвестициите, промените в който вече са точка първа в работата на..
Министерството на енергетиката изпраща днес в курортно селище "Елените" експерти, които да изследват на място дали може да работи енергийната преносна инфраструктура след наводненията. Възстановителните работи в "Елените" продължават и днес Министър Жечо Станков отчете, че в няколко трънски села все още пътища са непроходими от паднали..
Протест бе организиран в центъра на Чикаго срещу действията на Имиграционната и митническа служба. Последните седмици напрежението в града расте след акции на федерални агенти по задържането на имигранти в района на града и в щата и след множество протести в предградието Броудвю, където е централата на Имиграционната и митническа служба...
42 деца са пострадали при пътни инциденти като пешеходци. Това е с 27% повече спрямо същия период миналата година. Това отчете Пътната полиция. В районите на пешеходни пътеки от началото на годината досега е имало 17 инцидента. Част от тях са станали при наличие на светофар и покрай училища. Инспектор Иво Биков от Отдел "Пътна полиция"..
Мрежите с много голям капацитет, чрез които се предоставят услугите за гласови съобщения и достъп до интернет ще станат част от стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност. Това предлага с актуализация в постановлението си от 2009-а година Министерският съвет. За 14 години абонатите на фиксиран интернет по..
Близо 13 000 повече пенсии са преизчислени от 1 април тази година с допълнителния стаж, натрупан през миналата година от работещи пенсионери. Броят им е близо 364 000, а средното постигнато увеличение е със 16,36 лева. От Националният осигурителен институт отчитат, че преизчислените трудови пенсии за стаж и възраст се увеличават само със 74 спрямо..
"Прозрачност без граници" може да подпомогне обследването на дейността на Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация". Става дума за извършване на диагностика, а не за оценка – как е структурирана, как са организирани отделните процеси в нея – работни и по вътрешен контрол, и за отправяне на препоръки, поясни за БНР Калин Славов,..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Казусът "Сарафов" може да се реши с намеса на законодателя - или разпоредбата да се направи с обратно действие, или да започне процедурата по избор на..