Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Ганев: Западният свят се раздели в поставянето на зелени цели

"Поставянето на зелени цели означава по-големи разходи, което е удар по конкурентноспособността"

| Интервю
Петър Ганев
Снимка: БТА

Европа води световната надпревара в поставянето на зелени цели. След промяната на политиката в САЩ обаче става все по-трудно. Едно е, когато Западният свят, развитите страни, поставят зелени цели и се опитват да ги следват. Друго е, когато и Западният свят се раздели и остане само Европа.

Този коментар направи пред БНР икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. ИПИ е представил доклад, посветен на реформите в енергетиката и политиките за климата в Европа в условия на глобална надпревара.

По думите му, поставянето на зелени цели означава по-големи разходи, което пък е удар по конкурентноспособността.

"Европа трябва да намери подход към решаването на зеления въпрос по начин, който ѝ позволява да бъде конкурентноспособна."

Не може да очакваме, че цялата тази политика по посока на зеления преход ще изчезне. Дори най-крайните защитници на свободния пазар не говорят за зачертаване на зелената политика, поясни икономистът в предаването "Хоризонт до обед".

В определен сектор или определени домакинства може да има таргетирани мерки - насочена политика, подобно на социалната, там, където тази цена наистина създава проблем, подчерта Ганев относно субсидирането на бизнеса за цената на тока.

Заради политическата нестабилност е била направена отворена програма за всички над определен праг на цените на електроенергията, без значение дали става дума за баничарница или за най-голямата рафинерия, изтъкна той.

Има много технологични начини да се намалят емисиите. Въпросът е системата да дава равен старт на всяка от технологиите. Не ние през политика – европейска или наша, да посочваме вятъра или слънцето, отбеляза Петър Ганев.

Нашата енергетика винаги е била наситена с корупционни скандали, злоупотреби, влияние и опити за влияние. Това е един от секторите с много големи финансови потоци, заяви експертът. Според него на този фон пробитите институции съдействат за реализирането на корупцията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..

публикувано на 02.04.25 в 22:19

БАИ: Инвестиции за над 2,5 млрд. евро са влезли в българската икономика през 2024 г.

Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места.  От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..

публикувано на 02.04.25 в 22:11
Турският външен министър Хакан Фидан.

Турският външен министър е на посещение във Франция

Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..

публикувано на 02.04.25 в 21:59
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Италия иска да се избегне търговска война заради митата на хранителните продукти в САЩ

Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на  САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президентът на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването с наградата Maestro dell'arte della cucina italiana (Майстор в изкуството на италианската кухня). Церемонията се състоя в палата "Киджи"..

публикувано на 02.04.25 в 21:48

Рухна част от стената на Небет тебе в Пловдив

Част от подпорна стена в източната част на Небет тепе се е срутила най-вероятно вследствие на дъждовете през последните дни - съобщи в профила си във "Фейсбук" кметът на Пловдив Костадин Димитров.  "Тя не попада в обхвата на проекта за реконструкция на археологическия комплекс. Направихме оглед с кмета на район “Централен” Георги Стаменов...

публикувано на 02.04.25 в 21:39

Здравните власти в Газа съобщават за нарастващ брой на жертвите

Петнадесет дни след възобновяването на войната в Газа броят на жертвите там надвиши хиляда, съобщиха местните здравни служби, цитирани от "Ройтерс".. Само днес при въздушни атаки, включително срещу клиника на ООН, са загинали най-малко 60 души. Израелските войски навлязоха в коридора между градовете Рафах и Хан Юнис с намерението да установят трайна..

публикувано на 02.04.25 в 20:56

Руски стратегически бомбардировач Ту-22М3 се е разбил в Сибир

Руски стратегически бомбардировач Ту-22М3 се разби днес в Иркутска област в Сибир, предаде "Ройтерс", като се позова на руски агенции. По предварителна информация причината за катастрофата е техническа неизправност, посочва ТАСС. Един от летците е загинал, съобщи руското министерство на отбраната. "На 2 април 2025 г., при изпълнение на..

публикувано на 02.04.25 в 20:43