Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината





Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като абат Фроло.


Защо още от премиерата си на 16-и септември 1998 г. в Париж френският мюзикъл “Парижката Света Богородица“ пълни залите с публика? Защо още през първата година продукцията поставя рекорд за продажба на билети и така влиза в Книгата за рекорди на Гинес? Защо вече повече от 25 г. гастролира с огромен успех по цял свят? Защото е страхотно съчетание на резониращ в душата на всеки сюжет, великолепна запомняща се музика и изключително атрактивен спектакъл.

Френско-канадският поет и автор на текстове на поп песни Люк Пламондон създава либретото по едноименния роман на Виктор Юго, издаден през 1831 г. В предговора писателят припомня надписа, който е видял “в тъмен ъгъл на една от кулите на катедралата, гравиран с главни гръцки букви “АНАНКЕ“ /богинята на съдбата/. Виктор Юго избира да го преведе “фаталност“ и това го вдъхновява да напише романа. А в него, като в древногръцка драма, има всичко, което завладява и съзнанието, и несъзнаваното – събирателен образ на жената – доброто момиче и опасната омагьосваща изкусителка, събирателен образ на мъжа – поетът, героят, бащата и чудовището. Има любов и отхвърляне, власт и ранимост, благородство и подлост. Всеки в публиката ще се развълнува, ще се припознае в някого или нещо от героите.

Музиката, написана от италианско-френският певец и композитор Рикардо Кочанте, е най-доброто съчетание на традицията на френския шансон и италианската песен. Освен емблематичната “Belle“, обявена за най-добрата френска песен на ХХ век, още няколко са истински хитове, които с дни продължават да звучат в главата ти. Изпълнителите в продукцията, която гастролира още от 1999 г. по света в оригиналния вариант и от 2016 г. в негова възстановка, са изключително добри. Сред тях, както вече отбелязах, е Даниел Лавоа от оригиналния състав от 1998 г. и тези български зрители, които са го гледали или предстои да го гледат, са истински щастливци. В спектакъла, на който аз присъствах, беше другият изпълнител в ролята на абат Фроло – Лоран Морен, който също е много добър, но все пак разочарова с това, че не е Даниел Лавоа.

В ролята на младата изключително красива циганка, която танцува пред катедралата – Есмералда, беше албанската певица Елхайда Дани. Тя пее от 4-годишна, печели “Star Academy“ в Албания през 2009, а през 2013 става “Гласът на Италия“, като член на отбора на Рикардо Кочанте. Разбирате, че е подготвена по най-добрия начин за ролята на Есмералда, която изпълнява завладяващо! Италианският певец Джанмарко Шиарети също е незабравим в ролята на Гренгоар. Музикално-театралната му кариера започва на 18-годишна възраст в друг мюзикъл на Рикардо Кочанте – “Жулиета и Ромео“. След това играе главната роля в “Тарзан“ на Фил Колинс в Хамбург и Щутгарт, Че в “Евита“ на А. Л. Уебър в Лондон и Торино. Участва в “Уестсайдска история“ на Бърнстейн в Роял Албърт Хол паралелно с турнетата с “Парижката Света Богородица“ в ролята на капитана от Кралската гвардия Феб. Като Гренгоар беше много убедителен и много близо до легендарния изпълнител в оригиналния състав Бруно Пелетие, а с внушителната си физика мисля, че е и най-подходящият Феб. Много, много ми хареса и канадският певец Филип Трембле в ролята на Квазимодо – завладяващ глас и артистична игра.

Най-силно, незабравимо впечатление прави виртуозната хореография на знаменития швейцарски балетист, фигурист и хореограф Мартино Мюлер и великолепното й изпълнение от 16 балетисти и акробати. Ако не сте гледали записа от 1998 г. в youtube, вижте го и ще придобиете представа, но имайте предвид, че сега и на живо ансамбловите сцени са още по-зашеметяващи. Мисля, че всеки, който се интересува от съвременен танц, трябва да гледа “Парижката Света Богородица“! Ако някой е скептичен, само ще отбележа, че Мартино Мюлер прави хореографии за балета на Карлсруе, Лионската опера, Берлинската опера, Хърватския национален балет, Щутгартския балет, балетните трупи на театрите в Гьотеборг, Базел, Берн, Люцерн и Израелската опера. За “Парижката Света Богородица“ е удостоен с Канадската театрална награда за най-добра хореография за мюзикъл.

И още нещо допринесе за великолепното преживяване в зала 1 на НДК. На финалните поклони на сцената излезе самият композитор Рикардо Кочанте. След като представи и благодари на колегите си от постановъчния и артистичния екип, той каза: “В трудните, лоши времена, в които живеем, бих искал да отправя към вас дълбоко послание на надежда, приятелство и любов!“ Рикардо Кочанте сподели с българската публика, че приема своята творба “Парижката Света Богородица“ не като мюзикъл, а като опера и запя от сцената. След това и Джанмарко Шиарети запя отново емблематичната първа песен и това е моментът, в който на всички турнета запява цялата зала.

Звездата на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова написа в социалната мрежа facebook: “Прекрасен спектакъл! Много зрелищен и докосващ!“

В отговор на въпроса “Хареса ли Ви спектакълът“ зрителка възкликна: “Много, много, много! Беше прекрасно! Цял ден получавам изненади. Не знаех, че Рикардо Кочанте ще говори - просто беше уникално! После най-голямата изненада беше, че примата е албанка. Аз също съм албанка и си казвам: “Господ ме обича, защото най-добрата ми приятелка ми подари това изключително удоволствие!“

“Много зареждащо и приятно! Пренесохме се в света на Виктор Юго с този спектакъл. За мен номер 1 в изпълнението беше Квазимодо – и ролята, и изпълнението! Публиката беше много подкрепяща артистите, много въодушевени бяха всички. Много хубав спектакъл! Заслужава си човек да отдели време и средства да го посети“ сподели зрителката, която спечели билети в томболата на предаването “Каста дива“.

“Всички пеят прекрасно! Като сравнявам със записа на спектакъла от 1998 г., който знам наизуст, не мога да кажа, че има нещо, което не е така, както съм свикнала и ми е любимо да гледам и да слушам… Много съм доволна! Както казах на осемте приятелки, заедно с които бяхме на спектакъла, бих останала и за следващото представление. Дори, ако можех, бих гледала всички останали представления от това гостуване! Толкова е зареждащо, толкова е вълнуващо! Разбира се, на финала винаги се разплаквам… Такова изживяване! Колкото и да го гледам в youtube, на живо просто е съвсем различно“ каза пред микрофона на предаването “Каста дива“ зрителка, която е един от най-запалените фенове на мюзикъла “Парижката Света Богородица“.

В звуковите файлове чуйте целите изказвания на зрителките.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26