"Няма по-специален етап от живота ни от ранното детско развитие. Ние не си спомняме какво се случва през първите две години, но мозъкът е толкова зает да се развива, да създаде солидна основа за в бъдеще – и точно този период е критичен."
Това обясни в интервю за БНР Снежана Радева, директор на програмата "Ранно детско развитие" в УНИЦЕФ.
Имаме около 50 000 раждания годишно, а от тях над 7000 деца имат проблеми в развитието. За около 10-15% от децата не се случва типичното развитие, което очакваме, а това носи огромно натоварване на родителите. Затова е важно да има програми като "Заедно от началото", от която става част и Васко, посочи тя.
Програмата за ранна детска интервенция засега работи в Нова Загора и Хасково. Целта е първо затрудненията в развитието да се идентифицират рано, защото при част от децата това не е толкова видимо. Ядрото на програмата са специалистите, които не правят терапия, а работят със семейството. Третият елемент е възможността детето да се включи в услуга за ранно образование и грижа – ясла и детска градина.
"Програмата дава изключителни резултати – това един родител да има предвидимост, да има усещането, че знае как да подкрепя детето си. Част от медицинските състояния няма как да бъдат преодолени, но това детето да е самостоятелно, да говори, да казва на майка си, че това е тя, да може да се включи в детска градина – това е безценно. Много голяма част от затрудненията в развитието могат да бъдат преодолени именно в този критичен прозорец и детето до голяма част да развие своя потенциал", изтъкна Радева.
Важно е да има добро споделено разбиране – както у родителите на деца, които имат някакви затруднения - че те не са виновни за състоянието им, така и сред родителите на тези деца, които ще бъдат "ощипани" от дете със специални потребности, коментира Снежана Радева в предаването "Хоризонт до обед".
Тя цитира проучване, според което една част от родителите на деца с типично развитие се притесняват от децата със СОП, а друга част ги смятат за "дефектни", което е притеснителен сигнал.
Програмата на УНИЦЕФ ще бъде разширена в други общини, увери тя. По думите ѝ, чрез дарения програмата ще може да се разгърне на повече места.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..