Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

Нов строеж на жилищна сграда в Хатай
Снимка: Мария Петрова

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и институции, но не всички оцелели бързат да се нанесат в предлаганите им нови домове.

Турските власти са видимо горди с постигнатото във връзка с възстановяването след катастрофалното земетресение, поразило страната на 6-и февруари 2023 г. По тази причина в рамките на три дни преди втората годишнина от бедствието медийната дирекция към турското президентство организира специално посещение за представители на местни и международни медии в ключови населени места от 11-те най-силно засегнати провинции.

Нова сграда в Адъяман

Първата спирка на 95 журналисти от 12 държави, сред които и България и Българското национално радио, беше в Адъяман, където по данни на управляващите в момента се намира най-големият строителен обект в Турция – множество блокове, по които се работи на терен, специално избран като по-устойчив на земетресения. Апартаментите са обзаведени, в междублоковите пространства има детски площадки и фитнес уреди. 

Планът на президентството е до края на годината всички хора, които живеят в т.нар. градове от контейнери, да бъдат вече в новите си постоянни домове.

В Адъяман броят на тези контейнери е достигал близо 38 хиляди, а над 125 хиляди души са получили подслон.

Валията на Адъяман Осман Варол поясни, че за районите, които управлява, има дори по-амбициозна цел за нови домове от тази на президентството.

"Работим много усилено. Мога да ви кажа, че в края на лятото, според мен, ще приключваме с всички обекти. Строежите на частни лица могат да продължат. Те могат да си набавят разрешителни, да реновират сградите. Става дума за нашите строежи и за строителните обекти, които ние подкрепяме, което означава, че биват строени с наша помощ", каза валията на Адъяман в отговор на въпрос на БНР за това още колко време се очаква да продължи масово строителство на нови жилищни сгради.

8-годишният Наджи

И докато на т.нар. най-голям строителен обект работата продължава, в някои нови квартали вече има жители. Сред тях е и 8-годишният Наджи, който живее там от около 6 месеца. Казва, че ще е щастлив, че има нов дом, защото преди това е живял в контейнер. Все още обаче в новия му квартал липсват основни обществени услуги.

"Училището тук все още не е построено. Ще бъде открито следващия срок. Затова ходя с автобусен транспорт на друго място на училище и за да играя с приятели. Три деца сме в семейството. Баща ми е университетски преподавател", каза Наджи.

Сградите тук са на не повече от 5-6 етажа, а хората, съгласили да се преместят в новите апартаменти, получават безлихвен кредит от държавата за 18 години. Това е много по-дълъг период от обичайните 5 до 10 години, за които се отпускат жилищни кредити в Турция. Освен това през първите две години, докато си стъпят на краката, новодомците не плащат никакви вноски.

Въпреки това има притеснения от преместването и травматични спомени от земетресението – някои хора все още се страхуват и не искат да живеят на етаж, по-висок от първи. Други са свикнали с живота си и със средата в кварталите с контейнери, където има социални услуги, магазинчета, места за занаяти, психолози и социални работници.

Мелихат Йълмаз заедно с най-малката си дъщеря

Мелихат Йълмаз, която живее в нов дом заедно със съпруга си и четирите си деца е доволна от новия апартамент. Когато става земетресението, тя е бременна с най-малката си дъщеря, а семейството случайно се оказва на гости при роднини в село, където почти няма щети. Всички от фамилията ѝ оцеляват, но самата тя три месеца не смее да напусне селото от страх, че нещо може да се случи с нея и нероденото й дете. Двете ѝ дъщери играят на детската площадка в новия квартал, докато Мелихат ми разказва за живота си тук.

"Като цяло сме доволни, но има някои проблеми, свързани с транспорта до центъра на града. Все още не всички апартаменти имат обитатели и няма автобусна линия до града. Очаква се трудностите да бъдат отстранени до няколко месеца. Говорихме с общината и тя се опитва да работи за това, но сега не разполага със средства. Планира да го оправи към лятото. Транспортът тук е основният проблем, защото мястото никак не е близо до центъра", сподели Мелихат.

И докато в Адъяман работят за подобряване на новите квартали, то в Кахраманмараш новото строителство е редом с все още неразчистени руини. В още по-силно пострадалите от земетресението Хатай и Антакия неразчистените останки са повече от новите сгради. Цели улици с историческите стари сгради в Антакия стоят разрушени, а в Хатай погледът се губи в дългите редици с жилищни контейнери.

Сграда в Антакия, пострадала при земетресението през 2023 г.

"В момента тук има 204 квартала с контейнери. 173 хиляди души живеят в тях. Има също така и контейнери, които са независими и са по-често срещани в селските райони. В резултат на това общият брой на квартали с контейнери се увеличи, но общият брой на хората, които живеят в тях е 219 хиляди. Също така създадохме 9 нови болници след земетресението", обясни валията на провинция Хатай Мустафа Масатлъ на специална пресконференция по повод втората годишнина от бедствието. 

Той също подчерта, че се работи за здравината на новите сгради, правят се специални оценки на обектите с историческа и културна значимост, каквито има много в Хатай и Антакия. Според него хората в контейнери в провинцията ще могат да се преместят в нови жилища до края на годината – цел, която в началото на февруари изглежда трудно постижима. 

Само бъдещето ще покаже дали турското правителство ще успее да спази срока, който само си е поставило.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04