Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3% дефицит в бюджета е постижим, смята финансистът

Борис Петров за бойкота на веригите: Проблемът е в институциите, регулиращи конкуренцията

Според него бойкотът е бил повече пиар акция

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

"Вероятно конкуренцията по веригата на доставки не работи достатъчно ефективно. Работа на регулатора е да идентифицира проблемите и да ги представи пред обществото".

Това е мнението на финансиста Борис Петров. Пред БНР той коментира вчерашния бойкот на големите търговски вериги, който според него, вероятно ще има някакъв ефект върху оборота им, но:

"Бойкотът на големите вериги е повече пиар акция, особено когато тя е под водачеството на определени политически личности, които според мен влизат в една предизборна кампания за някакви обществени позиции".

Визирайки Мая Манолова, Петров допълни: 

"Това не е първата акция, която тя подема. Просто стана навик да се използва обществото и някакви текущи въпроси, за да се обязди вълната и те да бъдат на нейния връх. Това ще има еднократно значение и едва ли ще реши проблема с цените". 
"Търговията на дребно е в последната фаза на тази верига на доставка. Цените се образуват по цялата верига. Тя има поне 6 степени, докато стигне до крайния потребител", обясни финансистът в предаването "Преди всички" и изказа мнението си: 

"Хубаво би било нашите органи по защита на конкуренцията да започнат малко по-детайлно да анализират цялата тази верига. Законодателството, което е унифицирано в целия ЕС, е достатъчно ясно и дава достатъчно права и възможности на регулаторите за намеса". 
Борис Петров напомни времето на Жан Виденов и изтъкна, че подобни мерки с налагане на ценови тавани водят до дефицити, защото производителите намират алтернативни пазари. 

"Не можем да спрем тенденциите България да бъде част от глобалната верига на доставки, където цените се определят глобално според търсенето и предлагането", категоричен бе той. 

"Големите вериги имат едно голямо предимство пред малките магазини - мащаба на тяхната дейност. Това им дава възможност те директно да договарят по-атрактивни цени с доставчиците, включително с доставчици от чужбина за вноса на бързо развалящи се хранителни продукти. Това дава възможност те бързо да ги пласират и съответно са много важен регулатор на пазара за тези продукти", коментира Петров. 

Когато сравняваме цените, трябва да отчитаме и фактора качество, смята той. Според него проблемът е в институциите, които трябва да регулират конкуренцията:

"Институцията, която отговаря за конкуренцията, няма воля, защото е изтекъл мандатът на съответните лица, които я ръководят. Те са в процес на предизборна кампания. Това е една от причините тези органи да са парализирани". 

По думите му цените ни са сравними с тези в Европа. Имаме цени, които са доста по-ниски, отчете той и добави, че имаме ценово предимство в някои сегменти. 

Финансистът коментира и въпроса с държавния бюджет за тази година:

"Увеличаването на данъците ще означава увеличаване на цените. Тук сме в една дихотомия и трябва да изберем по-разумната стъпка. А тя е да не увеличаваме разходите за заплати с пъти повече от процента на инфлация", изказа мнението си той. 

Според него 3% дефицит е постижим. Борис Петров е оптимист, че такъв бюджет ще мине през НС безболезнено. 

Цялото интервю на Диана Дончева с Борис Петров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Карни

Остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп

Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп.  "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..

публикувано на 03.04.25 в 05:23
Никос Христодулидис

Никос Христодулидис ще опита да привлече американски инвестиции в Кипър

Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната.  Целта на започващото посещение е популяризирането на..

публикувано на 03.04.25 в 04:43
Киър Стармър

Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова

Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..

публикувано на 03.04.25 в 04:24

"Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49%

Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си.  На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..

публикувано на 03.04.25 в 00:56

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..

публикувано на 02.04.25 в 22:19

БАИ: Инвестиции за над 2,5 млрд. евро са влезли в икономиката ни през 2024 г.

Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова.  Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места.  От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..

публикувано на 02.04.25 в 22:11
Турският външен министър Хакан Фидан.

Турският външен министър е на посещение във Франция

Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..

публикувано на 02.04.25 в 21:59