Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не можем да кажем, че това е течение от прозореца на международното положение"

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: В стила на бандитската романтика

"В бандитската полит-романтика сме изпреварили Тръмп и Съединените щати с десетилетия"

| Коментар
Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

Кирил Петков: Байрам въобще не ме интересува. Той е един простак. Но това, което казах на г-н Пеевски, е че е Джаба. Това е метафора. Ако си спомняте - Джаба е шефът на Мафията в “Междузвездни войни”. И някой трябва да му го каже в лицето. 

***

Публичното общуване у нас става изкуство с все по-занижени критерии за значимост, етика и естетика.

Най-разпространеният риторичен похват е - да се възмущаваш от грубия език на опонента, употребявайки живописни грубости. Тошко Йорданов например е богът на тия езикови дреболии по касапски.

Това е стилът - ти що псуваш бе, твойта кожа! Тоест, малко ще го опоетизираме, за да стане по-докосващо. Маниерът на публично общуване у нас е нещо такова: Абе ти защо псуваш бе, твойта вяра, твойта севда, твойто мило и драго аз да поругая, в червата мръсни да поругая, дявол черен, космат и безобразен е твоята стринка чичова, ненагледна.

Момент от конфликта с участието на Кирил Петков и Байрам Байрам. Вляво е Делян Пеевски. Снимка: БТА

Или пък: Ти кого заплашваш бе, наркоманче недопустимо, ей сега пред вас ще дойдат три джипа прокурори да те питат, уважаваш ли Закона или не ме уважаваш! А как си със здравето, с нервите, пазиш ли ги? Айде по-добре още сега се извини – извинисебе! - да не се извиняваш после пред камера и в друго положение. Ще ревеш като булка на свети Валентин - зарязана, преди дори да я прелъстят!

Такива шокиращи речефакти се произнасят в парламента и това е изключително дехуманизираща заплаха-проклятие - ще плачеш като булка пред зарязване, даже без прелъстяване!

Да не дава Господ, да не чуят архангелите! Дори не можем да кажем, че това е някакво течение от прозореца на международното положение. Някои народи ще рекат - ами ни не бяхме такива простаци, ама се подведохме. То сега нали Доналд Тръмп стана шеф на новите традиционни ценности. В новото време и новия световен ред вече е препоръчително да се изразяваш по-така гангстерски, в стила на бандитската романтика.

При нас в България това не е вторично и привнесено. То е дори самородно явление още от 90-те години, когато най-престижната професия в Източна Европа беше мутро-бандитизмът. А един по-способен индивид, произлязъл от тези среди, стана първо Шериф на народа, а после и най-дълго управлявалият в демократични условия държавен авторитет. На бандитски език “авторитет” означава тартор, главатар на Организирана престъпна група.

Илон Мъск и Доналд Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом  Снимка: БТА

В бандитската полит-романтика ние сме изпреварили Тръмп и Съединените щати с десетилетия. Ний когато сме удивили света с чаровен бандит на руля, Тръмп още е въртял далавери с фалити на бизнес-компаниите си.

В стила на бандитската романтика Тръмп сега играе с някаква дупка в бюджета на САЩ. И аз като поет романтик просто отмалявам от фантазията - каква ли гигантическа далавера би бил фалитът на САЩ. Това се равнява на минимум 60 изгърмели КТБ-та и 700 чекмеджета. Разтреперих се от страст като багерист, на който му е излязъл късметът навръх Трифон Зарезан.

В стила на бандитската романтика също така израз на мъжка доминация е да си хиперболизираш скута и да кажеш: ей тука в тоя скут ми излезе късметът с Конституцията, тя ми е пяла на ушенце люлчини песни за Домова книга, върховенство на щастието, богатството и волята ми.

И понеже стигнахме до чувствената част, тук рязко обобщаваме темата за романтиката и бандитизма в празника на влюбените и зарязаните:

Водете ме веднага в “Пирогов”

Душата ми - умираща хиена,

копнее за фалити и любов

с печалба яка и несподелена.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Солени глоби в Гърция: без стойка за телефон на предното стълко

Прилагането на новия Кодекс за движението по пътищата в Гърция налага глоби за някои дори странни навици на шофьорите, които се считат за нарушения. Забранено е шофьорът да носи дебело яке, защото се предполага, че се ограничава бързата реакция. Всички пакети и чанти трябва да бъдат поставени в багажника.Пазарска чанта на задната седалка, ако не..

публикувано на 12.10.25 в 01:34

Сблъсъци и арести по време на пропалестинска демонстрация в Лондон

Десетки хиляди пропалестински демонстранти се събраха в центъра на Лондон ден след влизането в сила на прекратяване на огъня между Израел и “Хамас” в Газа. Имаше и контрапротест и се стигна до сблъсъци и арести. Демонстрацията, организирана от “Кампния за солидарност с Палестина“, започна по крайбрежната алея "Виктория", след което участниците се..

публикувано на 12.10.25 в 01:15

Мъж загина при пътен инцидент на разклона от Благоевград за селата Бучино и Бело поле

Мъж на 21 години е загинал вчера при пътен инцидент на разклона на пътя от Благоевград за селата Бучино и Бело поле. Това съобщиха от пресцентъра на полицията в областния град.  Автомобилът се е движел в посока от село Долно Българчево към село Бело поле и е излязъл извън платното за движение, като се е преобърнал няколко пъти. В резултат на инцидента..

публикувано на 12.10.25 в 01:09
Архиепископ Йероним II на Атина и цяла Гърция, архив.

Главата на гръцката църква предупреди за тежки последици от демографската криза

Главата на гръцката църква епископът на Атина и цяла Гърция Йероним предупреди властите да се вземат мерки и да се въведе стратегия по овладяване на демографската криза. "Демографската криза става опасна дори за физическото оцеляване на нацията. Необходима е страгия за години напред", подчерта архиепископът на заседание на Светия синод. "Концентрирането..

публикувано на 12.10.25 в 01:05

В Копиловци отбелязаха 150 години от рождението на автора на марша "Весели в боя"

150 години от рождението на композитора Камен Луков отбелязаха в родното му село Копиловци. Капитан Луков е български офицер, диригент, композитор и учител. Участник е в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Събитието събра след 50 години за първи път наследници на маестрото. От България това бяха Мирослав Аначков и неговата..

публикувано на 12.10.25 в 00:49
Сградата на парламента на пл. „Народно събрание“ 2 беше осветена в зелена светлина

Десетки сгради в цялата страна бяха осветени в зелено в подкрепа на донорството

Десетки сгради в цялата страна бяха осветени в зелено в подкрепа на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Сред тях сградата на Народното събрание в столицата, фасадите на общините в Търговище, Смолян, Сливен, ДКЦ 1 в Добрич, на различни сгради в Разград и Варна. В цветa на донорството и трансплантацията - зелено, беше..

публикувано на 11.10.25 в 23:51
Християн Мицкоски

Премиерът на РСМ призова за спазване на правата на "македонския народ в Западна България"

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски определи като "червена линия" за Скопие спазването на правата на цитирам "македонския народ в Западна България, който да има свой представител в съвета за малцинствата към българското правителство". Претенцията към София Мицковски обяви по време на тържество в Прилеп по повод Деня на народното въстание -..

публикувано на 11.10.25 в 22:55