Турските власти са видимо горди с постигнатото във връзка с възстановяването след катастрофалното земетресение, поразило страната на 6-и февруари 2023 г. По тази причина в рамките на три дни преди втората годишнина от бедствието медийната дирекция към турското президентство организира специално посещение за представители на местни и международни медии в ключови населени места от 11-те най-силно засегнати провинции.
Първата спирка на 95 журналисти от 12 държави, сред които и България и Българското национално радио, беше в Адъяман, където по данни на управляващите в момента се намира най-големият строителен обект в Турция – множество блокове, по които се работи на терен, специално избран като по-устойчив на земетресения. Апартаментите са обзаведени, в междублоковите пространства има детски площадки и фитнес уреди.
Планът на президентството е до края на годината всички хора, които живеят в т.нар. градове от контейнери, да бъдат вече в новите си постоянни домове.
В Адъяман броят на тези контейнери е достигал близо 38 хиляди, а над 125 хиляди души са получили подслон.
Валията на Адъяман Осман Варол поясни, че за районите, които управлява, има дори по-амбициозна цел за нови домове от тази на президентството.
"Работим много усилено. Мога да ви кажа, че в края на лятото, според мен, ще приключваме с всички обекти. Строежите на частни лица могат да продължат. Те могат да си набавят разрешителни, да реновират сградите. Става дума за нашите строежи и за строителните обекти, които ние подкрепяме, което означава, че биват строени с наша помощ", каза валията на Адъяман в отговор на въпрос на БНР за това още колко време се очаква да продължи масово строителство на нови жилищни сгради.
И докато на т.нар. най-голям строителен обект работата продължава, в някои нови квартали вече има жители. Сред тях е и 8-годишният Наджи, който живее там от около 6 месеца. Казва, че ще е щастлив, че има нов дом, защото преди това е живял в контейнер. Все още обаче в новия му квартал липсват основни обществени услуги.
"Училището тук все още не е построено. Ще бъде открито следващия срок. Затова ходя с автобусен транспорт на друго място на училище и за да играя с приятели. Три деца сме в семейството. Баща ми е университетски преподавател", каза Наджи.
Сградите тук са на не повече от 5-6 етажа, а хората, съгласили да се преместят в новите апартаменти, получават безлихвен кредит от държавата за 18 години. Това е много по-дълъг период от обичайните 5 до 10 години, за които се отпускат жилищни кредити в Турция. Освен това през първите две години, докато си стъпят на краката, новодомците не плащат никакви вноски.
Въпреки това има притеснения от преместването и травматични спомени от земетресението – някои хора все още се страхуват и не искат да живеят на етаж, по-висок от първи. Други са свикнали с живота си и със средата в кварталите с контейнери, където има социални услуги, магазинчета, места за занаяти, психолози и социални работници.
Мелихат Йълмаз, която живее в нов дом заедно със съпруга си и четирите си деца е доволна от новия апартамент. Когато става земетресението, тя е бременна с най-малката си дъщеря, а семейството случайно се оказва на гости при роднини в село, където почти няма щети. Всички от фамилията ѝ оцеляват, но самата тя три месеца не смее да напусне селото от страх, че нещо може да се случи с нея и нероденото й дете. Двете ѝ дъщери играят на детската площадка в новия квартал, докато Мелихат ми разказва за живота си тук.
"Като цяло сме доволни, но има някои проблеми, свързани с транспорта до центъра на града. Все още не всички апартаменти имат обитатели и няма автобусна линия до града. Очаква се трудностите да бъдат отстранени до няколко месеца. Говорихме с общината и тя се опитва да работи за това, но сега не разполага със средства. Планира да го оправи към лятото. Транспортът тук е основният проблем, защото мястото никак не е близо до центъра", сподели Мелихат.
И докато в Адъяман работят за подобряване на новите квартали, то в Кахраманмараш новото строителство е редом с все още неразчистени руини. В още по-силно пострадалите от земетресението Хатай и Антакия неразчистените останки са повече от новите сгради. Цели улици с историческите стари сгради в Антакия стоят разрушени, а в Хатай погледът се губи в дългите редици с жилищни контейнери.
"В момента тук има 204 квартала с контейнери. 173 хиляди души живеят в тях. Има също така и контейнери, които са независими и са по-често срещани в селските райони. В резултат на това общият брой на квартали с контейнери се увеличи, но общият брой на хората, които живеят в тях е 219 хиляди. Също така създадохме 9 нови болници след земетресението", обясни валията на провинция Хатай Мустафа Масатлъ на специална пресконференция по повод втората годишнина от бедствието.
Той също подчерта, че се работи за здравината на новите сгради, правят се специални оценки на обектите с историческа и културна значимост, каквито има много в Хатай и Антакия. Според него хората в контейнери в провинцията ще могат да се преместят в нови жилища до края на годината – цел, която в началото на февруари изглежда трудно постижима.
Само бъдещето ще покаже дали турското правителство ще успее да спази срока, който само си е поставило.
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..