Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Русия се намира на етапа на антропологичната катастрофа"

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

„В оптимистичния за Путин вариант Тръмп го разбира и двамата се договарят. Става дума за ново прекрояване на света - нова Ялта“

| Интервю
Андрей Колесников
Снимка: Карнеги център Москва

Да воюва или да не воюва! Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин".

Окончателното решение ще зависи до голяма степен от това как ще потръгнат евентуалните преговори на Путин с американския президент Доналд Тръмп, твърди Колесников.

Според него, за да прекрати горещата фаза на войната в Украйна, президентът на Русия се нуждае от нова Ялтенска конференция с участието на Тръмп и на китайския лидер Си Цзинпин, преразпределяне на сферите на влияние, нова Желязна завеса и нова продължителна Студена война със Запада, която да гарантира оставането на Путин на власт.

Докато предишната Студена война се водеше между две общо взето рационални свръхсили в лицето на Съветския съюз и на Съединените щати, сега светът е заложник на трима непредвидими и опасни лидери: Путин, Тръмп и Си, пише в статията си руският политолог.

С Андрей Колесников разговаря Ангел Григоров:

- В публикувана наскоро ваша статия във Foreign Affairs пишете, че за Владимир Путин е еднакво опасно да продължи войната и да я прекрати. Защо?

- От една страна за трите години война Путин милитаризира цялата общетвено-икономическа система. Системата обаче работи. От друга страна сред населението се наблюдава умора от войната, включително сред онези, които подкрепят Путин. Има и проблеми в икономиката. Това е преди всичко инфлацията, предидвикана от огромните военни разходи.  

Икономическата ситуация няма да се подобрява, защото е налице структурно изкривянане. Прекалено голяма част от нея работи за войната. Гражданският сектор страда от високия основен лихвен процент на Централната банка. Основният лихвен процент обаче не може да бъде намален, защото инфлацията ще се увеличи още повече. А потребителската инфлация е много сериозна. Такова поскъпване не е имало от години.  

Значи войната трябва да приключва и икономиката да се връща към нормалното си състояние. Да се стимулира развитието на гражданския сектор, за да се чувстват хората добре и в никакъв случай да не си помислят, че вината за техните социално-икономически проблеми е на Путин. Бих нарекъл това дилемата на Путин. Той не би искал да прекрати войната, защото тя мобилизира населението и държи рейтинга му висок. От друга страна това не може да продължава безкрайно дълго и рейтингът му може да пострада, ако хората продължават да изпитват социално-икономически проблеми.  

- Тази седмица говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че замразяването на войната е неприемливо за Москва и Русия ще настоява за юридически обвързващи гаранции, които да не допуснат повторение на конфлкта. И все пак, готова ли е руската страна на някои отстъпки?

- При преговорите винаги има покачване на залозите. Отначало се предявават максимално възможните искания, а след това те могат да бъдат смекчени в хода на преговорите. И двете страни би трябвало да имат някакво поле за отстъпки. Руската страна, разбира се, ще иска това, което винаги е искала: отчитане на ситуацията на терен, т.е. каквото сме си завоювали си е наше, а е желателно да си вземем и всичко, което е записано в конституцията на Русия. Украйна трябва да е с неутрален статут, а Русия да получи юридически обвързващи гаранции, макар че никой не знае за какво всъщност става дума.
Украйна също има своите интереси. Дори да се съгласи да отстъпи на Русия окупираните територии или определянето на статута им да бъде отложено с 10-15 години. Такива идеи се обсъждат отдавна. Украйна се нуждае от гаранции за сигурността си от страна на международната общност или Запада.

Какви могат да бъдат тези гаранции? Членство в НАТО? Путин няма да се съгласи. Западни войски по линията на съприкосновение? И това няма да му хареса. Войски на ООН? Трябва да се обсъжда от кои държави ще са миротворците. Все трудни въпроси, които обаче подлежат на обсъждане.  

- Какво му е нужно на Путин, за да обяви победа? Или той може да обяви победа по всяко време, независимо от обективните резултати?

- Какво му е нужно на Путин? Той наистина може да представи пред населението като победа и като мир всяко свое действиие и всеки резултат. В дадения случай мирът е равен на победа, а победата на мир. Плюс териториалните придобивки и обясненията, че сме се утвърдили, че сме самостоятелни и суверенни и продължаваме хибридната война срещу Запада. Това е нашата обща стратегическа цел. Това всъщност е нова Студена война.  

Струва ми се, че Путин би се задоволил с нова Студена война, при която линията на съприкосновение се превръща в желязна завеса. Логиката е следната: това е мое, най-накрая разбрахте, че аз имам сфера на интереси и сфера на влияние и това е "руският свят". А онова е ваше. Не ми трябват вашата Западна Украйна, Полша, балтийските страни, Финландия и т.н. Оставете ми обаче това, което си е мое! Аз си имам собствена империя и представа докъде се простират владенията й.  

В оптимистичния вариант за Путин Тръмп го разбира и двамата се договарят. Всъщност става дума за ново прекрояване на света или, образно казано, за нова Ялта. Путин, Тръмп и Си Цзинпин си разделят света и Путин се чувства като един от великите лидери на трите велики държави.  

Струва ми се, че такъв мир напълно устройва Путин. Ако не искате такъв мир, ще продължим да воюваме. И не е ясно как ще приключи всичко това за вас. Ядрената заплаха ще остане и всичко ще бъде по-лошо, което всъщност е истина. Според мен няма да има справедлив мир. Възможен е някакъв мир, при който просто ще престанат да загиват хора и от двете страни.  

- Студената война ли е това, което Владимир Путин може да предложи на Русия и руснаците след евентуалното приключване на горещата фаза на конфликта в Украйна?

- Да, Путин може да предложи вместо гореща война, която започна да омръзва и да изчерпва ресурса си, Студена война. Продължителна и оправдаваща ожесточаването на режима и различните репресивни мерки вътре в страната. Това също е част от хибридната война срещу Запада. Битката срещу гражданското общество в Русия няма да спре.

- На 24 февруари февруари ще отбележим третата година от началото на войната, която Русия започна срещу Украйна. Какво спечели и какво загуби Русия през тези три години?

- Русия безспорно претърпя тежко поражение. Имам предвид не военния аспект, а антропологичния. Русия беше горе-долу нормално развиваща се държава. Да, авторитарна, с ликвидирана демокрация, но с добре развита пазарна икономика и модернизирано общество. Въпреки авторитаризма, тази страна можеше да се развива мирно и да не се превръща в заплаха за света. След като Русия престана да бъде мирна, много постижения от предищните години и дори десетилетия просто бяха ликвидирани.  

Възникна държава, където насилието, омразата към другия, доносите и подозрителността се превърнаха в социална норма. Тази страна се намира на етапа на антропологичната катастрофа. Може би ще успеем да я преодолеем бързо или бавно, когато всичко това приключи. Не е ясно обаче кога ще приключи. 25 години живяхме в авторитаризъм. Сега живеем в още по-строг режим, където инициативата, гражданското съзнание и отговорността се потискат. Това е крайно неефективна форма на съществуване.  

От гледна точка на глобалните процеси - възраждането на ултра консерватизма, появата на такива лидери като Доналд Тръмп и възможността в някои европейски страни също да дойдат на власт крайно десни лидери - световната политическа система се намира в криза. Импулсът, който даде Путин през февруари 2022 г., е много разрушителен не само за Русия, но, за съжаление и за целия свят. Така че няма абсолютно нищо оптимистично.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Посрещане на затворници, които излизат от автобус на Червения кръст, след като са били освободени от израелски затвор, 8 февруари 2025 г.

Израел започна да освобождава палестински затворници

Израел започна да освобождава палестински затворници в замяна на пускането на трима заложници от "Хамас" днес, предаде БТА. Това е поредната такава размяна в съответствие със споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, което влезе в сила миналия месец. Репортери на Асошиейтед прес са видяли как автобус, в който бяха качени..

публикувано на 08.02.25 в 14:07

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: 18 милиарда теменужки в Дупката

Бойко Борисов:  …Ако я нямаше дупката в бюджета, найш колко лесно щеше да се е приел бюджетът!... Дупката я знаете - 18 милиарда!” *** Тези от нас, които ни е брулил повечко животът, имахме късмета да натрупаме лирически опит през романтичното десетилетие на 90-те години. И живелите по онуй време сигурно си спомнят колко беден беше..

публикувано на 08.02.25 в 13:55
МВР - Монтана

Полицията в Монтана е задържала трима души за притежание на наркотици

19-годишен жител на Монтана е задържан в ареста на местното районно управление за притежание на наркотици. Още двама са прекарали нощта зад решетките, след като в колата им униформените открили канабис. След получена оперативна информация за притежаване на наркотици вчера към 17 часа полицаите спрели за проверка лека кола на кръстовището на..

публикувано на 08.02.25 в 13:54

Агенцията по безопасност на храните затвори магазин във Враца

Областната дирекция по безопасност на храните - Враца преустанови дейността на магазин в града, извършвал производствена дейност без регистрация. Проверката е извършена след подаден сигнал от граждани, съобщиха от Българската агенция по безопасността на храните (БАБХ).  В резултат на проверката са възбранени и насочени за унищожаване общо 630..

публикувано на 08.02.25 в 13:04
Дейвид Лами

Лами: Плановете за съкращения в бюджета за международна помощ на САЩ може да са голяма стратегическа грешка

Плановете на Доналд Тръмп да направи драстични съкращения в бюджета за международна помощ на Съединените щати може да са "голяма стратегическа грешка", която позволява на Китай да се намеси и да засили глобалното си влияние, коментира британският външен министър Дейвид Лами в интервю за "Гардиън". Дейвид Лами предупреди, че собственият опит на..

публикувано на 08.02.25 в 12:55

Трима израелски заложници бяха освободени от "Хамас"

Пред много камери и след като бяха интервюирани от маскиран представител на групировката, заложниците бяха предадени на Червения кръст, в селището Дир ал Бадах, в Северна Газа. Случващото се там беше наблюдавано на живо и аплодирано от близки на заложниците и още стотици израелци събрали се в центъра на Тел Авив. На събитието в Газа освен..

публикувано на 08.02.25 в 12:48
Калоян Паргов

Какви са очакванията преди пленума на БСП?

Националният съвет на БСП се събра на пленум седмица преди провеждането на 51-вия конгрес на партията. Основна тема на заседанието се очаква да бъде организацията на висшия партиен форум. Конгресът трябва да се проведе следващата събота и неделя. Днес ще бъде засегната и темата за изборните документи за форума. Дора Янкова коментира за БНР..

публикувано на 08.02.25 в 12:30