"Преди няколко седмици бяха обявени 500 милиарда евро инвестиции в ИИ от другата страна на океана, но те ще трябва да построят реактори или друг капацитет, за да осигурят електричество. А ние миналата година сме изнесли 90 теравата електричество. Това е скритата сила на Франция, която ще ни позволи да ускорим центровете си за данни. Ще можем да тренираме моделите си и да изграждаме още повече."
Александра Пшегалинска - доцент по мениджмънт и изкуствен интелект и заместник-ректор в университета "Козмински" във Варшава коментира:
"Франция е сред малкото страни, който са разработили свой собствен голям модел с отворен код за ИИ с името "Мистрал", който е в помощ на много фирми. Може да го сравним с американския Chat GPT и китайския DeepSeek. Дори Полша има три модела за ИИ, Германия също има свой модел, но те са по-малки от предлаганите от Китай и САЩ. Ако искаме да сме конкурентоспособни в тази сфера трябва да играем като отбор. Франция и Германия сами не могат да се състезават със САЩ и Китай, трябва да е Европа като цяло."
Европейският съюз не иска да бъде лидер единствено в регулацията на изкуствения иннтелект, който може да бъде използван като инструмент за съживяване на европейската икономика, стана ясно от речта на председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен:
"Твърде често чувам, че Европа е закъсняла за състезанието, че САЩ или Китай вече са напред. Не съм съгласна, защото надпреварата въобще не е приключила. Истината е, че сме едва в началото. Днес обявявам, че ще увеличим средствата за нашата най-нова инициатива за ИИ с 50 милиарда евро до общо 200 милиарда евро за инвестиции в тази сфера в Европа. Акцентът ще са приложенията в индустрията и системи от решаващо значение. Това ще бъде най-голямото публично-частно партньорство в света за развитието на надежден ИИ. Искаме да ускорим иновациите. Европа разполага с някои от най-бързите обществени суперкомпютри. Сега ги поставяме в услуга на най-добрите стартъпи и учени, за да могат те да създадат ИИ, от който се нуждаем. Те могат да тестват и да тренират моделите си на нашите суперкомпютри."
13 процента от европейските фирми са интегрирали изкуствения интелект в работата си, което според експерти е твърде ниско ниво.
САЩ и Великобритания не подписаха дипломатическата декларация, с която форумът беше закрит. В документа се изисква работа в посока "приобщаващ и устойчив изкуствен интелект".
На срещата в Париж беше първата реч в международен план на Джей ди Ванс, след като пое поста американски вицепрезидент.
"Враждебни чуждестранни сили превърнаха ИИ в оръжие, за да пренаписват историята, да наблюдават потребителите и да налагат цензура. Някои авторитарни режими откраднаха и използваха ИИ, за да подобрят военните си способности, разузнаването си и системите за наблюдение, както и за да крадат чужди данни и да създават пропаганда, за да подкоповат националната сигурност на други страни. Искам да съм ясен: тази администрация ще възпрепятства подобни действия. Ще опазим американският ИИ и технологиите за чипове от кражба и злоупотреба, ще работим със съюзниците ни и партньорите ни, за да укрепим и увеличим тези защити."
Американският президент Доналд Тръмп изглежда твърдо решен да спечели глобалната надпревара в сферата ограничавайки регулациите и подкрепяйки големите инвестиции. Междувременно, появата на китайския модел DeepSeek ясно показа, че и други региони имат способностите да напреднат. Тази седмица Саудитска Арабия обяви инвестиция от 5 милиарда долара за изграждането на център за данни за ИИ в своя "умен" град на бъдещето, наречен "Неом".
"Едно от вълнуващите неща на тази среща е, че фокусът е в по-силна степен върху възможностите на изкуствения интелект в допълнение към осмислянето на рисковете и реулациите и сложните им аспекти. Твърде често разговорите касаят рисковете, но вниманието трябва да се насочи и към възможностите, които ще са от полза за хората, например в науката и икономиката", заяви на форума в Париж Джеймс Маника - старши вицепрезидент по изследванията в компанията за изкуствен интелект на "Гугъл" DeepMind. А нейният главен изпълнителен директор и носител на миналогодишната Нобелова награда за химия - Демис Хасабис, предупреди, че човешкото общество трябва да се подготви за момента, в който изкуственият интелект ще достигне човешките способности, т.нар. изкуствен общ интелект (AGI). Хасабис очаква това да бъде факт в следващите около пет години: "Важно е изкуственият интелект да бъде регулиран, но това да стане по правилния начин. А това е трудно, когато тази технология не се разбира напълно и се променя бързо. Необходимо е межднародно сътрудничество, защото изкуственият интелект ще засегне всички държави, целия свят."
На подобни срещи гръмки политически заявки не липсват, но след тях Европа трябва освен да каже, и реално да докаже, че не е в технологичен упадък.
Снимки: Ройтерс
За четвърта поредна година Ямбол е домакин на Националния ученически фестивал по утринна гимнастика, който ще се проведе днес в линейния парк на града. Участие са заявили над 50 училищни отбора от всички краища на страната. Стотици ученици ще се включат и тази година във фестивала по утринна гимнастика, който е част от спортния..
Очаква се днес известният британски водещ на спортни предавания Гари Линекер да обяви, че ще напусне Би Би Си след разразилия се спор по повод на негова антисемитска публикация в социалните медии. Таблоидът „Сън“ първи съобщи, че бившият английски нападател няма да е водещ на отразяването на Световното първенство през 2026 г. за корпорацията. "Скай..
Kметът на Варшава, центристът Рафал Тшасковски, води на първия тур на президентските избори в Полша, показва екзитпол - резултат, който, ако се потвърди, би могъл да затвърди проевропейския курс, начертан от правителството, предаде "Ройтерс" Според екзитпола Тшасковски от управляващата "Гражданска коалиция" е получил 30,8% от гласовете...
Независимият кандидат на президентския балотаж в Румъния Никушор Дан, който е кмет на Букурещ, получава 54,9% от гласовете, а кандидатът на "Алианс за обединение на румънците" (АОР) Джордже Симион печели доверието на 45,1% от гласоподавателите. Румъния гласува на балотаж за президент Това се твърди в екзитпол на агенция AVANGARDE...
Румънските власти видяха руска намеса в днешните президентски избори в Румъния. Налице е наплив от "фалшиви новини в "Телеграм" и други социални платформи", създадени, за "да повлияят на избирателния процес". Отново виждаме "белезите на руската намеса", констатира в Х говорител на румънското външно министерство. Публикацията дойде след като основателят..
Френско градче влезе в книгата на рекордите Гинес, като успя да събере по улиците си над 3000 ентусиасти, дегизирани като смърфове. Предишният рекорд на героите от легендарното анимационно филмче е отбелязан през 2019 г. в Германия. Във Франция уличните демонстрации са ежедневие, но винаги има с какво да изненадат. Този уикенд френското градче..
Съединените щати искат да решат спора за ядрената програма на Иран по дипломатически път, заяви Стив Уиткоф - специален пратеник на президента Доналд Тръмп за Близкия изток. "Имаме една много ясна червена линия и тя е обогатяването. Не можем да допуснем способност на иранците да обогатяват уран дори само на 1 процент. Отправихме предложение на иранците..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..