Турските власти са видимо горди с постигнатото във връзка с възстановяването след катастрофалното земетресение, поразило страната на 6-и февруари 2023 г. По тази причина в рамките на три дни преди втората годишнина от бедствието медийната дирекция към турското президентство организира специално посещение за представители на местни и международни медии в ключови населени места от 11-те най-силно засегнати провинции.
Първата спирка на 95 журналисти от 12 държави, сред които и България и Българското национално радио, беше в Адъяман, където по данни на управляващите в момента се намира най-големият строителен обект в Турция – множество блокове, по които се работи на терен, специално избран като по-устойчив на земетресения. Апартаментите са обзаведени, в междублоковите пространства има детски площадки и фитнес уреди.
Планът на президентството е до края на годината всички хора, които живеят в т.нар. градове от контейнери, да бъдат вече в новите си постоянни домове.
В Адъяман броят на тези контейнери е достигал близо 38 хиляди, а над 125 хиляди души са получили подслон.
Валията на Адъяман Осман Варол поясни, че за районите, които управлява, има дори по-амбициозна цел за нови домове от тази на президентството.
"Работим много усилено. Мога да ви кажа, че в края на лятото, според мен, ще приключваме с всички обекти. Строежите на частни лица могат да продължат. Те могат да си набавят разрешителни, да реновират сградите. Става дума за нашите строежи и за строителните обекти, които ние подкрепяме, което означава, че биват строени с наша помощ", каза валията на Адъяман в отговор на въпрос на БНР за това още колко време се очаква да продължи масово строителство на нови жилищни сгради.
И докато на т.нар. най-голям строителен обект работата продължава, в някои нови квартали вече има жители. Сред тях е и 8-годишният Наджи, който живее там от около 6 месеца. Казва, че ще е щастлив, че има нов дом, защото преди това е живял в контейнер. Все още обаче в новия му квартал липсват основни обществени услуги.
"Училището тук все още не е построено. Ще бъде открито следващия срок. Затова ходя с автобусен транспорт на друго място на училище и за да играя с приятели. Три деца сме в семейството. Баща ми е университетски преподавател", каза Наджи.
Сградите тук са на не повече от 5-6 етажа, а хората, съгласили да се преместят в новите апартаменти, получават безлихвен кредит от държавата за 18 години. Това е много по-дълъг период от обичайните 5 до 10 години, за които се отпускат жилищни кредити в Турция. Освен това през първите две години, докато си стъпят на краката, новодомците не плащат никакви вноски.
Въпреки това има притеснения от преместването и травматични спомени от земетресението – някои хора все още се страхуват и не искат да живеят на етаж, по-висок от първи. Други са свикнали с живота си и със средата в кварталите с контейнери, където има социални услуги, магазинчета, места за занаяти, психолози и социални работници.
Мелихат Йълмаз, която живее в нов дом заедно със съпруга си и четирите си деца е доволна от новия апартамент. Когато става земетресението, тя е бременна с най-малката си дъщеря, а семейството случайно се оказва на гости при роднини в село, където почти няма щети. Всички от фамилията ѝ оцеляват, но самата тя три месеца не смее да напусне селото от страх, че нещо може да се случи с нея и нероденото й дете. Двете ѝ дъщери играят на детската площадка в новия квартал, докато Мелихат ми разказва за живота си тук.
"Като цяло сме доволни, но има някои проблеми, свързани с транспорта до центъра на града. Все още не всички апартаменти имат обитатели и няма автобусна линия до града. Очаква се трудностите да бъдат отстранени до няколко месеца. Говорихме с общината и тя се опитва да работи за това, но сега не разполага със средства. Планира да го оправи към лятото. Транспортът тук е основният проблем, защото мястото никак не е близо до центъра", сподели Мелихат.
И докато в Адъяман работят за подобряване на новите квартали, то в Кахраманмараш новото строителство е редом с все още неразчистени руини. В още по-силно пострадалите от земетресението Хатай и Антакия неразчистените останки са повече от новите сгради. Цели улици с историческите стари сгради в Антакия стоят разрушени, а в Хатай погледът се губи в дългите редици с жилищни контейнери.
"В момента тук има 204 квартала с контейнери. 173 хиляди души живеят в тях. Има също така и контейнери, които са независими и са по-често срещани в селските райони. В резултат на това общият брой на квартали с контейнери се увеличи, но общият брой на хората, които живеят в тях е 219 хиляди. Също така създадохме 9 нови болници след земетресението", обясни валията на провинция Хатай Мустафа Масатлъ на специална пресконференция по повод втората годишнина от бедствието.
Той също подчерта, че се работи за здравината на новите сгради, правят се специални оценки на обектите с историческа и културна значимост, каквито има много в Хатай и Антакия. Според него хората в контейнери в провинцията ще могат да се преместят в нови жилища до края на годината – цел, която в началото на февруари изглежда трудно постижима.
Само бъдещето ще покаже дали турското правителство ще успее да спази срока, който само си е поставило.
Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..
Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..
С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..
Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..
Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят. Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..
Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..