Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Стойков: Нужен е анализ на неремонтираните студентски общежития

В страната има над 150 общежития и повече от половината не са ремонтирани

| Интервю
Ангел Стойков

Нашата работа е да направим анализ, за да се пресметнат нужните средства и да се продължи тази програма с ремонтите на студентски общежития, заяви в интервю пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС).

"С МОН коментирахме, че за новата настанителната кампания е необходима и координация между ректорите за свободни места в общежитията, за да има по-лек преход за следващата година, защото ремонтите създават временни неудобства", каза той.

И допълни, че след като вече имаме редовно правителство тепърва започват разговорите между МОН, министъра Вълчев и НПСС за студентските общежития.

Той припомни, че студентските общежития са строени през 80-те и 90-те години на миналия век, а първият ремонт е през 2007 г., но само на няколко студентски общежития.

"През 2020 г. е следващият ремонт със средства от държавата и отново около 20 студентски входа са обновени. Сега с другата програма 2023 се отпуснаха 200 млн. за общежитията и очаква до 2027 година да приключат ремонтите. В държавата има малко над 150 студентски общежития и повече от половината остават неремонтирани. Нужен е анализ и да се преброят неремонтираните, за да се види колко средства за нужни и да се подобрят условията на студентите", посочи Ангел Стойков.

В момента ремонти има в София, 2 входа на УНСС се обновяват, на СУ 2 входа, Националната музикална академия пуска изцяло ремонтиран блок, УАСГ също.

"Очаква за следващата настанителна кампания да се ползват повече свободни места и се мисли за повече блокове за учебната 2025/26 г. да има повече места", каза Стойков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Голям пожар гори в землището на град Угърчин

Голям пожар гори в землището на град Угърчин, Ловешка област.  Огънят е пламнал малко след 17 часа.  Горят сухи треви и храсти. Засегната е и смесена гора. На място са 5 екипа на пожарната. В гасенето на пламъците са се включили и около 50 доброволци, както и земеделски производители с техника.  Все още не е ясно точно каква площ е обхванал..

публикувано на 13.08.25 в 20:59
Служители на Администрацията за борба с наркотиците (DEA) патрулират пред Юниън Стейшън във Вашингтон, 12 август 2025 г. Президентът Тръмп нареди разполагането на Националната гвардия в помощ на правоприлагащите органи в окръг Колумбия като част от стратегия за намаляване на престъпността.

Белият дом с ултиматум към бездомниците във Вашингтон - лечение в приют или в затвора

Белият дом отправи ултиматум към бездомниците, които живеят на групи в различни райони на столицата Вашингтон - че могат да избират между това да приемат лечение в приют или да отидат в затвора.  След като федералните власти поеха контрола над правоохранителните органи в американската столица, говорителят на Белия дом Керълайн Левит обяви на..

публикувано на 13.08.25 в 20:57
Служители на италианската брегова охрана носят чувал за трупове на кея на пристанището Лампедуза, след като лодка, превозваща близо 100 мигранти, се преобърна край италианския остров -  13 август 2025 г.

Нова трагедия с лодка, превозваща имигранти, край Лампедуза

Лодка с имигранти се преобърна  в морето край италианския остров Лампедуза. Загинали са 20 души, сред които дете. Предполага се, че в неизвестност са около 25 души. Лодката е била забелязана от хеликоптер на италианската Финансова полиция на 13 мили югозападно от Лампедуза, веднага след което са започнали спасителните операции с неин екип, един от..

публикувано на 13.08.25 в 20:45

Израелската армия е одобрила рамката за нова офанзива в Ивицата Газа

Израелската армия съобщи, че е одобрила рамката за нова офанзива в Ивицата Газа, докато Хамас осъди това, което нарече "агресивни" израелски наземни набези в град Газа. Одобреният план за разширена офанзива идва дни след като израелският кабинет за сигурност призова за превземането на най-големия град в палестинската територия след 22 месеца..

публикувано на 13.08.25 в 20:44

71 глоби за неправомерно ползвана вода от ВиК мрежата в Кюстендилско

71 констативни протокола и наложени глоби за неправомерно ползвана вода от ВиК мрежата от абонати и домакинства в Кюстендилско е съставила "Кюстендилска вода“ след съвместни проверки с общините. Общата стойност на допълнително начислената консумация по съставените протоколи възлиза на над 50 000 лв. Глобите обикновено са по 500 лева.  На..

публикувано на 13.08.25 в 20:34
МБАЛ

Възстановен е приемът на родилки в МБАЛ "Рахила Ангелова" в Перник

Възстановен е приемът на родилки в акушеро-гинекологичния сектор в МБАЛ "Рахила Ангелова" в Перник. Родилното отделение близо месец остана затворено поради  невъзможност за осигуряване на 24-часови дежурства, отново отвори врати.   В момента на останалите на работа три акушерки от Перник помагат акушерки от Кюстендил, каза началникът на..

публикувано на 13.08.25 в 20:27

Спират водата в Ловеч до 6:00 часа в четвъртък

Заради продължаващи дейности по отстраняване на авария на магистралния водопровод "Черни осъм", който захранва с питейна вода Ловеч, в града ще бъде спряно водоподаването от 23:00 часа тази вечер до 6:00 утре сутринта. Водопроводът захранва и части от Плевен и Троян. 

публикувано на 13.08.25 в 20:22